Oyunlarda FPS Düşmesi ve Takılma Sorunu

Famronty

Megapat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Monitörü bir ay önce aldım. Kutusuyla gelen DP kablosunu PC`ye bağladım fakat bir aydır bitmeyen bir takılma kasma sorunu var. Oyun içinde 60 FPS altına düşünce takılma ve kasma başlıyor. Bu sorunun DP kablosundan kaynaklandığını düşünerek MediaMarkt üzerinden HDMI (HP HDMI 3m) aldım fakat sorun halen daha devam ediyor. FreeSync açık olarak oynuyorum kapatınca daha beter oluyor. Fakat aygıt yöneticisine girince monitörü Genel PNP Monitör olarak görüyor bunun sorunla ilgisi var mıdır? Bilen arkadaşlar cevap atabilirse sevinirim.

Monitör HZ oranı: 75

Sistem bileşenlerini ve takılma yaşadığınız oyunları biz mi, tahmin ediyoruz? Sistem bilgilerinizi ve problem yaşadığınız oyunları belirtin.

Sistem bileşenlerini ve takılma yaşadığınız oyunları biz mi, tahmin ediyoruz? Sistem bilgilerinizi ve problem yaşadığınız oyunları belirtin.

Sistem bileşenleri.
Ekran kartı: RX460 4 GB OC.
İşlemci: i5 6500.
Anakart: ASUS B150M.
RAM: Kingston 8 GB RAM DDR4.
Monitör: ASUS VP228qg.
Güç kaynağı: 750W (modelini unuttum)

HDD modelini unuttum. Sorun yaşadığım oyunlar (PUBG, R6). Yeni kayıt oldum bu kadar sert yapmana gerek yok kardeşim.

Sert değildi o, yakınmaydı 🙃 Yeni kayıt olduğunuza dikkat etmedim bir an.
  • CPU fazla ısınıyor olabilir.
  • RAM yetersiz kalıyor olabilir.
  • SSD - HDD kaynaklı bir problem olabilir.
Afterburner ile değerleri paylaşabilir misiniz?

Sırasıyla fotoğraflardaki oyun ayarları
1.resim:Antı-aliasıng medium diğer ayarlar very low
2.resim:Tüm ayarlar low
3.resim:Tüm ayarlar medium

60 fps altına düşünce kasma ve takılmalar dolayısıyla oynanmıyor.

Kardeşim hdd sorun olabilir yazmışsın ama bir önceki monitörüm de her iki oyunda sorunsuz çalışıyordu.

Dosya Ekleri

• 20190730173947_1.jpg
    20190730173947_1.jpg
    293,6 KB · Görüntüleme: 131
  • 20190730174442_1.jpg
    20190730174442_1.jpg
    280,1 KB · Görüntüleme: 133
  • 20190730174528_1.jpg
    20190730174528_1.jpg
    170,9 KB · Görüntüleme: 116
Önceki monitörünüzde ki çözünürlük ile şu an kullandığınız çözünürlük aynı mı?

Gözüken 8 GB'ın yetersiz kaldığı. Oyunlar artık daha fazla RAM istiyor 8GB RAM alsanız kesin çözersiniz demiş olursam belki eksik söylemde bulunmuş olurum çünkü R6'da daha üst bir ekran kartı öneriliyor, bunun ile birlikte ekran kartınız artık yetersiz kalmaya başlıyor. Oyunlar ilk çıktıkları gibi durmuyor sürekli üzerine eklentiler geliyor.

Konuya göz atıp işlemleri uygulayın.

Önceki monitörünüzde ki çözünürlük ile şu an kullandığınız çözünürlük aynı mı?

Gözüken 8 GB'ın yetersiz kaldığı. Oyunlar artık daha fazla RAM istiyor 8 GB RAM alsanız kesin çözersiniz demiş olursam belki eksik söylemde bulunmuş olurum çünkü R6'da daha üst bir ekran kartı öneriliyor, bunun ile birlikte ekran kartınız artık yetersiz kalmaya başlıyor. Oyunlar ilk çıktıkları gibi durmuyor sürekli üzerine eklentiler geliyor.

Konuya göz atıp işlemleri uygulayın.

Cevabın için teşekkürler. Eski monitörüm çözünürlüğü 1360x768 şimdiki monitör 1920x1080 fakat R6'da RAM sınıra ulaşmıyor az kullanıyor. R6 Ultra ayarlarda 60-50 FPS oynatabilecek bir ekran kartına sahibim benim ekran kartımın yetersiz kaldığını düşünmüyorum normal olarak 40-50 FPS alınan oyunun akıcı olması gerekir. Bu arada bir arkadaş buna benzer bir konuda genel pnp monitör görünmesini sorununu çözdüğünde FPS sorununun da çözüldüğü söylemiş ben internetten araştırdım fakat bu sorunu nasıl çözüleceğine dair bir bilgi bulamadım. Bilen varsa cevap yazabilir mi?

Önceki monitör daha düşük bir çözünürlükteymiş, bu da daha yüksek performans vermesini sağlıyordu. Çözüm olarak, eski oynadığınız monitörün çözünürlüğüne çekebilirsiniz oyunları. Kenarlarda siyah bar olabilir bunu GPU ayarlarından tam ekran yaparak çözebilirsiniz.

Oyunların sistem gereksinimleride sizde ulaşabilirsiniz.
Adsız.png

Önceki monitör daha düşük bir çözünürlükteymiş, bu da daha yüksek performans vermesini sağlıyordu. Çözüm olarak, eski oynadığınız monitörün çözünürlüğüne çekebilirsiniz oyunları. Kenarlarda siyah bar olabilir bunu GPU ayarlarından tam ekran yaparak çözebilirsiniz.

Oyunların sistem gereksinimleride sizde ulaşabilirsiniz.
Eki Görüntüle 422107
Kardeşim ultra ayarda aldığım fps budur kasma ve takılma devam ediyor dediğim gibi ekran kartım bu oyunun rahatça çalıştırıyor. Ram 5 gb kullanıyor fakat disk oyunlarda %100 kullanılıyor sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi ?

Dosya Ekleri

• 20190730183341_1.jpg
    20190730183341_1.jpg
    299,4 KB · Görüntüleme: 115

Geri
Yukarı