Oyunlarda Gamepad vs Klavye ve Fare

Hangisi?

• Gamepad

• Klavye + Mouse

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Oyun hangisiyle daha rahat oynanıyorsa onunla oynarım. Dark Souls serisini, Sekiro'yu vs. hep klavye fareyle bitirmişimdir. Tepki verme sürem fareyle daha iyi kontrolcüden.

Oyun hangisiyle daha rahat oynanıyorsa onunla oynarım. Dark Souls serisini, Sekiro'yu vs. hep klavye fareyle bitirmişimdir. Tepki verme sürem fareyle daha iyi kontrolcüden.
Dark Souls, Sekiro vb. oyunlar her türlü gamepad ile daha iyi zaten gamepad için tasarlanmış oyunlar. Kontrolcünüz zaten iyiyse tepki süresi klavyedekinden daha iyi bile olabiliyor. Evliya sabrı varmış sizde o oyunları klavye ile denedim asla oynayamadım gamepad oyunu hepsi.

Mesela siz Cyberpunk'ta hangisini tercih ederdiniz?

Ben şahsen gamepad tercih ederdim. Bunun sebebi yeni nesil oyunların gamepadlerde verdiği vuruş hissiyatının daha iyi olması. Klavye bana bu tarz oyunlarda çok zevk vermiyor bunun sebebi mouseların genelde gamepad kadar detaylı olmayışı. Örneğin dualsense ile oynarsanız oyunun zevki kat kat artacaktır. Eski nesil gamepadler bile çoğu mousedan daha iyi vuruş hissiyatına sahip. Kısacası rekabetçi oyunlar için klavye ve mouse ancak hikaye tabanlı oyunlar için gamepad öneririm çünkü hikaye oyunlarında hikayeyi tam olarak anlamanız gerekir. Mesela sandalyede rahat etmezsin koltuğa oturursun daha rahat edersin gibi. İnsanın kafasının rahat olması gerekir hikaye oyunları için. Yoksa hikayeden anlamayıp yalnızca adam vurma oyununa dönüşür oyun.

Bazı oyunlarda GamePad, bazılarında klavye-fare.

Televizyona karşı klavyenin rahat olacağını düşünmüyorum. Ben normal monitörden oynadığım için her türlü oyunda klavye ve fare kullanıyorum.

Dark Souls, Sekiro vb. oyunlar her türlü gamepad ile daha iyi zaten gamepad için tasarlanmış oyunlar. Kontrolcünüz zaten iyiyse tepki süresi klavyedekinden daha iyi bile olabiliyor. Evliya sabrı varmış sizde o oyunları klavye ile denedim asla oynayamadım gamepad oyunu hepsi.
Sekiro'yla başladım. Aşırı seri bir oyun olduğu için fareyle kamera kontrolü, deflect atma reflekslerim daha iyiydi.
Sonrasında DS serisinde de sıkıntı çekmedim alıştığım için.

Sekiro'yla başladım. Aşırı seri bir oyun olduğu için fareyle kamera kontrolü, deflect atma reflekslerim daha iyiydi.
Sonrasında DS serisinde de sıkıntı çekmedim alıştığım için.
Klavye ile o oyunlarda ekran dönüşü çok çirkin görünüyor bence. Gamepad ile 1 kez deneseniz anlarsınız dediğimi.

Klavye ile o oyunlarda ekran dönüşü çok çirkin görünüyor bence. Gamepad ile 1 kez deneseniz anlarsınız dediğimi.
Söyledim ya hangisiyle daha rahat edersem onunla oynuyorum diye. Bir kez denemekle kalmamışımdır.
Kontrolcüyle de büyümedik ki, en son aldığım konsol PS1, 11 yaşından beridir de PC'ciyiz oyunlarda 17 senedir. Elimiz kolumuz oldu artık fare klavye.
Odaklanmam gerekiyorsa bir oyunda, fare klavyeyle her türlü daha akıcı oynarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı