Oyunlarda işlemcinin ekran kartı ile performansının ilişkisi

Adil Çevik

Hectopat
Daha fazla  
Oyunlarda işlemcinin ve ekran kartının neye göre performans verdiğini, ayrı olarak GTA V gibi büyük mapli oyunlarda işlemcinin mi yoksa ekran kartının mı daha büyük rol oynadığını öğrenmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.
Cevrimici oyunların geneli, işlemcilerin tekil cekirdegine yuklenen oyun motorları tarafından yazıldıgı icin, butun hesaplamaları işlemci yapar. Cevrimici oyunda, oyuncu sayısı ne kadar fazla ise işlemciye yuk o kadar fazla biner. Eski nesil oyun motorlarının hadikapı işlemcileri tam kapasite calıstıramamak. Yani butun cekirdeklere binen yuk aynı degil.
Ekran kartı ise işlemcinin yaptıgı hesaplamaları ekrana yansıtan birim olarak karsımıza cıkar. Burada kaliteyi, ekrandaki kaplamaların cesitli oldugu teknolojiler belirliyor (AA,MSA,GAMEWORKS gibi).
Bu bilgilere gore ; Oynadıgınız online oyun icerisinde ne kadar gercek oyuncu varsa hepsinin hareketleri işlemci uzerinden hesaplanıyor. Geneli tekil cekirdege yuklendigi icin az ama guclu cekirdekli işlemciye ihtiyacımız var demektir. Birde ekran kartının en az bu işlemcinin besleyebilecegi tarzda bir model olmasına da dikkat ederseniz sorun yasayacagınızı dusunmuyorum.
Aslında oynadıgınız oyunun adını direk olarak yazarsanız daha fazla yardımcı olunacagı kanaatindeyim. Cunku her oyun aynı sekilde donanım istemez, ben genel olarak yazdım ama o kadar cok oyun varki sizin oynadıgınız oyun belki bir istisna olabilir.

GTA V hem ekran kartı hem işlemciyi kullanan bir oyun ama genel olarak rekabetçi oyunlar işlemci ağırlıklıyken hikaye temalı oyunlar ekran kartını daha yüksek kullanır. Ekran kartı ile işlemci yüzdeleri tamamen oyunun grafik kalitesi, NPC'lerin miktarı gibi değişkenlere bağlıdır.

Sistemim RX 580 Sapphire 4 GB, i5 3350p 3.10 GHz, 8 GB RAM, 240 GB SSD, 500 GB HDD. Çoğu oyunda FPS düşük. Bilgisayarcım bu sistemimin ekran kartının düşük olduğu için FPS'min düşük olduğunu söylüyor. Ben ise bunun tam tersi işlemcimin oldukça eski olduğu için FPS düşük diyorum. Örneğin Valheim adında ki oyun da bile FPS 45 50'lerde. 45 50 FPS yine iyidir ancak 60 FPS var iken 45 50 ile neden yetineyim. Bilgisayarcımın dediği ise bu sistemin Valheim, GTA V, Assetto Corsa tarzı oyunları sıkıntısız oynatması gerektiği yönündeymiş. GTA V, ETS gibi oyunlarda pek sıkıntı yaşamasam da arada bir PC oldukça FPS düşürüyor. Darboğaz yediğinin kanaatindeyim.

Hocam bileşenlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Aşağıdaki videoda işlemci yüzünden darboğaz yediğinizi görebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sol üst bilgi ekranında işlemci kullanımı bazı oyunlarda %100 iken bazılarında %90'ın üstünde dolaşıyor. Sistem darboğaza giriyor. RX580 küçümsenecek bir kart değil. Dolayısıyla ekran kartınız düşük değil aksine yüksek. Sizin dediğiniz gibi işlemciniz eski olduğu için RX580'in performansına yetişemiyor. Zaten videoyu izlerseniz RX580'in oyunlarda %100 kullanılmadığını görürsünüz. Tavsiyem anakartınızı işlemcinizi ve RAM'inizi elden çıkartıp Ryzen 5 tabanlı bir sisteme geçmek. Yanına da 16GB dual channel 3200 MHz RAM'ler takarsanız çok rahat olur sizin için. Umarım aklınızda soru işareti kalmamıştır.

Sistemim RX 580 Sapphire 4 GB, i5 3350p 3.10 GHz, 8 GB RAM, 240 GB SSD, 500 GB HDD. Çoğu oyunda FPS düşük. Bilgisayarcım bu sistemimin ekran kartının düşük olduğu için FPS'min düşük olduğunu söylüyor. Ben ise bunun tam tersi işlemcimin oldukça eski olduğu için FPS düşük diyorum. Örneğin Valheim adında ki oyun da bile FPS 45 50'lerde. 45 50 FPS yine iyidir ancak 60 FPS var iken 45 50 ile neden yetineyim. Bilgisayarcımın dediği ise bu sistemin Valheim, GTA V, Assetto Corsa tarzı oyunları sıkıntısız oynatması gerektiği yönündeymiş. GTA V, ETS gibi oyunlarda pek sıkıntı yaşamasam da arada bir PC oldukça FPS düşürüyor. Darboğaz yediğinin kanaatindeyim.
Evet, senin dediğin doğru. Bu ekran kartına en azından i3 9100 tarzı bir işlemci takarsan, darboğaz kalmaz. Veya çok az kalır.
RAM'de yetersiz kalır. Zaten DDR4 RAM alman gerekir. Onun dışında anakart da değişecek.
PSU da çok eskiyse ve 400W altıysa değişmesi iyi olur. Yani, sana biraz pahalıya patlar.

Hocam sizi anlıyorum. Yıllardır anakartı, işlemciyi, RAM'lari değiştirmek istedim ancak malum ekonomi fırladı gitti. Zor alınacak parçaları almak artık hayal oldu. Bütçe yetiştiremiyorum. 1 ay önce sistemi değiştirmek için fiyat performans sistem toplattım. 2 bin TL gibi bütçe çıktı. Öğrenci olduğum için gelirim olmadığı için hayal oldu. Yakında askere gideceğim bu forumlarla büyüdüm burada bu sıkıntılara çözüm aramak için yıllarca araştırdım. Siz ve büyüklerimden yardım aldım ancak başaramadım. Ekonomi her zaman çıkmaza soktu. Artık önemi kalmadı iş işten geçti. Ağzımın tadıyla hiçbir zaman PC oynayamadım sağlık olsun. Bundan sonra askeriye de olacağım uzmanlık için. Büyük ihtimalle parçaları satarım ve bu hayali sonsuza kadar silerim.

Geri
Yukarı