RX 5700 oyunlarda dokuların geç yüklenmesi

eneshalid

Hectopat
Selamlar herkese, son dönemde yaşadığım ve oyunları bana zehir eden bir durum oldu bu. Cyberpunk 2077 ve Forza Horizon 5 oynarken(özellikle Forza oynarken), oyunları Ultra süper sayko Uber ayarlarda (artık oyuna göre her neyse :) 60 FPS üzerinde rahatlıkla oynayabiliyorken ve ekran kartının sıcaklığı 69° C üstüne hiç çıkmamışken (MSI Afterburner kullandım) neden olduğunu çözemiyorum bu durumun. En son dün akşam Farming Simulator 19 oynarken de aynı sıkıntıyı yaşadığımı fark ettim. Resmen 15 metre ilerimde ne var göremiyorum çalılar kaplamalar falan hep geç yükleniyor.

Cyberpunk oynarken NPC'ler, araçlar ve bazı tabelalarda yaşadım ama gözü çok rahatsız eden bir durum yoktu. Ancak Forza Horizon 5'te resmen yollar kenardski çalılar falan yüklenmiyor bir süre. Tunele giriyorum ucu görünmüyor o derece.

Bu sorunu son dönemde yaşamaya başladım ancak uzun süredir bir sorunum daha var. Oyunlarda NPC'ler saçları ve çalılık alanlar gibi yerlerde ve bazı mesh tarzı sık kaplamalarda titreşme ve ciddi oranda( özellikle saçlarda) bozulma oluyor. Hele yine Forza'da NPC'lerin saçları ve çalılar kareler halinde görünüyor. Hatta yükleme ekranında dahi bu bozulmalar oluyor.

DDU ile sıfır sürücü kurulumu yaptım. Oyun ayarlarını düşürüp denedim. Oyunlar M.2 SSD'ye kurulu.

• ASUS VG278qf 165 Hz 1080p 27 inç monitör
  • AMD Ryzen 5 3500X işlemci
  • Corsair Vengeance 2x8 3200 MHz RAM
  • MSI RX 5700 Mech GP OC 8 GB

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD nedir hocam? SSD kaynaklı olabilir.
M2 Ssd samsung, hediye geldiği için modelini bilmiyorum, akşam evde bakıp yazarım. Sistem adata su630'a kurulu 480 gb. Hd sentinel ile onları da kontrol ettim sonuç mükemmel çıktı.
SSD'nin modelini buldum oyun içerisinde yaşadığım sıkıntının videosunu da çekitm drive linkini paylaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
SSD :SAMSUNG MZVLB512HBJQ 512 GB NVMe M.2 SSD 3500MB/2900MB

Oyun içi link : unknown_2021.12.05-12.47_clip_1.mp4

Son düzenleme:

Geri
Yukarı