Oyunlar hata vermeden kapanıyor

İşletim sistemi
Windows 10

lokobaba35

Centipat
Daha fazla  
RAM
Silicon Power XPower Turbine RGB 16 GB (2x8) 3200 MHz
Ekran kartı
MSI 3080ti 3x ventus 12 gb
Anakart
MSI Z590 PLUS INTEL
İşlemci
I7 11700K 3.6 GHZ
Herkese merhaba,

Sistem gereksinimleri.
Ekran kartı: MSI 3080 Ti 3X Ventus 12 GB.
İşlemci: Intel i7 11700K 3.6 GHz.
Anakart: MSI Z590 Plus.
RAM: Silicon Power xpower turbine RGB 16 GB (2x8) 3200 MHz.
SSD: Kingston 500 GB NV1 M.2 2280 NVMe SNVS/500

Oynadığım Online oyunlarda (Battlefield 2042, Warzone, CoD Vanguard) 10 dakika ile 20 dakika içinde herhangi bir hata vermeden 2-3 saniyeliğine takılıp oyundan atmaktadır.
Ancak oynamış olduğum hikayeli oyunlarda herhangi bir şekilde kapanma sorunu yaşamamaktayım. RAM testi yaptım herhangi bir problem ile karşılaşmadım. İşlemci GHz fazla geldiğini düşünüp GHz düşürdüm ancak herhangi bir şekilde çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,
Bios güncel değildi güncelledim. Sonrasında zaten tüm ayarlar default' a alıyor kendini. Bios update sonrasında yine aynı sorunu yaşadım. Eve gidince tekrar bakacağım xmp kapalı olduğundan emin olacağım. Senin ekstra önerebileceğin bir tavsiye var ? benim anakart, işlemci ve ram donanımıma göre hangi frekansa ayarlamalıyım ?

Sorunu çözebildin mi? Aynı sorunu yaşıyorum.

Merhaba, yaşamış olduğum sorunu yanlış hatırlamıyorsam işlemciyi soğutmakta görevli olan sıvı soğutmamda yaşanan sorundan dolayı işlemci ısındığında kendince oyunu kapatıp korumaya aldığını fark ettim ve aynı sorun oyun kapanma haricinde ardından mavi ekran hatalarına dönüştü. Belirttiğim gibi soğutucuyu değiştirdikten sonra ilgili sorun tarafımca düzeldi. Belirtmiş olduğum durum o zaman belirttiğim gibi servise gönderdiğime dair servisin verdiği bilgi doğrultusunda sıvı soğutucu değiştirildiğinde sorun ortadan kalkmıştı.

Merhaba,

Bende aynı durumdan dolayı olduğunu düşündüm. Sonrasında kullandığım sıvı soğutucuyu söküp macuna baktım baya yok denecek kadar azdı. Macunu yenileyip tekrar oyunlarda test ettim. Cs oynarken atmadı ama Battlefield 2042 oynarken kapandı ve mavi ekrana düştü "clock watchdog timeout" mavi ekran hatası aldım. Neden olduğunu da bilmiyorum.

Ben bu işlemciyi soğuturken gerçekten sorun yaşadığımı düşünüyorum 260mm nzxt kraken x62 kullanıyorum. Kasam 360mm desteklemiyor. Sıvı soğutucuyu satıp çok sağlam kule tipi alsam daha mı iyi olur bilemiyorum.

Merhaba,

Bende aynı durumdan dolayı olduğunu düşündüm. Sonrasında kullandığım sıvı soğutucuyu söküp macuna baktım baya yok denecek kadar azdı. Macunu yenileyip tekrar oyunlarda test ettim. Cs oynarken atmadı ama Battlefield 2042 oynarken kapandı ve mavi ekrana düştü "clock watchdog timeout" mavi ekran hatası aldım. Neden olduğunu da bilmiyorum.

Ben bu işlemciyi soğuturken gerçekten sorun yaşadığımı düşünüyorum 260mm nzxt kraken x62 kullanıyorum. Kasam 360mm desteklemiyor. Sıvı soğutucuyu satıp çok sağlam kule tipi alsam daha mı iyi olur bilemiyorum.
Merhaba,

Tahmini düşüncem işlemcisinin iyi soğutulmamasından kaynaklı. Kule tipi soğutma daha mı etkili olur maalesef tam bir bilgim yok. Umarım en kısa sürede çözüme ulaşırsınız.

Geri
Yukarı