Oyunlarda %100 CPU Kullanımı Zararlı mıdır?

197823

Kilopat
Arkadaşlar oyunlarda % 100 CPU kullanımının işlemciye bir zararı olur mu? ( Ömrü kısalır vs. gibi )

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar oyunlarda % 100 CPU kullanımının işlemciye bir zararı olur mu? ( Ömrü kısalır vs. gibi )

İşlemci ve diğer parçaların görevi kendini kullanmak zaten.
Fakat %100 kullanım sıcaklığı artıracaktır.
Eğer iyi soğutmanız varsa bir sıkıntı olmaz.
Oyunlar dışında işlemcinin normal kullanımı kaç?

İşlemcinin devamlı %100 kullanımında bir sakınca yoktur. Onun işi o zaten. Ancak uzun süre yüksek sıcaklıkta kullanımı problem yaratabilir.

İşlemcilerin bir kullanımı ömrü var. (Sonuçta slikon ve belirli madenlerden yapılmış bir alet) Ama "şu kadardır" demek zor. Ömrü çok farklı parametrelere bağlı. Ama uzun süre yüksek sıcakta (O/C'lu olarak) kullanmak doğal olarak ömürünü kısaltacaktır.

Ancak şunu da ekleyelim yeni nesil işlemcilerin ısı dayanımları çok daha iyi.

Son düzenleme:
Tamamdır teşekkürler ben şuan kullandığım laptop için sormuştum da normal oyunlar da sıkıntı olmuyor, CS:GO , Rocket League vs. sadece PUBG girince CPU %100 oluyor o yüzden sordum sıcaklığım 85'leri görüyor oyundayken , yeni bir bilgisayar alacağım da şimdilik PUBG girip girmemek için sormuştum %100 kullanım olduğu için.

Tamamdır teşekkürler ben şuan kullandığım laptop için sormuştum da normal oyunlar da sıkıntı olmuyor, CS:GO , Rocket League vs. sadece PUBG girince CPU %100 oluyor o yüzden sordum sıcaklığım 85'leri görüyor oyundayken , yeni bir bilgisayar alacağım da şimdilik PUBG girip girmemek için sormuştum %100 kullanım olduğu için.

Laptop için %100 kullanımda normal sıcaklık değerleri.
90-95 derecelere gelmediği sürece sıkıntı yok.
Güle güle oynayın.

İşlemci ve diğer parçaların görevi kendini kullanmak zaten.
Fakat %100 kullanım sıcaklığı artıracaktır.
Eğer iyi soğutmanız varsa bir sıkıntı olmaz.
Oyunlar dışında işlemcinin normal kullanımı kaç?
sorunuzu görmemişim normal oyun dışı kullanım da %,30 - %40 arası değişiyor dediğim gibi CS-GO, veya çok sistem istemeyen oyunlarda sıkıntı yok sadece PUBG oynarken %100 oluyor bu yüzden bir sıkıntı oluşturacaksa eğer oynamayabilirim PUBG pc alana kadar :D
Laptop için %100 kullanımda normal sıcaklık değerleri.
90-95 derecelere gelmediği sürece sıkıntı yok.
Güle güle oynayın.
Tamamdır teşekkürler.

sorunuzu görmemişim normal oyun dışı kullanım da %,30 - %40 arası değişiyor dediğim gibi CS-GO, veya çok sistem istemeyen oyunlarda sıkıntı yok sadece PUBG oynarken %100 oluyor bu yüzden bir sıkıntı oluşturacaksa eğer oynamayabilirim PUBG pc alana kadar :D

Hayır dediğim gibi bilgisayar içinde bulunan parçalar kendini kullanmadığı zaman sorun vardır.
Sıcaklık değerleriniz laptop için konuşulacaksa standart değerler.
Dediğim gibi 90, 95 ve 100 derece gibi sıcaklıklara ulaşmadığı sürece sorun yok.
İsterseniz laptop altına soğutuculardan alabilirsiniz.
Sizi PC alana kadar götürecektir.

Hayır dediğim gibi bilgisayar içinde bulunan parçalar kendini kullanmadığı zaman sorun vardır.
Sıcaklık değerleriniz laptop için konuşulacaksa standart değerler.
Dediğim gibi 90, 95 ve 100 derece gibi sıcaklıklara ulaşmadığı sürece sorun yok.
İsterseniz laptop altına soğutuculardan alabilirsiniz.
Sizi PC alana kadar götürecektir.
Tamamdır çok teşekkürler yardımlarınız için sıcaklık 90 gelmediği sürece devam o zaman :D ( soğutucuyu alayım dediğiniz gibi )

Bunu dalgaların zamanla kayayı aşındırması gibi düşünmek gerek. Sıfır aldığın işlemci seni 4-5 yıl götürür. (Modeline göre)
Ancak düzenli olarak %90 %100 kullanımda zamanla (2-3 yıl) performansı düşecektir. Yine de bozulacağını falan sanmıyorum. Performansı azalsa bile 8-10 sene bile çalışabilir. Ki zaten 5 senede bir sistem yenilemek şart ama kullanım amacına göre değişir bu da.

Yeni konular

Geri
Yukarı