Oyunlarda anlık FPS düşüşü

batufener94

Decapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Eski veya yeni fark etmeksizin oyunlarda sinir bozucu FPS dalgalanmaları yaşıyorum ve bunlar oyunumun takılmasına sebep oluyor sıcaklıklar problem yaşadığım bir oyun olan GTA V de işlemcim 45° civarında ekran kartım ise 55° civarında sürücülerim ve Windows'um güncel.

Sistemim.
AMD Ryzen 3 1200.
G.Skill 1x8 GB DDR4 2133MHz RAM.
ASUS GTX 1050 2 GB.
500GB HDD.

Biraz saçma gelebilir ama çözünürlük düşük ise artırıp görüntü kalitesini de aynı şekilde artırıp deneyebilir misiniz? Tahminimce yükü daha çok ekran kartına yaslarsanız işlemci bi tık rahatlayıp performansınızda artış olacağına inanıyorum ama tabi denemek lazım. Ve bence bu öneri ram arttırmadan önce denenir ve işe yararsa masraftan kurtaracağı için merakımı giderip dener misiniz? :)
Yarın deneyip sonuçları söyleyeceğim.

Biraz saçma gelebilir ama çözünürlük düşük ise artırıp görüntü kalitesini de aynı şekilde artırıp deneyebilir misiniz? Tahminimce yükü daha çok ekran kartına yaslarsanız işlemci bi tık rahatlayıp performansınızda artış olacağına inanıyorum ama tabi denemek lazım. Ve bence bu öneri ram arttırmadan önce denenir ve işe yararsa masraftan kurtaracağı için merakımı giderip dener misiniz? :)
O dedigin optimizasyonu bozuk oyunlar icin gecerli bence :)
Ram arttirmak en iyisi ama arttiramazsan intellegent stand-by list clearer kullan.

Artı -1 Eksi
Aslında herhangi bi sorun söz konusu değil.
Nvidia 1050 ekran kartının Gta5 te verebileceği en yüksek fps değeri zaten 65 e bide gta5 Online'a giriyorsanız bu değer 45 55 lere kadar düşer e bide single kit ram kullanıyorsunuz buda bi dezavantaj oldumu 42 fps 40 fps..

Kasmayan bir oyun keyfi istiyorsanız grafiklerden ve çözünürlükten biraz biraz feragat edeceksiniz elinizdeki sistemleri 1080Pde oyun oynatmak için zorlmayınız onunda yapabileceği okadar çek 1600x900 e 1440x900 e sistem rahatlasın gerekirse 1366x768 ve 1280x960 a kadar düşüceksin

Hocam sorununuz aynı mı bilmiyorum fakat bende de bütün oyunlarda FPS saniyelik olarak diplere kadar iniyor. 80 fps akıcı oyunun arasında göz açıp kapayıncaya kadar 8-10'a düşüyor ve 1 saniye sonra tekrar eski fps'de devam ediyor. Bu ekran atlamaları çok can sıkmaya başladı.
Ne kadar çözüm aradıysam sonuç alamadım. Fikir verebilecek kimse var mıdır?

2x8gb 3200mhz CL16
Evo 860 SSD
Ryzen 5600x
RTX3070

Eski veya yeni fark etmeksizin oyunlarda sinir bozucu FPS dalgalanmaları yaşıyorum ve bunlar oyunumun takılmasına sebep oluyor sıcaklıklar problem yaşadığım bir oyun olan GTA V de işlemcim 45° civarında ekran kartım ise 55° civarında sürücülerim ve Windows'um güncel.

Sistemim.
AMD Ryzen 3 1200.
G.Skill 1x8 GB DDR4 2133MHz RAM.
ASUS GTX 1050 2 GB.
500GB HDD.

HDD'nin eski olması veya hızının çok düşük olması etkiliyebilir, RAM de 16 olsa sorun kalmaz diye düşünüyorum.

HDD'nin eski olması veya hızının çok düşük olması etkiliyebilir, RAM de 16 olsa sorun kalmaz diye düşünüyorum.

Toshiba DT01ACA050 500GB 3.5" 7200 Rpm SATA3 32MB Hard Disk - incehesap.com
HDD'im bu.
Aslında herhangi bir sorun söz konusu değil.
NVIDIA 1050 ekran kartının GTA 5'te verebileceği en yüksek FPS değeri zaten 65'e bir de GTA 5 Online'a giriyorsanız bu değer 45 55'lere kadar düşer e bir de Single kit RAM kullanıyorsunuz bu da bir dezavantaj oldumu 42 FPS 40 FPS.

Kasmayan bir oyun keyfi istiyorsanız grafiklerden ve çözünürlükten biraz biraz feragat edeceksiniz elinizdeki sistemleri 1080PDE oyun oynatmak için zorlmayınız onunda yapabileceği o kadar çek 1600x900'e 1440x900'e sistem rahatlasın gerekirse 1366x768 ve 1280x960'a kadar düşüceksin.

Söylediğiniz değerlerden daha yüksek FPS alıyorum ve yüksek FPS alma problemim yok sadece GTA V değil Ultra da 100 FPS aldığım oyunda da drop problemi yaşıyorum.

Geri
Yukarı