Çözüldü Oyunlarda grafik kayması, ani donma ve kapanma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ahmet Metin

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 4 ay önce arkadaşımdan satın aldığım masaüstü bilgisayar ile birkaç problemim var. Fakat en önde gelen problemi sizlere anlatacağım. Öncelikle sistemimi belirteyim;
  • İşlemci: i7 4790
  • RAM: 2x4 8 GB
  • Ekran kartı: Asus GeForce GTX 750 Ti Strix OC [2 GB 128 bit]
  • İşletim Sistemi: Orijinal Windows 10 64 bit
Şimdi gelelim probleme; bilgisayarı ilk aldığım zaman GTA 5'i 110 FPS civarlarında oynarken en düşük 70 FPS görüyordum. Birden bire FPS biraz daha düşmeye başladı. 50-60'ları gördüm.

Daha sonra GTA 5 Online girdiğimde garajda başlarken tam ekran geliyor. Sonra oyun donuyor bilgisayar çalışıyor fakat oyun donuyor ve o an bilgisayarda hiçbir işlem yapamıyorum. Belli bir süre sonra görev yöneticisi açılıyor ve kapatıyorum oyunu öyle düzeliyor ancak. Akabinde bu sorun bütün oyunlarda devam etmeye başladı. Euro Truck Simulator 2, League of Legends, Counter Strike : Global Offensive vb. bu oyunlarda dahi oluyor aynı sorun. Aniden donuyor grafikler kaymış bir şekilde, grafikler mor renge bürünüyor bir anda. Bu bazen gün boyu hiç olmuyor, bazen de sürekli devam ediyor 2-3 dakikada bir ve bu gerçekten çok can sıkıcı bir hale geliyor.

Yardımcı olacak arkadaşlar varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim! :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden kurun.
Display Driver Uninstaller Download version 18.0.0.4
DDU ile AMD ve NVIDIA Sürücü Kaldırma Rehberi

Ardından Malwarebytes indirip tarama yapın. Sisteminizde yaşadığınız performans düşüşü, zararlı etkisinden dolayı olabilir.
Free Antivirus Replacement & Anti-Malware Tool

Son olarak MSİ Afterburner ile oyun içi değerleri çekip buraya atın.
Afterburner

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ardından Malwarebytes indirip tarama yapın. Sisteminizde yaşadığınız performans düşüşü, zararlı etkisinden dolayı olabilir.

Afterburner

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ekran Kartı sürücüsünü önerdiğiniz programdan sildikten sonra geri yüklemek için Nvidia'dan driver indirsem yeterli değilmi ?

Monitörde yada ekran kartında sıkıntı olacağı kanatindeyim. Güncel sürücüyüleri kurun ve temizlik yapın PC'ye.

Monitörüm vga lcd monitör. Ekran kartımda vga girişi yok normalde. Aparatla sağlıyorum bağlantıyı. Ama önceden arkadaşım da aynı şekilde vga monitörle kullanmış böyle bir problem yaşamamış. Ekran kartınıda onarmaya göndermeye değmez zaten garantisi bitmiş onada ücret alıcaklar illa ki. Yazılımsal olarak çözümleri deneyip son çare artık ne yapabileceğime bakacağım. Teşekkürler :)

Tamamdır adımları gerçekleştirip bildireceğim buradan. Teşekkür ederim.
Adsız.jpg

Afterburner

Ekran kartını silip tekrar yükledim. Malwarebytes ile tarama sonucu virüs bulunamadı. Derin ve detaylı tarama yaptım 2-3 kez fakat bulunamadı. Afterburner sonuçlarımda bu şekilde. Teşekkür ederim ilginiz için şimdiden.

Son düzenleme:
Ekran kartını silip tekrar yükledim. Malwarebytes ile tarama sonucu virüs bulunamadı. Derin ve detaylı tarama yaptım 2-3 kez fakat bulunamadı. Afterburner sonuçlarımda bu şekilde. Teşekkür ederim ilginiz için şimdiden.
Sorun çözüldü mü? Ekran görüntüsünde herhangi bir sorun göremedim.

Sorun çözüldü mü? Ekran görüntüsünde herhangi bir sorun göremedim.
Hayır sorun çözülmedi devam etmekte. Grafikler kaydığında ekran görüntüsü alamıyorum malesef yoksa o halinide göstericektim. Print Screene basıyorum fakat almıyor. Değerler normal mi sizce? Neden olabilir ki anlamış değilim. Başka bir fikir var mı aklınızda acaba?

Hayır sorun çözülmedi devam etmekte. Grafikler kaydığında ekran görüntüsü alamıyorum malesef yoksa o halinide göstericektim. Print Screene basıyorum fakat almıyor. Değerler normal mi sizce? Neden olabilir ki anlamış değilim. Başka bir fikir var mı aklınızda acaba?
Değerler normal. Reball işlemi yapılacak karta.

Geri
Yukarı