RAM'leri 3200 MHz yapınca oyundayken sistem donuyor

mertÇ.

Kilopat
Daha fazla  
RAM'lerimi 2933 MHz çok rahat sıkıntısız oynayabiliyorum. Fakat anakartım desteklediği halde RAM'leri 3200'e çektiğimde oyunu bir süre oynadıktan sonra oyun bir anda donuyor ve geri gelmiyor. XMP'den profil 2'den alınca aynı sorun oldu. Sonra manuel olarak XMP kapatım girdim aynı sorunu yaşadım. Memtest86 denedim hiçbir sorun cıkmadı. Acaba RAM'ler Ryzen için uyumlu değil mi diye baktım fakat sitesinde uyumludur diyor. Yeni bir BIOS uptade mi beklemeliyim?

Yanılmıyorsam 2600' ün desteği 2933'e kadar ama yine de bi araştırmak gerekiyor..
RAM konusunda hatalı seçim yaptım onun farkındayım.Hızlı bir alım oldu da.Fakat cl değerleri önemli fakat bir ekran kartı ya da islemci kadar değil bence.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    41,4 KB · Görüntüleme: 48
Şöyle uzun uzun anlatmak istemiyorum ama bende Ryzen 3 1200 vardı. Onun desteği 2667'ye kadar. Benim Kingston Fury 2400'ü ben 3200'e overclockladım ve iki ay kullandım. Sonradan sebepsiz resetler başladı. 2933'e düşürdüm 6 ay kullandım.. Yeniden 3200'e yükseltince yine reset attı. Yeni Ryzen'lara yönelmemiz için planlı eskime ayağına bios güncellemesyile destek kısıtlaması mı yapıldı bilemiyorum ama 2933'te sorunsuz kullanıyordum..

Şöyle uzun uzun anlatmak istemiyorum ama bende Ryzen 3 1200 vardı. Onun desteği 2667'ye kadar. Benim Kingston Fury 2400'ü ben 3200'e overclockladım ve iki ay kullandım. Sonradan sebepsiz resetler başladı. 2933'e düşürdüm 6 ay kullandım.. Yeniden 3200'e yükseltince yine reset attı. Yeni Ryzen'lara yönelmemiz için planlı eskime ayağına bios güncellemesyile destek kısıtlaması mı yapıldı bilemiyorum ama 2933'te sorunsuz kullanıyordum..
Anladım ryzen için önerdiğin BIOS ayarı var mı ?

Valla kral BIOS tavsiyesi derken anlamadım ama şimdi ryzen 3600 aldığım için mecbur son sürüm BIOS'a güncelledim.. Kart Msi B350M gaming PRO. Bıos menüsünde XMP mevzusuna hiç ellemeyip elle frekans seçme bölümünden 3200 seçip geçikme seçiminde de den büyükleri seçiyodum. Stabilse bir düşük gecikmeye geçiyodum.. Atıyorum ilk başta 19-19-19-25 cart curt seçiyodum. Sıkıntı olmazsa yeniden girip 18-18-16-21 cart curt seçiyodum.. (Gecikmed değerlerini tamamen salladım)

Valla kral BIOS tavsiyesi derken anlamadım ama şimdi ryzen 3600 aldığım için mecbur son sürüm BIOS'a güncelledim.. Kart Msi B350M gaming PRO. Bıos menüsünde XMP mevzusuna hiç ellemeyip elle frekans seçme bölümünden 3200 seçip geçikme seçiminde de den büyükleri seçiyodum. Stabilse bir düşük gecikmeye geçiyodum.. Atıyorum ilk başta 19-19-19-25 cart curt seçiyodum. Sıkıntı olmazsa yeniden girip 18-18-16-21 cart curt seçiyodum.. (Gecikmed değerlerini tamamen salladım)
eyvallah reis yardımın için <3

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı