encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Arkadaş yukarıda psikolojik demiş biraz haklı bazı oyunlar hariç tabii ki. Ben Witcher 2 defalarca oynadım 5 6 ay önce hiç böyle bir şey yoktu. Şimdi Elden Ring de sorunu fark ettim çimler dans ediyor resmen camlar falan titriyor ha bu önceden yoktu ama formattan sonra oldu. Elden Ring'den sonra Witcher2 girdim camlar titriyor. YouTube'dan başkalarına baktım aynı. Telefondan izliyorum yine aynı cam titriyor. Eski bilgisayarı kurdum onda da aynı. 3 tane monitör denedim hepsinde aynı. Artık kurtuluşumuz yok gibi galiba ben uzun bir süre oyun oynamayacağım ya.
Psikolojiyle felan alakası yok, bir bilgisi olmadığı için yazmış onu.

Psikolojiyle felan alakası yok, bir bilgisi olmadığı için yazmış onu.
Bilginiz çok varsa çözün de göreyim.

An itibari ile ben de aranıza katıldım dostlar. 1.5 yıldır kullandıgım sistemde böyle bir sorun yoktu. PC'yi formatlayıp Elden Ring girdiğim anda çimler halay çekmeye başladı aynı şekilde pencereler titriyordu. Sonra sırasıyla Fortnite Witcher 3 her oyuna girdim ve hepsinde aynı. Sorunun galiba çözümü yok alışmamız lazım. Ve artık böyle bir sorunu bildiğim için psikolojik olarak hangi oyuna girsem gözüm direk uzak mesafeye gidiyor cam vs varsa o da titreyince oyun zevkim yerle bir oluyor. Galiba artık oyun oynamayacağım.

Evet durum o maalesef. Yapabileceğin tek şey çözünürlük yükseltmek ya da kenar yumuşatma açmak. Gerçekten oyunda bir sorun varsa bunu zaten yapımcı düzeltir. MK11 de olduğu gibi. PC'ye ilk çıktığında özellikle saçlar, sakallar rezaletti. Sonradan yapımcı bunu Update ile düzeltti. Aşağıda resmini attım. Ama bu arkadaşların dediği gibi gerçekten bir sorun olsaydı zaten çözülürdü. Adam bütün bilgisayarı değiştirdim gene aynı sorun var diyor. Kimisi elektrikten dolayı diyor şaka gibi. Sonra olmayan soruna çözüm aramaya çalışıyorlar. Yorumları okurken cidden kopuyorum gülmekten.
oi7u00n1gdu21 (1).jpg

Son düzenleme:

Evet durum o maalesef. Yapabileceğin tek şey çözünürlük yükseltmek ya da kenar yumuşatma açmak. Gerçekten oyunda bir sorun varsa bunu zaten yapımcı düzeltir. MK11 de olduğu gibi. PC'ye ilk çıktığında özellikle saçlar, sakallar rezaletti. Sonradan yapımcı bunu Update ile düzeltti. Aşağıda resmini attım. Ama bu arkadaşların dediği gibi gerçekten bir sorun olsaydı zaten çözülürdü. Adam bütün bilgisayarı değiştirdim gene aynı sorun var diyor. Kimisi elektrikten dolayı diyor şaka gibi. Sonra olmayan soruna çözüm aramaya çalışıyorlar. Yorumları okurken cidden kopuyorum gülmekten.Eki Görüntüle 1602821
+999999 bu arada.

Bilmiyorum vallahi ben fark ettikten sonra artık her oyun böyle gelmeye başladı. Bende bu titreme hariç dokular da geç yükleniyor.
Bir süreden sonra algıda seçicilik başlar, doğrudur. Fakat kardeşimin Mac'inde hiçbir sıkıntı yok malesef. (Problem algıda seçicilik olsaydı)

Evet durum o maalesef. Yapabileceğin tek şey çözünürlük yükseltmek ya da kenar yumuşatma açmak. Gerçekten oyunda bir sorun varsa bunu zaten yapımcı düzeltir. MK11 de olduğu gibi. PC'ye ilk çıktığında özellikle saçlar, sakallar rezaletti. Sonradan yapımcı bunu Update ile düzeltti. Aşağıda resmini attım. Ama bu arkadaşların dediği gibi gerçekten bir sorun olsaydı zaten çözülürdü. Adam bütün bilgisayarı değiştirdim gene aynı sorun var diyor. Kimisi elektrikten dolayı diyor şaka gibi. Sonra olmayan soruna çözüm aramaya çalışıyorlar. Yorumları okurken cidden kopuyorum gülmekten.Eki Görüntüle 1602821
13 yıldır yaşayan kişi çözememiş, ben nasıl çözeyim? 🤷‍♂️ Elbette ki isterim. Fakat elimde olan bir şey yok.
Gerçekten sorun var maalesef. Bu attığım video'da da var. Şimdi bulanık, tost makinesi vs. diyeceğini biliyorum, fakat dalgalanan çizgileri ikimiz de görüyoruz mutlaka. Bunun normal olduğunu düşünüyor musun sen?

Şu an tek yaptığınız şey "denial" fakat bu problem gerçekten var.

denial is a river in egypt!

Son düzenleme:
1671049753824.png

Tam olarak şu an izlediğim Fransa-Fas maçından bir kare, biri bana bunu açıklasın Allah aşkına yoksa ben mi kafayı yedim?

Hocam üstte şu an PC'de izlediğim maçtan bir ekran resmi attım, neden o kenarlar öyle? TV yayını izlerken kenar yumuşatma mı açayım? Neden böyle bu???

1671049753824.png

Tam olarak şu an izlediğim Fransa-Fas maçından bir kare, biri bana bunu açıklasın Allah aşkına yoksa ben mi kafayı yedim?

Hocam üstte şu an PC'de izlediğim maçtan bir ekran resmi attım, neden o kenarlar öyle? TV yayını izlerken kenar yumuşatma mı açayım? Neden böyle bu???
1671050554958.png

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1602921

Hocam üstte şu an PC'de izlediğim maçtan bir ekran resmi attım, neden o kenarlar öyle? TV yayını izlerken kenar yumuşatma mı açayım? Neden böyle bu?

Eki Görüntüle 1602934

Bende de aynı şekilde. Oyunlarda da böyle bir sorun var. Bunu normal maç izleyen birine izlet fark edemez. Bizim göz direk oraya kayıyor. YouTube'da bütün oyun videolarını izledim. Örnek Witcher 2 açtım şu an ilk sahne hapishane sahnesinde pencere tir tir titriyor. Açtım YouTube'dan gameplay videosunu 50 kişiden hepsinde aynı. Eski sistemi taktım açtım oyunu yine aynı. 3 tane monitör denedim aynı priz değiştim HDMI değiştim DisplayPort değiştim monitörü değiştim en son baktım yorumda elektrik falan demişler üşenmedim gittim sistemii 5km uzakta olan bir tanıdığın eve götürdüm yine aynı. Yok çözümü galiba sistem değişmekte işe yaramıyor artık acaba benim göz mü bozuldu diye düşünmüyor değilim kafayı yedim. Sistemi değişmiş oldugum halde nasıl oluyor hala. Benim tahminim evdeki elektrik tesisatı mı diyeyim işte o bilgisayara zarar veriyor. Öğrenmenin tek yolu sıfır sistem toplayıp ilk çalıştırmayı başka evde denemek orada olmazsa sorun elektriktedir artık yakında deneyeğim bunu.

Bende de aynı şekilde. Oyunlarda da böyle bir sorun var. Bunu normal maç izleyen birine izlet fark edemez. Bizim göz direk oraya kayıyor. YouTube'da bütün oyun videolarını izledim. Örnek Witcher 2 açtım şu an ilk sahne hapishane sahnesinde pencere tir tir titriyor. Açtım YouTube'dan gameplay videosunu 50 kişiden hepsinde aynı. Eski sistemi taktım açtım oyunu yine aynı. 3 tane monitör denedim aynı priz değiştim HDMI değiştim DisplayPort değiştim monitörü değiştim en son baktım yorumda elektrik falan demişler üşenmedim gittim sistemii 5km uzakta olan bir tanıdığın eve götürdüm yine aynı. Yok çözümü galiba sistem değişmekte işe yaramıyor artık acaba benim göz mü bozuldu diye düşünmüyor değilim kafayı yedim. Sistemi değişmiş oldugum halde nasıl oluyor hala. Benim tahminim evdeki elektrik tesisatı mı diyeyim işte o bilgisayara zarar veriyor. Öğrenmenin tek yolu sıfır sistem toplayıp ilk çalıştırmayı başka evde denemek orada olmazsa sorun elektriktedir artık yakında deneyeğim bunu.
Eeee? Niye böyle sence? Her şeyi yaptığın halde sorun dediğin şey çözülmüyorsa ortada sorun yok demektir. Daha nasıl bir çözüm arıyorsunuz siz? Boşa kürek çekmeyin abi. Oldu olacak bir de ülke değiştirin belki bu ülkenin elektriğinde problem vardır ne dersiniz?

Geri
Yukarı