Oyunlara Karşı Duyulan Nefret

Eğer günlük hayattaki sorumluluklarını umursamayıp, bilgisayara bakıyorsan bunu demesi normal ancak hepsini dengeli bir şekilde yapabiliyorsan ve kendi hatalarının zaten fakrındaysan bunu demesi kesinlikle yanlış ve cahilliktir. Kısacası böyle bir durum varsa bunu sebebi cahillik.

Ben LGS zamanında az oynamama rağmen bana gelip aynı şeyleri tekrar ediyorlardı. Bence tamamen medya ve hocaların etkisi var.

Mesela daha az önce hocamız 'Bu uzaktan eğitim sürecinde çocuklar telefonlarını fazla kullanmasın WP'de saat 03.47'de aktif olan çocuklar var siz onları uyuyor sanarken onlar telefon oynuyor' falan falan. Babam bana dedi ben de arkadaşlarla boş muhabbet yapmadığımı tamamen gündem konuştuğumu söyledim ve gece 01.00'de neden açık olduğumu söyledim. Yumuşadı. Bakın, babamın beni sorgulamasında hocanın etkisi oldu.

'FLAŞ FLAŞ FLAŞ 19 SAAT OYUN OYNAYAN GENÇ HAYATINI KAYBETTİ' Bu haberi gören ortalama bir anne/baba çocuğuna gidip bu haberi iletecek. Haber zaten abartılı olduğu için bunun çocuğunda başına geleceğini düşünecek ve çocuğunu çok bilgisayar oynadığı için azarlayacak. Bakın medya etkisi.

Ben bilgisayar mühendisiyim ve çok iyi oyun oynayan bilgisayar mühendisi olur diye bir şey yok. Bilgisayar mühendisinin matematiği iyi olacak, analitik düşünecek ve probleme çözüm üretecek. Asıl çok oyun oynayan adam bilgisayar mühendisi olamaz.

Ben bilgisayar mühendisiyim ve çok iyi oyun oynayan bilgisayar mühendisi olur diye bir şey yok. Bilgisayar mühendisinin matematiği iyi olacak, analitik düşünecek ve probleme çözüm üretecek. Asıl çok oyun oynayan adam bilgisayar mühendisi olamaz.
Matematik olmadan olmaz mı ya? Benim matematiğim berbat ama bilgisayar mühendisi olmak istiyorum :D

Doğru diyorsun ama yani bu bilgisayar da çok oynamak için bir bahane değil. Oyununu da oynarsın kitap da okursun ya da başka bir aktivite bulursun. Ama şuan yaşadığımız durum da yani ev de kalmamız gereken durum da yapacağımız pek bir şey olmadığı için haklılık payın var.

Ben bu konu hakkında 2-3 şey söyleyip gidiceğim:
Ben ebeveyn olsaydım, çocuğumun asosyal olması ve bol bol oyun oynaması için elimden geleni yapardım. Eleştirmeden önce devamını okuyun
Bu devirde cidden düzgün bir ortam kalmadı neredeyse.
Çocuk ortaokulda sürekli gezmeye, sürekli tozmaya alışınca bu alışkanlığına lisede de devam ediyor. Bu alışkanlığına lisede devam edince çok ta düzgün olmayan bir ortama girebiliyor. O ortama girince sigara, alkol, uyuşturucu vb. alışkanlıklara yakalanabiliyor. Bu alışkanlıklar ve ortamının sonucunda ise, çocuk ailesi ile komple ilişkisini kesebiliyor. Bunun sonucunda da çocuğun 3 farklı sonu oluyor:
1) Hapse düşmek (yaşadıkları ve bağımlılıkları sonucu hırsızlık, gasp, taciz ve adam öldürmeye gidebilecek kadar suç işlemek).
2) İntihar etmek.
3) Bağımlılık sonucu ölmek.

Ha bu demek değilki, ben 24 saat oyun oynatırım çocuğuma. Maksimum 12 saat mesela :D

Bu sonuçları yaşamamak için çocuğumu evde büyütüp, kendisi gibi 2-3 arkadaşı olmasını sağlayıp (kendi kafa dengi), hayatını böyle yaşamasını sağlardım. Ben böyle yaşıyorum, ve şu an yaşayış tarzımdan asla pişman değilim. Dünya'ya 1000 defa gelsem 1000 her seferinde bu yaşayış tarzını seçerdim.

Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazanmak için matematik çok kritik ancak Bilgisayar Mühendisi olmak için temel bilgiler(dört işlem/üslü sayılar/köklü sayılar) dışında pek bilgi sahibi olmaya gerek yok.

Bilgisayar Mühendisi olmak için temel bilgiler(dört işlem/üslü sayılar/köklü sayılar) dışında pek bilgi sahibi olmaya gerek yok.
Algoritma analizi
Sinyaller ve Sistemler
Bilgisayar grafikleri
Makine öğrenmesi
Yapay zeka

Bu dersler için hep matematik lazım. Matematik yoksa iyi bir programcı olur hazır kütüphanelerle. Ama mühendis olmak çok başka.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı