Oyunlarda dokuların geç yüklenmesi sorunu

EmreGMR

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bir sorunum var ve çözemeyince danışmak istedim. Oyunlarda bazı dokular geç yükleniyor. Öncelikle oyunlarım orijinal, bu sorun daha çok GTA 5 ve Witcher 3'de oluyor. Eskiden olduğunu hiç hatırlamıyorum daha yaza kadar bu oyunları çok oynuyordum gözüme takılırdı illa. Ben Windows 10 PRO'dan Windows 10 Home sürümüne geçmiştim, bunun etkisi olabilir mi? HDD Tune yükleyip yazma okuma hızlarını test edicektim, okuma hızını test edebildim fakat yazma hızını test edemedim. HDD boşta 30 derece, ne yapmalıyım? Bir de HDD modu İDE olabilir mi? Bunu AHCI moduna çevirirsem düzelebilir mi arkadaşlar?
kpok.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediklerinizi yapıp size döneceğim, programla değilde kendim silip yüklesem ekran kartı sürücülerini, birde benim Windows boştayken 2.5 GB kullanıyor sorun teşkil eder mi?
Program ile sildiğiniz de bazı dosyalar Bilgisayarda kalabiliyor. DDU ile silmeyi Nvidia forumlarında bile öneriyorlar. Korkmanıza gerek yok. Program Nvidia hakkında tüm ayarları sıfırlayıp ayriyeten önbellek ve çöp dosyalarının hepsini siliyor. İlk defa Ekran kartı sürücüsü yükler gibi yüklemiş oluyorsunuz. 2.5GB normal ama tabi arka planda başka uygulamalar varsa kapatarak bellek alanından kazanabilirsiniz.

Program ile sildiğiniz de bazı dosyalar Bilgisayarda kalabiliyor. DDU ile silmeyi Nvidia forumlarında bile öneriyorlar. Korkmanıza gerek yok. Program Nvidia hakkında tüm ayarları sıfırlayıp ayriyeten önbellek ve çöp dosyalarının hepsini siliyor. İlk defa Ekran kartı sürücüsü yükler gibi yüklemiş oluyorsunuz. 2.5GB normal ama tabi arka planda başka uygulamalar varsa kapatarak bellek alanından kazanabilirsiniz.
Çok sağolun rahatlattınız, birde DDU programında yanlış bir şey yaparsam bilgisayarda sorun çıkabilir mi?

Bu yüzden Güvenli Mod aracılığıyla kaldırın. Zaten size sorar kaldırdıktan sonra sürücü yüklemek için yeniden başlatır.
Hocam bir sorum daha var ben öyle intelin sitesinde gezerken sistemimi göstermişti orda işlemci voltajı 1.7 diyordu bu kafamı karıştırdı, sorun mu? Eğer çok fazla ise nasıl azaltabilirim, bu işlemci overclock olmuyor diye biliyorum.

Sistem onarması yapınca bilgisayar çok kötü oldu, bazı siteleri açmıyor, driver indiremiyorum.

Başlata sağ tıkla komut işlemcisini yönetici olarak çalıştır. Açılan CMD konsoluna sfc /scannow yaz.
Tarama işleminin bitmesini bekle.
Ekran Görüntüsü (47).png

Başlata sağ tıkla komut işlemcisini yönetici olarak çalıştır. Açılan CMD konsoluna sfc /scannow yaz.
Tarama işleminin bitmesini bekle.
Eki Görüntüle 278346
Hocam dediklerinizi yaptım fakat disk birleştirmeyi yapmadım sorun olabilir diye, disk birleştirme içindeki şeyleri siler mi? Öyle ise yapmayacağım çok şey var içinde.

Sorularına genel olarak cevap vermeye çalışacağım;

1. Oyunlarda texture yüklenme sorunları genelde harddisk deki yavaşlıktan dolayıdır ve FPS drop ile karıştırılmamalıdır. GTA 5 hem sistem belleği hem de ekran kartı belleği kullanan bir oyun olduğundan eğer ekran kartı bellek sınırını aşarsan ve o sırada ekran kartının swap olarak kullanacağı boş ram de yoksa bilgisayarda (verdiğin bilgilere dayanarak olmadığını anlıyorum) bu tür texture yüklenmeme veya geç yüklenme sıkıntıları ortaya çıkabilir. Bu sorunun çözümü basit olarak oyun ayarlarını ekran kartı belleğinize göre düşürmek olabilir. Eğer sorun düzelmezse daha ayrıntılı döküm gerekecek.

2. Hayır, defrag yani disk birleştirme işlemi dosyalara zarar vermez aksine sistemi hızlandırır ve hard diskin ömrünü uzatır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu SSD. SSD ler normal harddiskler gibi defrag edilmeye calışılırsa deforme olabilirler. SSD ler kendilerine özgü bir algoritma kullanılarak defrag edilmelidir. Bazı yeni defrag programları SSD defrag için hazır hale getirilmiştir.

3. 8GB ram, GTA5 için yeterli bir miktardır. Kendim de 8gb RAM ve Win 10 kullanıyorum ve bahsettiğin gibi bir sorunla karşılaşmadım. Ayrıca Windows 10'un Pro veya Home olması pek bir şeyi değiştirmez.

Başka sorun varsa cevaplayabilirim.

Sorularına genel olarak cevap vermeye çalışacağım;

1. Oyunlarda texture yüklenme sorunları genelde harddisk deki yavaşlıktan dolayıdır ve FPS drop ile karıştırılmamalıdır. GTA 5 hem sistem belleği hem de ekran kartı belleği kullanan bir oyun olduğundan eğer ekran kartı bellek sınırını aşarsan ve o sırada ekran kartının swap olarak kullanacağı boş ram de yoksa bilgisayarda (verdiğin bilgilere dayanarak olmadığını anlıyorum) bu tür texture yüklenmeme veya geç yüklenme sıkıntıları ortaya çıkabilir. Bu sorunun çözümü basit olarak oyun ayarlarını ekran kartı belleğinize göre düşürmek olabilir. Eğer sorun düzelmezse daha ayrıntılı döküm gerekecek.

2. Hayır, defrag yani disk birleştirme işlemi dosyalara zarar vermez aksine sistemi hızlandırır ve hard diskin ömrünü uzatır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu SSD. SSD ler normal harddiskler gibi defrag edilmeye calışılırsa deforme olabilirler. SSD ler kendilerine özgü bir algoritma kullanılarak defrag edilmelidir. Bazı yeni defrag programları SSD defrag için hazır hale getirilmiştir.

3. 8GB ram, GTA5 için yeterli bir miktardır. Kendim de 8gb RAM ve Win 10 kullanıyorum ve bahsettiğin gibi bir sorunla karşılaşmadım. Ayrıca Windows 10'un Pro veya Home olması pek bir şeyi değiştirmez.

Başka sorun varsa cevaplayabilirim.
O zaman dediğiniz gibi defrag işlemini başlatacağım ama hangi seçeneği seçmem gerek?
ngng.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı