Oyunlarda donma ve siyah ekran problemi

İşletim sistemi
Windows 10

N'everAMD

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, CS:GO ve Spec Ops gibi oyunlarda, oyun aniden donuyor. Ardından siyah erkan geliyor ve "Alt+Tab" atıyor, sonra oyunu tekrar açıyor. Spec Ops'da görüntü geliyordu fakat CS:GO'da oda gelmiyor (sesler hala var).

Windows 10 ve ekran kartı güncel.

Sistem: Ryzen 2700, RX 590, MSI B450M PRO M.2 v2, 2x8 Crucial Ballistix 3000MHz

Not: Sorunun ilk önce anakart RAM uyuşmazlığı yüzünden olduğunu düşündüm ama yaptığım hiçbir testte RAM ile ilgili sorun çıkmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorun ne zamandır var?

Kusra bakmayın geç cevap için, yeni olduğumdan yazım kurallarına takıldım. Sorun sanırım son aylarda başladı, daha önce TV'ye bağlayıp saatlerce Dirt3 oynadığımı hatırlıyorum. Ama şimdi ilk önce donuyor sonra siyah ekran verip masaüstüne atıyor. Olay Görüntüleyicisinden rapora bakınca Display 4101 hatası alıyorum. İçeriğinde "amdkmdap görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti" yazıyor.

1-) DDU ile tüm sürücüleri sırayla silip tekrar yükledim.
2-) En az 3 defa format atıp güncellemeleri tekrar yükledim. ( Her defasında Windows'u orijinal indirerek )
3-) Stress testlerinde Power Supply voltaj değerlerine baktım, herhangi bir dalgalanma yok. ( Sharkoon 650w shp650 v2 80+ )
4-) Regedit üzerinden TdrDelay'ı 8 yaptım hatta en az 10 verin dediler onu da yaptım.

Son düzenleme:
Siz baya baya zaten uğraşmışsınız çözümü için. Ben size ne zamandır var derken sistemi geri yüklemeyi önerecektim ama format falan da atmışsınız. Acaba bilgisayarın içindeki bir kaç parçada temassızlık mı var ki?

Acaba wattman hatası olabilir mi ? Bende rx 590 kullanıyorum özellikle yüksek grafikli oyunlar oynarken ekran gidiyordu fakat kasa çalışmaya devam ediyordu.
Ben sorunu radeon programından kartın mhz ve güç limitini biraz düşürüp fan ayarı yaptım kartın sıcaklığını biraz düşürdüm ve 144hz monitör aldım display kablo ile bağladım şuan bu sorunla hiç karşılaşmadım.

@07alone07 garip bir şekilde Radeon software uygulamasını açıp Ayarlama Kontrolü ve Otomatik Ayarlamayı, otomatik ve hız aşırtma GPU yaptım. Riva Turner ile değerlere baktığımda normalde 1545 olan GPU frekansı 1510 oldu ve gece 2 saat boyunca stabil çalıştı. Benim anlamadığım OC ayarını açınca nasıl 1510'a düştü?

Bende xfx rx 590 modeli var. Normalde 1580mhz. Oc yerini açınca 1600'ün üstüne çıkıyordu. Benim yaptığım ayarlar bunlar deneyin belki faydasını görürsünüz. Ayrıca undervolt da yapabilirsiniz sıcaklığa etki eder. Ben undervolt yapamadım -10 değer girince bile sistem hep çökmüştü bende bu şekilde ayar yaptım şimdilik güzel stabil çalışıyor eskisine göre 6-7 derece etki etti.
Ayrıca 19.9.2 sürümü en stabil sürüm diyorlar wattman hatası için. Onu da deneyebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    55,5 KB · Görüntüleme: 48
Bende xfx rx 590 modeli var. Normalde 1580mhz. Oc yerini açınca 1600'ün üstüne çıkıyordu. Benim yaptığım ayarlar bunlar deneyin belki faydasını görürsünüz. Ayrıca undervolt da yapabilirsiniz sıcaklığa etki eder. Ben undervolt yapamadım -10 değer girince bile sistem hep çökmüştü bende bu şekilde ayar yaptım şimdilik güzel stabil çalışıyor eskisine göre 6-7 derece etki etti.
Ayrıca 19.9.2 sürümü en stabil sürüm diyorlar wattman hatası için. Onu da deneyebilirsiniz.

O kadar para bayıldığımız ekran kartının takında stock haliyle iş yapamaması çok saçma değil mi ? Bu ayarların otomatikte kalınca stabil olmasını bekliyor insan. Dün gece bende de 1600 üstü yazmıştı ama oyun açınca 1510'da çalıştı ve hiç crash yemedi. Şimdi girip OC yi aktif edince 1640da çalışmaya zorluyor tabi onaylar onaylamaz oyun crash (siyah ekran) veriyor. Bende 20.2.2 (WQHL) var şuan, aslında tüm sürümleri denedim ama sizde de aynı sorun oluştuysa tam olarak driver kaynaklı değil sanırım. Ben şimdi her oyun için ayrı ayrı ortalama değer mi bulmaya çalışacağım ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı