Oyunlarda Ani Takılmalar Normal mi?

Ucsktr

Hectopat
Makaleler
1
Sistem araştırması yapıyorum fakat hemen hemen tüm kartlarda yüksek seviye veya orta seviye fark etmiyor bu FPS ani düşme durumu hatta 0 FPS'lere kadar kilitlenme ve donma söz konusu. Bu durum normal mi, ne sebep olur? Ya da bu faktöre yakalanmamak için neye dikkat etmeliyiz?

Not: İzlediğim videolarda tüm makinelerde SSD vardı.

Çözüm
Aslında olayın lükslük ile ilgisi yok. Sadece mantıklı sistem toplayıp toplamamak ile ilgisi var. Onun için eğer şahıs bilgisayar toplamayı bilmiyorsa ya hazır sistem alacak ve ya hiç uğraşmayıp PS4 falan alacak. Ya da Technopat Sosyal de konu açıp bütçesini belirtecek ve biz ona bütçesine uygun "Düzgün" sistem dizeceğiz.🙂

He bu arada bu takılmalar anormal. Yani olmaması gereken bir şey.👎
Videoyu izledim ve herhangi bir darboğaz söz konusu değil. İşlemci ve ekran kartı gayet güzel işini yapıyor. Aklıma 3 ihtimal geliyor;

• HDD hızı 5400 RPM olduğu için olabilir. Eğer 7200 RPM HDD varsa HDD kaynaklı değildir çok büyük ihtimalle ama 5400 RPM ise bence bir düşünün derim.
  • RAM yetersizliğinden dolayı olabilir. İmkanınız varsa RAM'i yükseltip deneyin.
  • Arka planda çalışan ne kadar uygulama varsa kapatın. Özellikle GTA 5 de benzer durumu bende yaşıyordum. Sonradan anladım ki arka planda çalışan Logitech Gaming Software uygulamasından ötürü G4560 yetişemiyormuş. Artık ne zaman GTA 5'e girsem arka planda ne kadar uygulama varsa kapatıp öyle oynarım. Yoksa işlemciden dolayı bende de buna benzer takılmalar oluyordu. Tabi senin bu durumunun işlemciyle alakası olduğunu hiç düşünmüyorum. Hani RAM'i rahatlatmak açısından söylüyorum bunu, denemeye değer.
Yorum için teşekkür ederim, Videodaki şahıs ben değilim ve sistem benim değil. Son zamanlarda yakaladığım bir detayı forum üyelerine sormak istedim. Aslında sorum bu takılmaların normal mi yoksa anormal mi bunu anlamaktı. Ama konu dışına çok saptı konu.
Sonuç: Oyun oynamak bir lüks. Sistem takılıyorsa yetersizdir.

Aslında olayın lükslük ile ilgisi yok. Sadece mantıklı sistem toplayıp toplamamak ile ilgisi var. Onun için eğer şahıs bilgisayar toplamayı bilmiyorsa ya hazır sistem alacak ve ya hiç uğraşmayıp PS4 falan alacak. Ya da Technopat Sosyal de konu açıp bütçesini belirtecek ve biz ona bütçesine uygun "Düzgün" sistem dizeceğiz.🙂

Çözüm
Teknoloji artik gelisti minimum gereksinimler ve optimum gereksinimleri belirtiliyor oyunlar icin bunlara bakarak alacaginiz sisteme sekil verebilirsiniz. Forumda giris, orta ve ust seviye sistem onerileri mevcut bakip butcenize uygun olani alabilirsiniz. Ayrica unutulmamasi gereken genellikle gordugunuz video ayni bilgisayar uzerinde cekiliyor ve ayarlari hakkinda bilgi de yok ancak kisaca su soylenebilir ayni anda hem yayin ya da kayit yaparken oyun oynarsaniz sisteminiz normalden az performans verecegi gibi kayitta takilmalar da yapmasi normaldir. Bunu onlemek icin ya daha yuksek bir sistem ya da yanina yayin bilgisayari cekilmelidir. Paranizla rezil oluyorsaniz da bir yerlerde hata yaptiginizin bir belirtisidir. Ucuz olsun diye kalitesiz ssd yahut ram alirsaniz ya da oc yetenegi zayif olan anakart alip sisteminiz oc altinda cokerse buradaki tek hata sizdedir.

Teknoloji artik gelisti minimum gereksinimler ve optimum gereksinimleri belirtiliyor oyunlar icin bunlara bakarak alacaginiz sisteme sekil verebilirsiniz. Forumda giris, orta ve ust seviye sistem onerileri mevcut bakip butcenize uygun olani alabilirsiniz. Ayrica unutulmamasi gereken genellikle gordugunuz video ayni bilgisayar uzerinde cekiliyor ve ayarlari hakkinda bilgi de yok ancak kisaca su soylenebilir ayni anda hem yayin ya da kayit yaparken oyun oynarsaniz sisteminiz normalden az performans verecegi gibi kayitta takilmalar da yapmasi normaldir. Bunu onlemek icin ya daha yuksek bir sistem ya da yanina yayin bilgisayari cekilmelidir. Paranizla rezil oluyorsaniz da bir yerlerde hata yaptiginizin bir belirtisidir. Ucuz olsun diye kalitesiz ssd yahut ram alirsaniz ya da oc yetenegi zayif olan anakart alip sisteminiz oc altinda cokerse buradaki tek hata sizdedir.

değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, aradığım cevaplar bunlardı 👍

Sistem araştırması yapıyorum fakat hemen hemen tüm kartlarda yüksek seviye veya orta seviye fark etmiyor bu FPS ani düşme durumu hatta 0 FPS'lere kadar kilitlenme ve donma söz konusu. Bu durum normal mi, ne sebep olur? Ya da bu faktöre yakalanmamak için neye dikkat etmeliyiz?

Not: İzlediğim videolarda tüm makinelerde SSD vardı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı