Oyunlarda Intel işlemci yoksa AMD işlemci mi?

Merhabalar, oyunlarda Intel işlemciler mi daha iyi performans verir yoksa AMD işlemciler mi? Bildiğim kadarıyla Intel işlemciler AMD işlemcilerin yanında inanılmaz ısınıyor(En azından laptoplarda gördüğüm kadarıyla Ryzen 4600H 65 70 civarındayken 10300H 85 90 derece oluyoraynı koşullarda) sizce hangisi tercih edilmeli oyun için?

Bir soru daha: Hangi AMD serisi hangi Intel serisine denk o konuda yardımcı olur musunuz? Örnek Ryzen 4600H i7 10750H'a denk geldiği söylendi bana.

Teşekkürler şimdiden.
Hacım 12400F 5600e denk gelmesine rağmen 5600xden daha performanslı calismakta

Yerine ve koşullara göre değişir. Önbelleğe yüklenen çoğu oyunda 12400F, önbellek farkından dolayı 5600'dan fark yiyor.

Soyleki şu an günümüz koşullarda oyunlar tekli çekirdeğe bakıyor bu da 12400FI öne geciriyor detaylıca yazmak gerekirse AMD tarafi FPS shooter Game'lerde başarılı iş çıkarıyor evet çünkü o oyunlar önbelleğe bakıyor ama hikaye ve grafik oyunları Dying Light Forza Horizon serisi FIFA ve diğer oyunlar tekli çekirdek performansına baktığında Intel daha önde oluyor ki Türkiye şartlarında kimse 280Hz ustu monitöre sahip olmadığından(yayincilwar vb haric) Intel'de AMD'de FPS oyunlarinda o farkı gösteremiyor çünkü ikisi de 300FPS ustu veriyor Intel 350 400ken AMD 500 civarı takıliyor özellik bakımından ise Intel'de DDR5'e geçerken sadece anakart değişmen yeterliyken AMD'de işlemcide değişmen gerekecek çünkü Intel'de şu an DDR5 destekleyen işlemciler 4K civarı iken AMD'de 6.5 7Kdan başlıyor bu konuda Intel'i bana göre öne geçiren bir unsur olusturuyor.

Soyleki şu an günümüz koşullarda oyunlar tekli çekirdeğe bakıyor bu da 12400FI öne geciriyor detaylıca yazmak gerekirse AMD tarafi FPS shooter Game'lerde başarılı iş çıkarıyor evet çünkü o oyunlar önbelleğe bakıyor ama hikaye ve grafik oyunları Dying Light Forza Horizon serisi FIFA ve diğer oyunlar tekli çekirdek performansına baktığında Intel daha önde oluyor ki Türkiye şartlarında kimse 280Hz ustu monitöre sahip olmadığından(yayincilwar vb haric) Intel'de AMD'de FPS oyunlarinda o farkı gösteremiyor çünkü ikisi de 300FPS ustu veriyor Intel 350 400ken AMD 500 civarı takıliyor özellik bakımından ise Intel'de DDR5'e geçerken sadece anakart değişmen yeterliyken AMD'de işlemcide değişmen gerekecek çünkü Intel'de şu an DDR5 destekleyen işlemciler 4K civarı iken AMD'de 6.5 7kdan başlıyor bu konuda Intel'i bana göre öne geçiren bir unsur olusturuyor.

DDR5 konusunda çok aciklayamamisim şöyle açıklayayım 12400 alınca DDR5'e anakart değişip geçebilirken AMD'de 5600 alınca işlemci değişmen gerekecek.

Soyleki şu an günümüz koşullarda oyunlar tekli çekirdeğe bakıyor bu da 12400FI öne geciriyor detaylıca yazmak gerekirse AMD tarafi FPS shooter Game'lerde başarılı iş çıkarıyor evet çünkü o oyunlar önbelleğe bakıyor ama hikaye ve grafik oyunları Dying Light Forza Horizon serisi FIFA ve diğer oyunlar tekli çekirdek performansına baktığında Intel daha önde oluyor ki Türkiye şartlarında kimse 280Hz ustu monitöre sahip olmadığından(yayincilwar vb haric) Intel'de AMD'de FPS oyunlarinda o farkı gösteremiyor çünkü ikisi de 300FPS ustu veriyor Intel 350 400ken AMD 500 civarı takıliyor özellik bakımından ise Intel'de DDR5'e geçerken sadece anakart değişmen yeterliyken AMD'de işlemcide değişmen gerekecek çünkü Intel'de şu an DDR5 destekleyen işlemciler 4K civarı iken AMD'de 6.5 7kdan başlıyor bu konuda Intel'i bana göre öne geçiren bir unsur olusturuyor.

DDR5 konusunda çok aciklayamamisim şöyle açıklayayım 12400 alınca DDR5'e anakart değişip geçebilirken AMD'de 5600 alınca işlemci değişmen gerekecek.

@xŞahMeraNx 12400F ile DDR5 kullanmanın bir mantığı yok. 13 ve 14. nesilde de düzgün fiyatlı parlak işlemciler yok. Dolayısıyla LGA1700'ün bir avantajı yok AM5 varken.

Hikayeli oyunlarda da ekran kartı beslenebildiği sürece doğru düzgün farklılıklar oluşmuyor. Dolayısıyla eşit işlemciler sayılır, işin overclock boyutunu geçersek. 12400F, 5600'den daha iyi veya tam tersi diye kesin bir yargıya varamazsın.

@xŞahMeraNx 12400F ile DDR5 kullanmanın bir mantığı yok. 13 ve 14. nesilde de düzgün fiyatlı parlak işlemciler yok. Dolayısıyla LGA1700'ün bir avantajı yok AM5 varken.

Hikayeli oyunlarda da ekran kartı beslenebildiği sürece doğru düzgün farklılıklar oluşmuyor. Dolayısıyla eşit işlemciler sayılır, işin overclock boyutunu geçersek. 12400F, 5600'den daha iyi veya tam tersi diye kesin bir yargıya varamazsın.

Ben overclock olarak bir yorum yapmadım çünkü birinin kilidi açık digerininki kapalı saf performastan bahsettim ki zaten Turbo frekansları aynı temel frekansta yüksek olması bana göre iyi değil çünkü ısıdan başka bir şey getirmiyor onun haricinde 12400FLE DDR5'in mantığı yok demen rağmen buna katiyen katılmıyorum 12400FLE DDR5 gayet etkili çünkü 3200 yerine 4800MHz fark yaratıyor onun haricinde her işlemcinin kendine göre iyi veya kotu yönü var ama günümüz Türkiye'sine bakarsak 5600 alıp ileride DDR5 DDR4 gibi siradanlasinca işlemci değişmek mecburiyetinde kalmaktansa 12400F alıp sadece anakart degisirim daha iyi ve ucuz olur mantigindayim ben zamanında ikisini de kullandım sadece bildiklerimi ve fikirlerini yazmak istedim iyi günler dilerim.

Ben overclock olarak bir yorum yapmadım çünkü birinin kilidi açık digerininki kapalı saf performastan bahsettim ki zaten Turbo frekansları aynı temel frekansta yüksek olması bana göre iyi değil çünkü ısıdan başka bir şey getirmiyor onun haricinde 12400FLE DDR5'in mantığı yok demen rağmen buna katiyen katılmıyorum 12400FLE DDR5 gayet etkili çünkü 3200 yerine 4800MHz fark yaratıyor onun haricinde her işlemcinin kendine göre iyi veya kotu yönü var ama günümüz Türkiye'sine bakarsak 5600 alıp ileride DDR5 DDR4 gibi siradanlasinca işlemci değişmek mecburiyetinde kalmaktansa 12400F alıp sadece anakart degisirim daha iyi ve ucuz olur mantigindayim ben zamanında ikisini de kullandım sadece bildiklerimi ve fikirlerini yazmak istedim iyi günler dilerim.
Ki tek 12400fle bakmamak lazım ben 12400f kullanıyorum diye onu örnek verdim ama 13600kf benzeri işlemcilerde var ddr4 ve ddr5 destekleyen

AMD intel fiyat karşılaştırması olarakda bencmark sitelerinde versus epey vb. Yerlerde 13600kf nin rakibi r5 7600x ama biri 69 puanken diğeri 75 ve çekirdek sayilarindaki farklarda mevcut ve fiyatlarda arada sadece 400tl var

Son düzenleme:
ki zaten Turbo frekansları aynı temel frekansta yüksek olması bana göre iyi değil çünkü ısıdan başka bir şey getirmiyor

Çekirdek frekansının bellek gecikmesine bile etkisi var. Ayrıca önbellek frekansları da çekirdek frekanslarıyla senkronize çalışıyor Ryzen'de. Sandığından çok daha fazla getirisi var.

12400FLE DDR5'in mantığı yok demen rağmen buna katiyen katılmıyorum

Yok.

12400FLE DDR5 gayet etkili çünkü 3200 yerine 4800MHz fark yaratıyor onun haricinde her işlemcinin kendine göre iyi veya kotu yönü var ama günümüz Türkiye'sine bakarsak 5600 alıp ileride DDR5 DDR4 gibi siradanlasinca işlemci değişmek mecburiyetinde kalmaktansa 12400F alıp sadece anakart degisirim daha iyi ve ucuz olur mantigindayim

12. nesil DDR5'in en eski nesli. Dolayısıyla anakart değiştirsen bile bellek kontrolcüsü yüzünden DDR5'in gözde frekanslarına çıkamayacaksın. 13 ve 14. nesile yükseltmek istediğinde ise aşırı pahalı işlemcilerle karşılaşacaksın.

Hem de DDR5'de 2x8 GB 4800 MHz modüller kullandığında rezalet zamanlamalara sahip olacaksın ve 8 GB modüllerde Bank Group sayısı az olduğundan performansın diğer DDR5 modüllere göre düşük olacak. DDR5 H610 ve 32 GB RAM'e ortalama 7000 lira verene kadar elindeki işlemciyi, anakartı, bellekleri satıp AM5'e geçebilirsin.

AMD Intel fiyat karşılaştırması olarak da bencmark sitelerinde versus epey vb. yerlerde 13600KF'nin rakibi R5 7600X ama biri 69 puanken diğeri 75 ve çekirdek sayilarindaki farklarda mevcut ve fiyatlarda arada sadece 400TL var.

Epey ve Versus gibi siteler karşılaştırma yapılma amacıyla kullanılmaması gereken dandik siteler. Bunlara userbenchmrk siteleri de dahil.

Ayrıca nasıl 400 lira fark varmış? İkisinin kutulu versiyonları arasında 2000 TL fark mevcut. Kutusuz olarak ise 1100 TL daha ucuza 7700 mevcut.

Yeni konular

Geri
Yukarı