Oyundayken işlemci hızı düşüyor

DarKS4ys

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3050 | Ryzen 5 3600 | 32 GB RAM | Samsung Evo 970 | AORUS B550 Elite V2
Meslek
Öğrenci
Oyunda değilken işlemci hızı 3.09 GHz'lerde geziyor. Oyuna girdiğimdede böyle devam ediyor akıcı şeklide oynuyorum sonra bir anda işlemci hızı 0.38GHz'lere düşüyor ve 30 saniye öyle kalıyor durum bu olunca oyun 5FPS oluyor ve her 60 saniyede bir bu olay tekrarlanıyor bir ara bilgisayarın içini açtım bakır boruyu söktüm termal macunu yeniledim PC'yi açtım sorun düzeldi birkaç gün sonra PC'yi yeniden başlatınca yine oldu sorun. Isınma sorunu yok PC'de neden oluyor bilmiyorum bayağı bir arştırdım ama çözüm bulamadım siz biliyorsanız yazın lütfen.

PC'yi 2 senedir kullanıyordum yaklaşık 5 ay önce 1TB HDD'si bozulmuştu ben de yerine şimdi kullandığım SSD'yi almıştım ve içini temizlemiştim. Şimdi böyel bir sorun olmaya başladı sebebini bilmiyorum işlemci hızını sabitledim bazı oyunlarda yaradı (TF2, LOL vb. ) Bazı oyunlarda düzelmedi yine düşmeye devam etti (Rainbow Six Siege, CS. ) Ne yapmam gerekli?

PC özellikleri
  • İşlemci: Intel i5 7200U (Temel hız 2,71 Turboyla 3,09)
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 940MX (2G)
  • RAM: 12 GB
  • Disk: Adata SU 630 480GB
  • Marka: ASUS
  • Model: X556UQK
  • İşletim Sistemi: Windows 10 Home

İ5.JPG

Isınmıyor demişsiniz fakat kaç dereceye ulaştığını da söyleseydiniz keşke. Örneğin; İntel işlemciler (Dizüstü) 80-90 derecelerde de çalışabiliyor. Fakat ısı yükseldiği için frekans düşüyor. (Isınmayı önlemek için.) Güç yönetimi ayarlarından soğutmayı "etkin" değilse, etkin hale alır mısınız? (Sistem soğutma ilkesi bölümünde. ) Eğer fan, işlemci frekans düşürmeden devreye girerse belki yaşadığınız sorun çözülebilir. Onun dışında Recep hocanın dediği gibi, GPU termal macununu kontrol edin.

Isınmıyor demişsiniz fakat kaç dereceye ulaştığını da söyleseydiniz keşke. Örneğin; İntel işlemciler (Dizüstü) 80-90 derecelerde de çalışabiliyor. Fakat ısı yükseldiği için frekans düşüyor. (Isınmayı önlemek için.) Güç yönetimi ayarlarından soğutmayı "etkin" değilse, etkin hale alır mısınız? (Sistem soğutma ilkesi bölümünde. ) Eğer fan, işlemci frekans düşürmeden devreye girerse belki yaşadığınız sorun çözülebilir. Onun dışında Recep hocanın dediği gibi, GPU termal macununu kontrol edin.
Sistem soğutması zaten etkindi.Dediğiniz gibi pc ilk aldığımda ısınıyordu o yüzden laptop soğutucu aldım oyunlarda artık pc hiç ısınmıyor.60-70 arası değişiyor.
GPU macununu da yenilediniz mi? Zira ısı borusu bu tür oyun amaçlı olmayan cihazlarda ortaktır.
Deneyeceğim.

Oradaki ADATA SSD çok şüpheli duruyor. Son zamanlarda oldukça sorunun kaynağı oldular kendileri...

Sıcaklıklarla ilgili güzel bir yorum yazmaya gelmiştim ama görünüşe göre sıcaklıklarla ilgili yapılabilecek çoğu şeyi yapmışsınız siz.

Ben sizin yerinizde olsam başka bir SSD/HDD bulup, ona temiz kurulum yapıp öyle birkaç oyun denerdim.

Oradaki ADATA SSD çok şüpheli duruyor. Son zamanlarda oldukça sorunun kaynağı oldular kendileri...

Sıcaklıklarla ilgili güzel bir yorum yazmaya gelmiştim ama görünüşe göre sıcaklıklarla ilgili yapılabilecek çoğu şeyi yapmışsınız siz.

Ben sizin yerinizde olsam başka bir SSD/HDD bulup, ona temiz kurulum yapıp öyle birkaç oyun denerdim.

Şuanlık elimde boşta bir hdd/ssd yok.Ama bu olay sadece ağır oyunlarda işlemciye yüklenildiğinde oluyor.Hd tuneden kontrol ettim bir sorun çıkmadı.Ssd'de olsa bu olay her zaman olmazmıydı?

Kesinlikle haklısınız ama en ilk düşünülecek şey sıcaklık sorunudur ve onu büyük oranda elemeyi başarmışsınız.

Sorunun SSD yükseltmesinden sonra başlaması ve taktığınız SSD markasının sicili kabarık olduğundan dolayı şu anda bence SSD en şüpheli parça olarak görünüyor.

Yine de bunu atlayıp farklı bir yorum daha yapayım. Cihazı elektriğe bağlı olarak kullanıyorsunuz değil mi? Muhtemelen adaptör takılıdır ama yine de hatırlatmakta fayda var.

Ekleme: Ayrıca ADATA, SU650 için güncelleme vermiş, SU630 için de güncelleme vermiş olma olasılığı çok fazla. ADATA SSD Toolbox ile güncellemeleri kontrol etmenizi, güncelleme varsa yapıp öyle denemeniz işe yarayabilir.

Kesinlikle haklısınız ama en ilk düşünülecek şey sıcaklık sorunudur ve onu büyük oranda elemeyi başarmışsınız.

Sorunun SSD yükseltmesinden sonra başlaması ve taktığınız SSD markasının sicili kabarık olduğundan dolayı şu anda bence SSD en şüpheli parça olarak görünüyor.

Yine de bunu atlayıp farklı bir yorum daha yapayım. Cihazı elektriğe bağlı olarak kullanıyorsunuz değil mi? Muhtemelen adaptör takılıdır ama yine de hatırlatmakta fayda var.

Ekleme: Ayrıca ADATA, SU650 için güncelleme vermiş, SU630 için de güncelleme vermiş olma olasılığı çok fazla. ADATA SSD Toolbox ile güncellemeleri kontrol etmenizi, güncelleme varsa yapıp öyle denemeniz işe yarayabilir.
Evet cihaz fişe takılı bir şekilde oynuyorum.Dediğiniz güncellemeyi yapmak için toolbox indirdim ancak güncelleme yapmak için bir yer göremedim.Fotoğraf gönderiyorum.Eki Görüntüle 491400

Dosya Ekleri

• ssd 1.JPG
    ssd 1.JPG
    75,4 KB · Görüntüleme: 110
  • ssd 2.JPG
    ssd 2.JPG
    77,9 KB · Görüntüleme: 86
  • ssd 3.JPG
    ssd 3.JPG
    77,2 KB · Görüntüleme: 66
  • ssd 4.JPG
    ssd 4.JPG