Çözüldü Oyunlarda GPU kullanımı 0'a düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bullet1712

Attopat
Daha fazla  
Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi GPU kullanımı düzenli olarak 0'a düşüyor ve doğal olarak FPS'de düştüğü için, o sırada açık olan oyun kasıyor. 6-7 saniye sonra tekrar düzeliyor. Ama bu bir defalık değil, hep oluyor. MSI Afterburner ile her oyunda kontrol ettim, sonuç aynı: GPU kullanımı 0'a düşüp, daha sonra yine yükseliyor ve dengesiz bir süreç oluşuyor. HPET ayarını kapattım, 2022 ve 2020 adrenalin Edition'ları denedim, Windows grafik ayarları'ndan "yüksek performans"ı seçtim, hiçbir şekilde işe yaramadı. Güncel ve orijinal Windows 10 kullanıyorum, ekran kartı RX 470 4 GB. Bu sorun bir hafta kadar öncesine kadar yoktu, neden başladı anlamadım. Biraz araştırma yaptım, benim dışımda birçok kişinin de bunu yaşadığını gördüm fakat bir çözüm bulamadım. GPU'nun 0'a kadar düşmesini ne tetikliyor olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Birkaç oyunu SSD'den HDD'ye taşıyıp uzun süreli testler yaptım ve düzeldiğini gördüm. Bu tür drop sorunlarının çözümü için mantıklı olarak hep SSD önerilir fakat bu sefer ilginç bir şekilde HDD çözüm oldu. Gigabyte 480GB SSD'de bulunan oyunlardaki GPU kullanımının ve FPS'in düzenli olarak düşüp yükselmesi, Samsung 1TB 7200 RPM HDD'ye geçince düzeldi.

SSD'yi bir hafta önce aldım ve HDD'yi çıkardım, bu sorun da o zaman başladı. Bunu hatırlayınca, oyunları önceden olduğu gibi HDD'ye attım ve yine sabit FPS verdiklerini gördüm. Kullandığım SSD hızlı ve sorunsuz olmasına rağmen, nedense oyunları kötü etkiliyor. Bu yüzden, bundan sonra Windows'u ve diğer programları SSD'de, oyunları HDD'de tutacağım.
Overclock vb yok, sadece sürücü üzerinden fan ayarları yaptım. Onlar da normal ayar, ısındırmıyor.
Normal ayarlara alıp fan ayarlarınızı, birde o şekilde denermişsiniz. Çünkü bu sebebi ekran kartının güç ve voltaj tüketimi ile alakalı olabilir. Hatta girdiğiniz oyunlarda grafik ayarlarınızı minimuma düşürüp birde o şekilde denerseniz sevinirim.

Normal ayarlara alıp fan ayarlarınızı, birde o şekilde denermişsiniz. Çünkü bu sebebi ekran kartının güç ve voltaj tüketimi ile alakalı olabilir. Hatta girdiğiniz oyunlarda grafik ayarlarınızı minimuma düşürüp birde o şekilde denerseniz sevinirim.
Stok ayarlarla girdim, grafik ayarlarını da düşüğe çektim, işe yaramadı. Zaten bunları daha önce de denemiştim. HPET denen olay bu sorunun çözümü diyorlar ama bende bir değişiklik olmadı. Bu tür şeyler denemek gerekiyor.

Stok ayarlarla girdim, grafik ayarlarını da düşüğe çektim, işe yaramadı. Zaten bunları daha önce de denemiştim. HPET denen olay bu sorunun çözümü diyorlar ama bende bir değişiklik olmadı. Bu tür şeyler denemek gerekiyor.
HPET te olabilir karşılaşmadığım bir konu olduğu için sadece öneriler sundum

Birkaç oyunu SSD'den HDD'ye taşıyıp uzun süreli testler yaptım ve düzeldiğini gördüm. Bu tür drop sorunlarının çözümü için mantıklı olarak hep SSD önerilir fakat bu sefer ilginç bir şekilde HDD çözüm oldu. Gigabyte 480GB SSD'de bulunan oyunlardaki GPU kullanımının ve FPS'in düzenli olarak düşüp yükselmesi, Samsung 1TB 7200 RPM HDD'ye geçince düzeldi.

SSD'yi bir hafta önce aldım ve HDD'yi çıkardım, bu sorun da o zaman başladı. Bunu hatırlayınca, oyunları önceden olduğu gibi HDD'ye attım ve yine sabit FPS verdiklerini gördüm. Kullandığım SSD hızlı ve sorunsuz olmasına rağmen, nedense oyunları kötü etkiliyor. Bu yüzden, bundan sonra Windows'u ve diğer programları SSD'de, oyunları HDD'de tutacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ssd’ in sata 3 portundamı takılıydı safa 2 de takılıysa okuma hızı yüksek olduğundan sata 2 yetiştiremiyor olabilir Buda oyunlarda levelleri yüklerken durduğu için fps düşüşü yapıyor olabilir tabiki dediğim şey sata 2 portunda olabilir mantığı deneyerek görmek lazım ama sorununuzun çözülmesine sevindim.

Geri
Yukarı