Oyunda ekran donup kalıyor

Maxen

Hectopat
Oyun sırasında ekran kartının donmasından bıktım. Ekran fotosu çekmiş gibi donup kalıyor, ne yaparsam tepki vermiyor. Bazen bilgisayar açılırken aynı haltı yiyor. HDMI kablosunu çıkarıp takınca düzeliyordu. Ama oyun ortasında donarsa reset atmak zorunda kalıyorum. Kart ayarlarından 1890 MHz Core clock ayarını 1843 MHz'e alıyorum üstüne WHQL güncel sürücü yüklüyorum sorun bir nebze olsun geçiyor, ama kökten çözülmüyor. Bir de Mv'u tek seferde ayarlamak istiyorum, yani deneye deneye 50 kere bilgisayarın çökmesine razı değilim. Bunu kolay yapmanın yolu var mı? Aşağıya video bıraktım, PC donduktan sonraki halini gösterdim.

RX 5500 XT 8 GB
Ryzen 3 3100
8+8 3200 MHz
B450 S2H V2
sandisk M.2 3D Ultra 500 GB
Zalman megamax 700W

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video işe yarayabilir. Fakat MSI Afterburner ile değil AMD Software ile (daha güvenli).

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Fakat hocam siz PC açılışında da benzer sorunu yapıyor demişsiniz. Bu, ekran kartı donanımında bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda ayarlar yapmanın bir faydası olmaz.
Donanımda mı yazılımda mi sorun var gerçekten anlamadim. Donanim olsa , amd bu kadar gerzek olamaz herhalde. Her kartı fazla overclocklu çıkarıp hata verip , çöküp durmasını istemez sanırım. Yazılım olsa herkeste benzer sorunların olması lazim. Mesela rx 5000 serisi kart kullanıp hiç hata almadim diyenlerde mevcut ama azınlıkta. Yani yazılım o kişileri de etkilemesi gerekiyor. Hatta rx6000 serisinde bile sorunu yaşayanlar var. Bu adamlar 5000 serisinden ders almadılar mi da 6000 serisinde de bu hataları görüyoruz. Hatta rx 400 500 serilerinden asıl ders almaları gerekiyordu çok evvelden. Bence wattmanin nereden kaynaklandığı, kennedy suikastı, 90 faili meçhulllari gibi tam anlamiyla çözülmemiş. Amd ekran kartı bana göre fiyaskodur. 3 yıldır kullanıyorum çektirmedigi eziyet yok. En kisa zamanda nvidia'ya geçerim ve amd kartlarından uzak dururum artık.İşlemci konusunda kesinlikle amd tavsiye ederim , orada hakkını vermek lazım.

Donanımda mı yazılımda mi sorun var gerçekten anlamadim. Donanim olsa , amd bu kadar gerzek olamaz herhalde. Her kartı fazla overclocklu çıkarıp hata verip , çöküp durmasını istemez sanırım. Yazılım olsa herkeste benzer sorunların olması lazim. Mesela rx 5000 serisi kart kullanıp hiç hata almadim diyenlerde mevcut ama azınlıkta. Yani yazılım o kişileri de etkilemesi gerekiyor. Hatta rx6000 serisinde bile sorunu yaşayanlar var. Bu adamlar 5000 serisinden ders almadılar mi da 6000 serisinde de bu hataları görüyoruz. Hatta rx 400 500 serilerinden asıl ders almaları gerekiyordu çok evvelden. Bence wattmanin nereden kaynaklandığı, kennedy suikastı, 90 faili meçhulllari gibi tam anlamiyla çözülmemiş. Amd ekran kartı bana göre fiyaskodur. 3 yıldır kullanıyorum çektirmedigi eziyet yok. En kisa zamanda nvidia'ya geçerim ve amd kartlarından uzak dururum artık.İşlemci konusunda kesinlikle amd tavsiye ederim , orada hakkını vermek lazım.
Size katılıyorum hocam. Ben öyle yaptım ve kurtuldum.

Bence wattmanin nereden kaynaklandığı, kennedy suikastı, 90 faili meçhulllari gibi tam anlamiyla çözülmemiş
👍

@Maxen İzlemenizi öneririm.

Son düzenleme:
Size katılıyorum hocam. Ben öyle yaptım ve kurtuldum.

👍

@Maxen İzlemenizi öneririm.

İzledim bunu , teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı