Oyunlar SSD'ye yüklenir mi?

Kel Özghür

Picopat
Kullandığım sabit sürücünün alanı dolmaya başladı ve ben de SSD'lere bakmaya karar verdim fakat şu konu kafamı çok karıştırdı. SSD mi almalıyım yoksa HDD mi? Genellikle oyun falan yükleyeceğim. Oyunun açılış hızında ve performansında etkisi olur mu? Benim için önemli olan şey FPS'yi düşürmemesi ve oyunun açılış hızının ideal olması. Valorant, Counter-Strike 2, Need for Speed gibi 20-30 GB'lik oyunları yükleyeceğim. Yani 1 TB'lık alacağım. Bazen fotoğraf saklamak için de kullanabilirim ama çok arşiv yapan biri değilim. Koyarsam en fazla 10 GB yer kaplar.

Düzenleme: Bu arada taşınabilir SSD ve normal SSD'nin ne farkları vardır? Hangisini almalıyım?

Öncelikle oyun oynuyorsan SSD şart geleyim 2. soruna taşınabilir SSD aynı hard disk ama içinde SSD var bundan dolayı daha hızlı normal SATA veya M.2 SSD de bilgisayarın (kasa)nın içine takılan.

Öncelikle oyun oynuyorsan SSD şart geleyim 2. soruna taşınabilir SSD aynı hard disk ama içinde SSD var bundan dolayı daha hızlı normal SATA veya M.2 SSD de bilgisayarın (kasa)nın içine takılan.

2. soruda şöyle sorun var gidip yavaş olan USB portuna takarsa, isterse M.2 taksın 40mb/s hızlarda takılır. O yüzden USB 3.0 4.0 gibi ciddi hızlarda olan portlarda kullanın.

Yine yüksek hızlarda çalışır ama bence yapabiliyorsan taşınabilir yerine monte edilenlerden al.

Bu arada bilgisayarımda SSD için ekstra slot olup olmadığını nereden anlayabilirim?
Bilgisayar modeli: ASUS TUF F15 FX507ZU4_FX507ZU4

Genelde NVMe SSD yuvası bırakıyorlar klasik SATA SSD yuvası dahi olmuyor eskisi kadar.

Geri
Yukarı