Çözüldü Oyunlarda Anti-Aliasing çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Salim23

Picopat
Makaleler
1
Yer
.
Merhaba hepinize, benim kullandığım monitör 1680x1050.

Genelde tüm oyunlarda tırtık sorunu yaşıyorum, böyle sanki ağaçların yaprakları titriyor, araları beyaz piksel titriyor. Mesela metallerin kenarları titriyor, bulutlarda ortaları direkt pikselleşiyor ve garip olan TAA, SMAA, FXAA, MSAA falan hepsini genelde açarım destekleyen oyunlarda ama yine de bu sorun geçmiyor. RDR2 oynamaktan soğudum. Atımın yelesinin piksel piksel uçları. Monitör değşitirince çözüldü diyor bazıları, siz ne öneriyorsunuz? Bu olayı çözen monitör türü hangisi oluyor?

Son düzenleyen: Moderatör:

Genelde tüm oyunlarda tırtık sorunu yaşıyorum, böyle sanki ağaçların yaprakları titriyor, araları beyaz piksel titriyor. Mesela metallerin kenarları titriyor, bulutlarda ortaları direkt pikselleşiyor ve garip olan TAA, SMAA, FXAA, MSAA falan hepsini genelde açarım destekleyen oyunlarda ama yine de bu sorun geçmiyor. RDR2 oynamaktan soğudum. Atımın yelesinin piksel piksel uçları. Monitör değşitirince çözüldü diyor bazıları, siz ne öneriyorsunuz? Bu olayı çözen monitör türü hangisi oluyor?
1680x1050 monitörün çözünürlüğü düşük olur bu da pikselleri daha net görmenizi sağlar. Pikselleşme istemiyorsanız 1920x1080 veya 4K bir monitör almanız.

Muhtemelen AA çalışıyor ama sen bir defa bu problemi dikkatli şekilde bakarak farkettiğin için artık her oyunda göreceksin. Lanet gibi bir şey bende 2019'da görmeye başladım ve birçok oyunu artık oynayamıyorum. Daha yüksek çözünürlüklü bir monitör almaktan başka çözüm yok genelde. 2K monitör ve yanında resolution scale varsa onu 1.20 veya 1.40x yapabilirsin. Ayrıca 1680x1050 çok ortada bir çözünürlük yani onunda etkisi vardır elbette.

Hangi ekran kartı kullandığını söyler misin? Ekran kartının ayarları bazen oyunun ayarlarına karışıyor ve böyle bir sonuç oluyor, ekran kartını söylersen yardım edebilirim.

Hangi ekran kartı kullandığını söyler misin? Ekran kartının ayarları bazen oyunun ayarlarına karışıyor ve böyle bir sonuç oluyor, ekran kartını söylersen yardım edebilirim.
GTX1650
Muhtemelen aa çalışıyor ama sen bir defa bu problemi dikkatli şekilde bakarak fark ettiğin için artık her oyunda göreceksin. Lanet gibi bir şey bende 2019'da görmeye başladım ve birçok oyunu artık oynayamıyorum. Daha yüksek çözünürlüklü bir monitör almaktan başka çözüm yok genelde. 2K monitör ve yanında resolution scale varsa onu 1.20 veya 1.40X yapabilirsin. Ayrıca 1680x1050 çok ortada bir çözünürlük yani onunda etkisi vardır elbette.

Aynen dediğin gibi oldu ):

bunlar
Pardon iki kere aynı şeyi attım :D

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2021.06.01 - 12.24.33.05.png
    Desktop Screenshot 2021.06.01 - 12.24.33.05.png
    97,5 KB · Görüntüleme: 242
  • Desktop Screenshot 2021.06.01 - 12.24.58.94.png
    Desktop Screenshot 2021.06.01 - 12.24.58.94.png
    103,9 KB · Görüntüleme: 246
  • Desktop Screenshot 2021.06.01 - 12.25.03.91.png
    Desktop Screenshot 2021.06.01 - 12.25.03.91.png