Çözüldü Oyunda donma ve yeniden başlatma zorunluluğu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Muratcan Kör

Centipat
Herkese merhabalar.
AMD Radeon RX 5700 XT ekran kartına sahibim. Adrenalin 2020 güncellemesinden sonra bazı sorunlarla karşılaşmaya başladım.
Öncelikle şunu eklemeliyim ki güncellemeden sonra ekran kartım otomatik olarak optimize edildi (frekans hızları; örneğin: Ekran kartımın bellek hızı 875'ten 1750'ye çıkarıldı ve taban hız olarak kabul edildi. )
İşlemcimi bir kez sistem boştayken 90 dereceye çıkmakta olduğunu gördüm. (87'de PC'yi kapattım)

İlk olarak LOL'girerken oyun yükleme ekranını biliyorsunuzdur. Karakterlerin çerçevelerinin gözüktüğü ekran. Tam o sırada ekranım karardı, masaüstüne geçemedim ve mecburen yeniden başlatmak zorunda kaldım.
Ekran kartının yazılımından bazı ayarları kapattım (Radeon image sharpening v. B. )
Kapattıktan sonra sorunum çözüldü fakat Battlefield 4 açıp biraz eskileri analım derken kısa sürede aynı hata ile karşılaştım.
Bu da yetmezmiş gibi bilgisayarı açtıktan 10 dakika sonra geri geldim ve masaüstünde de donmuştu.

BIOS ayarlarımı default yaptıktan sonra işlemcimin ısınma sorunu çözüldü bu sefer de MHz değeri düştü. )
Çareyi format atmakta buldum ve işlemci sorunumu çözdüm ancak donma sorunum devam etti ve bu sefer de bir hata ile karşılaştım.
"directx function get device removed reason failed with dxgi_error_device_hung" (the device is hung which is typically caused bu issues in the graphichs driver or alternatively the application: gpu amd radeon rx 5700 xt; driver : 26.20.15003.5016 16.12.2019 03:00:00 "Bu hatayı Battlefield 4'teyken aldım ve oyunum kapandı ancak bilgisayarda bir donma olmadı.
Belki de bu hatanın sebebi oyunun eski olup ekran kartımla bir uyuşmazlığının olması olabilir diye düşündüm çünkü AC Odyssey'de ne bir donma ile ne de yukarıdaki DirectX hatasıyla karşılaştım.

İnternette reballing yapılması gerek gibi birkaç çözüm gördüm ancak diğer oyunlarda aynı sorunla henüz karşılaşmamış olmam beni buna ikna edemedi.
Ayrıca torrentten indirdiğim oyunların cracklerinden birkaç tanesini bilgisayar virüs olarak algıladı. Belki de virüsle ilgilidir diye düşünmeden edemedim çünkü oyunlar hala mevcut.

Önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
adrenalin 2020 sürümlerinin hespinde aynı sorun var.
Biraz önce 19.12.3'ü de test ettim ve sonuç hüsran.
Şimdi ddu ile sürücüyü silip adrenalin 2019 kurucam tek yolu bu sanırım :(
Umarım, en kısa zamanda düzeltirler , sende ve sisteminde herhangi bir sorun yok merak etme, kartta da bir sorun yok için rahat olsun driverların düzelmesini beklemelisin dostum. Ama bence en son sürücüde kal sen en iyisi. Ekran kartını aldığında sisteme montajından sonra komple format attınız değil mi?
adrenalin 2020 sürümlerinin hespinde aynı sorun var.
Biraz önce 19.12.3'ü de test ettim ve sonuç hüsran.
Şimdi ddu ile sürücüyü silip adrenalin 2019 kurucam tek yolu bu sanırım :(
Umarım, en kısa zamanda düzeltirler , sende ve sisteminde herhangi bir sorun yok merak etme, kartta da bir sorun yok için rahat olsun driverların düzelmesini beklemelisin dostum. Ama bence en son sürücüde kal sen en iyisi. Ekran kartını aldığında sisteme montajından sonra komple format attınız değil mi?

Çözüm
4 gün önce formatladım bu sorunu aldıktan sonra.
İlk 2 gün sorun yok gibiydi ancak tekrar aynı sorunu almaya başladım.
Windows'u key ile aktifleştirdim, virüs yok, bios'da bir sorun yok.
Adrenalin 19 ile deniyicem şansımı olmadı son sürüme geçerim yine.

4 gün önce formatladım bu sorunu aldıktan sonra.
İlk 2 gün sorun yok gibiydi ancak tekrar aynı sorunu almaya başladım.
Windows'u key ile aktifleştirdim, virüs yok, bios'da bir sorun yok.
Adrenalin 19 ile deniyicem şansımı olmadı son sürüme geçerim yine.
Windows ve Bios güncel ise sorun donanımlarınızda değil büyük ihtimal. Sürücüleri deneme yanılmayla tek tek yükleyip duruma bakarsınız.

Ben de aynı sorunu yaşadım ve şimdilik sürücü silme tekrar yükleme yöntemiyle çözdüm; ve şu anda son sürüm 2020 adrenalin yüklü. Ufak tefek sorunlar dışında güzel gidiyor

Zannedersem AMD sürücü yazılımı konusunda sorunlar yaşıyor. Zaten donanımı herkes yapabilir ve yapıyor, ama yazılım çok devasa bir bilgi birikim ve tecrübe gerektiriyor.

Dünyada temel işlemci üreten iki firma olduğunu ve bunların da yazılım konusunda zorlandıklarını düşününce yazılım konusunun ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. AMD'nin yazılım geliştirme departmanı kullanıcı incelemelerini bir süre daha takip edip, sorunu çözecek diye bekliyoruz

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı