encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Arkadaşlar bu sorun oyunlarla, antialiasingle, BIOS'la, 1080p ile, 2K ile, 4K ile, NVIDIA Denetim Masası ile vs alakası yok. İlk önce sorunu bilelimki çözümünü başka yerde aramayalım. Bu sorunun yıllardır takipçisiyim. Bu sorun tablette, cep telefonunda, bilgisayarda veya televizyonda maç izlerken, dizi izlerken, film izlerkende açık bir şekilde görülüyor. Ekransal bir problem olabilir. Elektriksel bir problem olabilir. Yenileme hızıyla alakalı bir problem olabilir. Elektroniksel bir arıza olabilir. Aklıma gelenler bunlar. Bazı objelerde diğer objelere göre daha çok belirgin olabiliyor. Oyunlarda metalik direkler, kabloları, metalik ızgaralar, futbol maçlarında saha içi çizgileri kale direği vs. bu sorunu bizlerden daha tecrübeliler diye Türkiye'de birçok donanım içerikleri yapan YouTuber'lere mail attım ama sadece 1 kişi cevap verdi geri kalanı cevap bile yazmadı. Kimse ilgilenmek istemiyor. Kulak bile asmıyorlar. Sebebine siz karar verin.

Ben sorunun elektronik ürünlerdeki üretim hatası veya elektriksel bir problem olduğunu düşünüyorum. Bilgisayar veya diğer herhangi bir şey adamakıllı bir defa elektrik almadığı zaman virüs gibi bulaşıyor bu şey, kalıcı bir hasar bırakıyor diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben sorunun elektronik ürünlerdeki üretim hatası veya elektriksel bir problem olduğunu düşünüyorum. Bilgisayar veya diğer herhangi bir şey adamakıllı bir defa elektrik almadığı zaman virüs gibi bulaşıyor bu şey, kalıcı bir hasar bırakıyor diye düşünüyorum.

ESD'ye dikkat edilmemiş de olabilir.

ESD'ye dikkat edilmemiş de olabilir.

Bunlar da bir ihtimal tabii ki. Bugün denemek için internet Cafe'ye gittim. Oradaki PC'lerde de durum aynıydı. Kafam çok karıştı. Bu yıllardır böyleydi de monitörümüz kötü diye mi fark etmedik demedim değil kendi kendime.

3 yıl sonraki gözlemem aşırı fazla değilse sebebi monitörün 2K olmamasından bence. O zamanlar çok fazla gözüme çarpıyordu telefondaki gibi olsun istiyordum ekranı ama 24inç 1080p'de o kaliteyi almak çok zor. Aşırı fazla değilse sizde takılmayın bence kusursuz görüntü almak imkansız neredeyse.

3 yıl sonraki gözlemem aşırı fazla değilse sebebi monitörün 2K olmamasından bence. O zamanlar çok fazla gözüme çarpıyordu telefondaki gibi olsun istiyordum ekranı ama 24inç 1080P'de o kaliteyi almak çok zor. Aşırı fazla değilse sizde takılmayın bence kusursuz görüntü almak imkansız neredeyse.

Bizim bahsettiğimiz şey görüntü kalitesi değil.

Arkadaşlar bence bu sorun yıllardır vardı fakat fark etmiyorduk. Çözünürlük arttığında çok çok daha az belirgin oluyor bu sorun kişisel olarak ben ilk defa 1440p monitörümden 1080p'ye geçince fark etmiştim, gözüme çok çarpmıştı. Boşuna kurultu yapıyoruz sanki kafaya takmamız lazım gibi. En kötü imkanınız varsa 1440p'ye geçin sorun baya azalıyor ben öyle yaptım ve şuan hiç umursamıyorum.

Arkadaşlar bence bu sorun yıllardır vardı fakat fark etmiyorduk. Çözünürlük arttığında çok çok daha az belirgin oluyor bu sorun kişisel olarak ben ilk defa 1440p monitörümden 1080p'ye geçince fark etmiştim, gözüme çok çarpmıştı. Boşuna kurultu yapıyoruz sanki kafaya takmamız lazım gibi. En kötü imkanınız varsa 1440p'ye geçin sorun baya azalıyor ben öyle yaptım ve şuan hiç umursamıyorum.
Zaten çözünürlük düştükçe görüntüde tırtıklanma artar. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa kenarlar o kadar pürüzsüz olur. Yani bu gayet normal bir şey. Çözümü de çözünürlüğü yükseltmek ya da kenar yumuşatma açmak. Bunu söylemekten dilimizde tüy bitti ama halen umarsızca çözüm arayanlar var buna..

Bizim bahsettiğimiz şey görüntü kalitesi değil.
Aşırı değilse dedim zaten hiç çalışmayan da var. Ben ilk bu sorundan buraya yazdığım zaman takıntı derecesine gelmiştim. Hala öyle olanlar için diyorum. Yani bazıları normal aslında ama hiç çalışmayanlar da var. Onlar umarım çözebilir sıkıntıyı bir şekilde.

Zaten çözünürlük düştükçe görüntüde tırtıklanma artar. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa kenarlar o kadar pürüzsüz olur. Yani bu gayet normal bir şey. Çözümü de çözünürlüğü yükseltmek ya da kenar yumuşatma açmak. Bunu söylemekten dilimizde tüy bitti ama halen umarsızca çözüm arayanlar var buna..
Buna sen çözüm mü diyorsun :). Çözüm diyemezsin ama şöyle diyebilirdin. Ortada olan bir AA problemi var bunu kenar yumşatmayı yükselterek en aza indirebilirsin. Bütün kenar yumşatma doku türü ayarlarım ultrada, yüksek kalitede ama yinede objeler titriyor bu konuda ne düşünüyorsun ;)

Buna sen çözüm mü diyorsun :). Çözüm diyemezsin ama şöyle diyebilirdin. Ortada olan bir AA problemi var bunu kenar yumşatmayı yükselterek en aza indirebilirsin. Bütün kenar yumşatma doku türü ayarlarım ultrada, yüksek kalitede ama yine de objeler titriyor bu konuda ne düşünüyorsun ;)

Evet dostum onlara göre bütün ayarlar Full, Max olsa da bunlar normal problem bizde.
Örnek olsun buna da normaldir diyenler çıkacaktır:

Yeni konular

Geri
Yukarı