Oyunlar için map nasıl yapılır?

CaptGimp

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi forumlar değerli arkadaşlar. Bu soruma tam olarak uygun konu başlığı bulamadığım için buraya açtım. Umarım doğrudur. Öncelikle sorum şudur ki ben Euro Truck Simulator 2'den tutun CS:GO'ya kadar veya farklı oyunlara veya oyunlardan tamamen bağımsız küçük şekilde haritalar tasarlamak ve yapmak istiyorum. Bunu bana yapmamı mümkün kılan programlar nelerdir? Tabii ki önerileriniz doğrultusunda seçtiğim program için uzun uzun rehber videoları izleyip kendimi olabildiğince geliştirmeye çalışacağım. Sürekli istediğim fakat tam olarak ana hatlarıyla kavrayamadığım bir konuydu. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Blender yazılımını kullanabilirsiniz, hem ücretsizdir hem de topluluğu büyüktür. Bir sürü kurs bulabilirsiniz ve eğlencelidir de, ben kendi oyunlarım için Blender'dan tasarım yapıyorum. 3DSMax ve Maya gibi Autodesk yazılımları da var ancak öğrenci kimliğiniz olmadıkça parasıyla kullanabilirsiniz.

Unreal engine veya sisteminiz düşükse unity'de olabilir. Senin bu bahsettigin şeye Level Desing diyoruz. Sadece hevesse daha küçük programlar mevcut. Ama ileriye dönük unreal ve unity iyidir. Tercihim Unreal.

Firmalar bu gibi şeyler için topluluk kısımlarını kullanılır başka bazı yerler olsa da burada en çok Steam'in Atölye özelliği kullanılır. Peki ben nasıl yapacağım dersen de bunun için genellikle Steam üzerinden yaparlar bunu. Bazılarıysa kendi platformları üzerinden yaptıkları ya da buna hiç izin vermedikleri de olur.
Örnek olarak CS:GO için bir SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) gerek nasıl indireceğini anlatan bir video linki koyuyorum.

Bu gibi uygulamalarda sana zaten tonla hazır nesne verecektir ama kendi nesnelerini oluşturmak istersen bir modelleme programında (örnek: Blender, Wings 3D) oluşturup programa atman gerek.

Herhangi bir oyundan ayrı olarak oluşturmak ya da kendi oyununu oluşturmak istersen de oyun motoru kullanmalısın. Bununla ilgili bir makale yazmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı