encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Yanlış Bilgilendirme
Elektirikle alakası olabilir mi acaba. Biri elektirikle ilgili olabilir diyorlardır. Ya da monitörden dolayı.

Dediğim gibi şehir değiştiren var, evinin elektriğini kontrol ettiren var, sistemi değişen var komple. Bu sorundan 100 kişide var ise sadece 2-3 kişi ekran kartını değişerek çözmüş. Geriye kalan kişiler neler denemiş hocam okuyunca ben bile delirmeye başladım. Artık insanlar uzaylılar ile ilgili olduğunu düşünüyor. Bu işin geyiği ama bazen insan düşünmüyor değil, yok yani bulamıyorlar kesinlikle.
Ben bizzat ekran da değiştirdim kablo da ekran kartı da ev de format da attım, başka işletim sistemleri de denedim neler neler bilgisayarı çöpe atmama az kaldı oyun zevki diye bir şey kalmadı.

Ne de olsa onlarda böyle bir sorun olmuyormuş :D

Hem de "Dün gelenler eleştiriyor." Gerçekten ilginç. Çözüm öneriniz için teşekkürler, 1080P'nin 24" ekrana yetersiz geldiği kanaatindeyim şu an sizin önerinizi gözden geçirince :D

7 Sayfayı okumadan ortadan öyle lap diye dalarsanız böyle hiçbir şey anlamadığınız cümleye laf sokma derdine düşersiniz? Daha dün gelmişsiniz bugün benim cevabımı eleştiriyorsunuz.

Cevap yazmamışım, şimdi yazayım. İlk olarak, bildiğiniz üzere ilk sayfada bile yanıtım var. Dolayısıyla okumuş olabilirim sanırım? İkinci olarak ise, konuya 28 Mayıs 2019 tarihinde gelmişim neredeyse 1 yıl olmuş. Kendi forumunuzda öyle demek istememişseniz bile "biz de kullanıyoruz bizde neden yok" derseniz insanlar istediği gibi anlar. Zira sizde o sorunun oluşmaması sırf NVIDIA forumlarındaki 100.000'den fazla konuyu yalanlamaz, tam aksine onlarda sorun olup sizde olmadığını ifade eder. Yanlış anlaşılabilir bir cümle kurup yanlış anlaşıldığında da insanlara "Dün gelmişsiniz beni eleştiriyorsunuz" demek de hiç doğru gelmedi bana.

Sana düşük ayarda testi yaptığımızı ve AA'nın kapalı olduğunu söyledim. Okuman yazman yok mu?

Bugüne kadar topladığımız hiçbir sistemde bu sorun olmadı. Olsaydı zaten oyun testi videolarında insanlar görür, şikayet ederdi. Satın alan binlerce kişiden de bir şikayet gelmedi.

Bunum bile anlamayan adama AA anlatmaya çalışıyoruz işte.

He he, gizliyoruz sorunları he. Yanlış bilgi vermekten sana 1 hafta ban. Bu kafayla devam edersen kalıcı banlanacaksın. Bilmediğin konuda yorum yapıp yaptığımız işe iftira atamazsın!

Zaten bir tane bile topladığımız sistemlerden alıp AA sorunu yaşayan bulamazsın çünkü bugüne kadar böyle bir sorun yaşanmadı topladığımız sistemlerde.

Şurada 24 sayfadır seviyeli bir tartışma sürüyor, saçma sapan iddialarla bunu bulandıramazsın!
Recep Bey, öncelikle merhaba. Biraz geç bir alıntılama olacak ancak ne yazık ki sizin önerdiğiniz bir sistemde de aynı problemi yaşadığımı belirtmek istiyorum. Hatta tam olarak bu mesajın altına linkini paylaşacağım videonuzdaki bilgisayarı satın aldım. Sadece QP Bilişim standart olarak sizin seçtiğiniz Ryzen 5 2500x işlemciyi çıkartmış yerine Ryzen 5 2600 modelini koymuştu. İlk 4-5 ay bilgisayarı mükemmel bir performansta kullandım. 3 gün önce kalkıp bilgisayarı açtığımda ise bu başlıkta dert yanılan problemi bizzat yaşadım.

Yanlış anlaşılmasın. Önerdiğiniz sistem gerçekten o fiyat bandında alınabilecek en fiyat/performans üründü sanırım. Ama ne yazık ki sistemi sizler de önerseniz, kişinin kendisi de toplasa böyle problemler yaşanabiliyor.

4k çözünürlüğe sahip olan bir monitör kullanmamak, kişinin bu tür ''tırtıklı'' görüntülere kafayı çok takması, bir süre sonra en küçük bir ''aliasing'' probleminin bile insanı çileden çıkarması gerçekten de mevcut bir fenomen. Bu başlıkta da mutlaka konu sebebiyle bu denli çıldırmış arkadaşlar vardır. Normal diye düşünüyorum. Ancak o sabah kalktığımda bilgisayarda gördüğüm görüntünün bozukluğunu saniyesinde fark etmiştim. Kesinlikle ''acaba?'' demiyorsunuz. Sanki bir sabah IPS panel 4k bir monitörden, rezalet bir renk kalitesine sahip, yoğun aliasing sunan, 1050p çözünürlüklü televizyona geçmiş gibi hissediyorsunuz. Bu tüm masaüstünde olsa da, oyunlarda kat kat ayırt edici bir şekilde karşınıza çıkıyor tabii ki.

O yüzden konunun takipçisi olmaya devam etmenizi ben dahil buradaki herkes çok ister diye düşünüyorum. Siz bizzat bir çözüm getiremeseniz bile faydası olacaktır. Bir şekilde çözüme ulaşan arkadaşlar olursa veya denenen yöntemlerin sonuçlarını değerlendirebilirseniz, en azından böylesi ilginç ve rahatsız edici bir konuya dair elinizde geri dönütler olacaktır. Biraz uzun tuttum, kusura bakmayın. Teşekkürler.

Yukarıda bahsettiğim video linki:

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bu sorunu 2 yıldır yaşıyorum, bak aklınıza gelebilecek hatta gelmeyecek şeyleri bile denedim, bu sorunun belli bir çözümü yok, Discord sunucusu var binlerce insan bu dertten müzdarip, 2 yıldır oyunlarımı bir nebze olsun düzelten tek şey DSR ile bazen 2K bazen 4K ile oynamak,
İlk bu sorunu Forza 4 oynarken fark etmiştim kafayı yedirtmişti bana o derece takmıştım, yerli yabancı yer kalmadı, ama zamanla alıştım özellikle görmemeye çalışıyorum o derece ki Forza 5'te şu an 250 levele kadar oynadım, artık takmıyorum arada bir gözüme çarpıyor, diğer türlü gerçekten oyundan alınan zevki sıfıra indiriyor.

Hocam ben DSR açtım ama masaüstüm bulanık oluyor ve simgeler küçülüyor, onu nasıl çözdünüz? Hocam üstte yazdıklarımı okudunuz mu? Bence sorun makinelerde falan değil belki de firmalar artık 2K-4K'ya yönelik grafikleri geliştiriyordur ve 1K oyuncularını pek sallamıyordur, çünkü bazı oyunlarda olması bazı oyunlarda olmaması çok ama çok enteresan, donanımsal olsa tüm oyunlarda olur, demek ki sorun oyun yapımcılarında.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı