Oyunlarda İşlemci Thread'leri Ne İşe Yarar?

SvenNoderT

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Aynı mimariye sahip 4 çekirdek 4 thread olan bir işlemciyle 4 çekirdek 8 thread olan bir işlemcinin oyunlardaki farkı nedir?

Sanal çekirdek olması lazım. Yani donanımsal değil yazılımsal olarak elde edilen çekirdek sayısıdır. Performansa etkisi gerçek çekirdek kadar olacağını sanmıyorum ama daha iyi bilenler tabi daha doğru yorumlayabilir.

Hesaplama işlemi için varlar. Aynı anda birden fazla iş yapmak için varlar. Otoyol aklınıza gelsin. Tek şerit olursa çok trafik olur. 2 şerit olursa biraz rahatlar. 3 şerit olursa biraz daha rahatlar.4 şerit olursa daha da bir rahatlar. Şimdi bunun 8 şerit olduğunu düşünün ve İstanbul için olduğunu düşünün. Artık trafik yok :) . Alın size threading.

Çekirdekten önce mimari önemlidir. FX8350 kullandım uzun süre render ve video işlerinde beni üzmedi. Lakin tek çekirdek gücü yetersiz olunca intel i3 8100 e terfi ettim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı