Çözüldü Oyundayken sistem komple donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mr1109

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, bilgisayarımda Drakensang ve World of Tanks isimli sadece iki oyun mevcut. World of Tanks'ı ultra grafik ayarlarıyla oynuyorum ve hiçbir sorun yaşamıyorum fakat Drakensang isimli oyunu oynarken bazen kısa süre içerisinde bazen de birkaç saat sonra sistem komple donuyor ve ne mouse ne de klavye hiçbir şey çalışmaz hale geliyor, bu durumda mecburen bilgisayara reset atmak zorunda kalıyorum. Bir kere 25-30 dk bekledim belki düzelir diye ama düzelmedi.

Bilgisayarımda bütün driver'lar (BIOS dahil) hepsi güncel, Windows 11 kullanıyorum, bütün donanımlara tek tek testler yaptım (OCCT, memtest, AIDA64, ADATA SSD Toolbox vb. programlarla), RAM'in yerini değiştirdim, belki düzelir diye son çare format attım fakat hiçbirisinden sonuç alamadım. Bilgisayarda herhangi bir aşırı sıcaklık durumu da söz konusu değil, zaten öyle birşey olsaydı ultra grafiklerde WoT'u hiç oynatmazdı diye düşünüyorum. Acaba W11 ile bir alakası var mıdır diye kafamda soru işaretleri oluşmaya da başladı 🤔

Oyunun geliştiricilerine mesaj attım fakat bana saçma sapan "internet bağlantınızı kontrol edin, internet sağlayıcınızı değiştirin" gibi birçok saçma sapan çözüm önerilerinde bulundular.

Sistemim:
Sapphire Nitro+ RX 5700XT 8 GB
AMD Ryzen 5 3600
ASUS TUF B450 Pro Gaming
Crucial Ballistix 1x8 GB 3000 mhz
ADATA XPG 256 GB SSD
FSP Hyper K 700 700W
LG Ultragear 144 hz

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam Windows 11'i kesinlikle önermiyorum daha tamamen bitmemiş. 10'u kullanıyorum ondan olabilir.

Oyunda birkaç kişiye sordum da onlar da W11 kullanıyormuş fakat böyle sorunları yokmuş. Ama AMD mi kullanıyorlar onu sormayı unuttum.

Ryzen W11 da sorun çıkarıyorda belki ondan olabilir. Geçme şansın varsa Windows 10'a geçmeyi dener misin?

Vallahi bir denemedik o kaldı, sanırım onu da deneyeceğim. WoT'u formattan sonra anca yüklüyorum, bir onda da test edeyim 3-5 saat bakayım sorun çıkaracak mı onda da.

Oyunu pencere moduna alarak sorunu çözdüm, çok garip 😂 2 gündür hiç atmıyor, acaba tam ekranda atmasının sebebi ne olabilir? 🤔
Merhaba, bilgisayarımda drakensang ve World of Tanks isimli sadece iki oyun mevcut. World of Tanks'ı Ultra grafik ayarlarıyla oynuyorum ve hiçbir sorun yaşamıyorum fakat drakensang isimli oyunu oynarken bazen kısa süre içerisinde bazen de birkaç saat sonra sistem komple donuyor ve ne mouse ne de klavye hiçbir şey çalışmaz hale geliyor, bu durumda mecburen bilgisayara reset atmak zorunda kalıyorum. Bir kere 25-30 dk bekledim belki düzelir diye ama düzelmedi.

Bilgisayarımda bütün Driver'lar (BIOS dahil) hepsi güncel, Windows 11 kullanıyorum, bütün donanımlara tek tek testler yaptım (OCCT, Memtest, AIDA64, Adata SSD toolbox vb. programlarla), RAM'in yerini değiştirdim, belki düzelir diye son çare format attım fakat hiçbirisinden sonuç alamadım. Bilgisayarda herhangi bir aşırı sıcaklık durumu da söz konusu değil, zaten öyle bir şey olsaydı Ultra grafiklerde WoT'u hiç oynatmazdı diye düşünüyorum. Acaba W11 ile bir alakası var mıdır diye kafamda soru işaretleri oluşmaya da başladı 🤔

Oyunun geliştiricilerine mesaj attım fakat bana saçma sapan "internet bağlantınızı kontrol edin, internet sağlayıcınızı değiştirin" gibi birçok saçma sapan çözüm önerilerinde bulundular.

Sistemim:
Sapphire Nitro+ RX 5700XT 8 GB.
AMD Ryzen 5 3600.
ASUS TUF B450 Pro Gaming.
Crucial Ballistix 1x8 GB 3000 MHz.
Adata XPG 256 GB SSD.
FSP Hyper k 700 700W.
LG UltraGear 144 Hz.

Hocam Windows 11'i kesinlikle önermiyorum daha tamamen bitmemiş. 10'u kullanıyorum ondan olabilir.

Oyunda birkaç kişiye sordum da onlar da W11 kullanıyormuş fakat böyle sorunları yokmuş. Ama AMD mi kullanıyorlar onu sormayı unuttum.

Ryzen W11 da sorun çıkarıyorda belki ondan olabilir. Geçme şansın varsa Windows 10'a geçmeyi dener misin?

Vallahi bir denemedik o kaldı, sanırım onu da deneyeceğim. WoT'u formattan sonra anca yüklüyorum, bir onda da test edeyim 3-5 saat bakayım sorun çıkaracak mı onda da.

Oyunu pencere moduna alarak sorunu çözdüm, çok garip 😂 2 gündür hiç atmıyor, acaba tam ekranda atmasının sebebi ne olabilir? 🤔

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı