Oyunlarda texture shimmering / flickering - bulanıklık - tırtıklanma

Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Oyunlarda titreme - bulanıklık ile alakalı açılan birçok konu gördüm. Texture shimmering - flickering - anti aliasing sorunları vs. Ancak bu konuların hepsi ya cevapsız kalmış ya da bir "lanet" olarak görülüp sineye çekilmiş.
Sorunun neden olduğunu çözebilen yok. Yabancı forumlarda da sayfalarca tartışılmış bir şey. Elektrik tesisatına bile bağlayan var olayı.
Ben de bu sorunlardan bazılarını yaşıyorum. Gördüğüm kadarıyla sosyalde bu konu hakkında farklı görüşler savunan 2 grup var genel olarak.

1.si ( bu gruba ben de dahilim ) : Eskiden bu sorunları yaşamayıp şimdi yaşadığını iddia eden arkadaşlar. Örneğin format attım olmaya başladı eskiden yoktu diyenler veya yeni sisteme geçtim olmaya başladı diyenler.
2. grup ise "Hayır bu bir sorun değil - siz abartıyorsunuz - aslında sizde de bende de böyle bir sorun yok" diyenler.

1. grup arkadaşlar genelde 2. grup arkadaşlara derdini tam olarak anlatamıyor. Ya sorunu tam olarak açıklayamıyor ya da diğer arkadaşlar daha önce farkına varmadığı için hiçbir şey anlamıyor. Çözüm olarak sürücüleri DDU ile kaldırın yeniden yükleyin, format atın, monitörü değiştirin, yüksek çözünürlüğe geçin, amuda kalkın, kasayı yan yatırın gibi öneriler geliyor. Bunlar da genelde çözüm olmuyor zaten. Ben mesela kaç tane ekran kartı değiştirdim, 2K monitöre geçtim ve atacağım videoda da göreceksiniz ki devam ediyor sorun.

Benim bu başlığı açmamdaki amacım, bu konuyu somut kanıtlar ile derinlemesine irdelemek. Eğer aranızda gönüllü arkadaşlar varsa belli bir oyunda belli bir sahneyi aynı ayarlar ile kaydedip birbirimizinkileriyle karşılaştıralım. İster bu sorunu yaşıyor olun ister yaşamıyor olun bu araştırmaya katkı sağlayabilirsiniz.

Her türlü oyun için paylaşım yapabiliriz. Oynadığınız oyunu elbet başkası da oynuyordur. Karşılaştırma şansı doğar. Bu konunun bu sorunu kafaya takanlar için bir paylaşım merkezi olmasını hedefliyorum. Biliyorum ki benim gibi birçok arkadaş var. Ya oyun oynamaktan soğudular ya da artık alıştılar. Umarım katılım gösterirsiniz. Tamamen aynı sahnede aynı ayarlarda birimiz sorun yaşarken birimiz yaşamıyorsa elimizde somut kanıt olur ve bir noktadan sonra artık fikir üretmeye başlayabiliriz.

İlk olarak ben başlayayım. Daha önce kayıt aldığım bir video kaydını paylaşacağım sizinle. 2K çözünürlükte ve mümkün olan en yüksek ayarlarda çalışıyor oyun ( advanced kısmı hariç, onu unutmuşum). Buradaki sorun biraz daha rahat görülebilir bir sorun. Kolaydan başlamak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Yoksa bulanıklık, uzakların tam yüklenmemesi, netlik sorunu gibi birçok dala ayrılan sorunlar var.
GTA V girdim ve otoparktaki biraz uzaktaki yerdeki çizgiler dururken kesik kesik gözüküyor, kamerayı oynattıkça veya yürüdükçe resmen dans ediyor. Sizdeki durumları merak ediyorum. Aynı ayarlar ile aynı yerde video çekip paylaşabilecek arkadaş var mı? Özellikle titreme yaşamayan arkadaşlar? Videoları yüksek çözünürlük ve tam ekran izlemenizi tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yine bu konu altında denk geldik hocam :). Bugün The Wolf Among Us oynarken yine kriz geçirip bu sorunu aratırken buldum kendimi ama yok çözüm bulamıyorum. Hatta sistemimi teknik servise vermiştim GameGaraj'a, not olarak bu sorunu da eklemiştim sadece format atılmış. (başka sorunları da vardı.)

Bu sorunla hala boğuşmaktayım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yine bu konu altında denk geldik hocam :). Bugün The Wolf Among Us oynarken yine kriz geçirip bu sorunu aratırken buldum kendimi ama yok çözüm bulamıyorum. Hatta sistemimi teknik servise vermiştim GameGaraj'a, not olarak bu sorunu da eklemiştim sadece format atılmış. (başka sorunları da vardı.)

Bu sorunla hala boğuşmaktayım.

Gerçekten lanet gibi bir şey hocam. Daha önce olup olmadığından da emin olamıyorum ben artık. Hep mi böyleydi acaba diyorum. Her gün bu sorunlarla alakalı yeni bir konu açılıyor ama çözüm bulamıyoruz.

Gerçekten lanet gibi bir şey hocam. Daha önce olup olmadığından da emin olamıyorum ben artık. Hep mi böyleydi acaba diyorum. Her gün bu sorunlarla alakalı yeni bir konu açılıyor ama çözüm bulamıyoruz.
Sormayın hocam özellikle fark ettikten sonra zehir oluyor.

Bu arada hocam sizin monitör de 27 inçmiş. Alakalı mı bilmiyorum ama hatırlıyorum ki bir yerde birisinin 27 inç monitörlerde daha çok karşılaşılan bir hata olduğunu söylemişti. Benim test etme imkanım olmadığı için karşılaştıramadım.

Geçenlerde bir arkadaş konu açtı, bilgisayarı salona taşıyıp TV'ye mi ne bağlamış, onu yapınca düzelmiş falan. Hem eski yerinde hem yeni yerinde bir oyun içi video çekmesini istedim ancak geri dönüş yapmadı. Hoparlör - modem gibi şeylerin yakınlarda olmasının etkilediğini iddia etti.

Geçenlerde bir arkadaş konu açtı, bilgisayarı salona taşıyıp TV'ye mi ne bağlamış, onu yapınca düzelmiş falan. Hem eski yerinde hem yeni yerinde bir oyun içi video çekmesini istedim ancak geri dönüş yapmadı. Hoparlör - modem gibi şeylerin yakınlarda olmasının etkilediğini iddia etti.
Bende tv'ye bağlandığında falan ona da geçiyor diye biliyordum.

Arkadaşlar selam. Oyunlarda titreme - bulanıklık ile alakalı açılan birçok konu gördüm. Texture shimmering - flickering - anti aliasing sorunları vs. ancak bu konuların hepsi ya cevapsız kalmış ya da bir "lanet" olarak görülüp sineye çekilmiş.
Sorunun neden olduğunu çözebilen yok. Yabancı forumlarda da sayfalarca tartışılmış bir şey. Elektrik tesisatına bile bağlayan var olayı.
Ben de bu sorunlardan bazılarını yaşıyorum. Gördüğüm kadarıyla sosyalde bu konu hakkında farklı görüşler savunan 2 grup var genel olarak.

1.si ( bu gruba ben de dahilim ): Eskiden bu sorunları yaşamayıp şimdi yaşadığını iddia eden arkadaşlar. Örneğin format attım olmaya başladı eskiden yoktu diyenler veya yeni sisteme geçtim olmaya başladı diyenler.
2. grup ise "hayır bu bir sorun değil - siz abartıyorsunuz - aslında sizde de bende de böyle bir sorun yok" diyenler.

1. grup arkadaşlar genelde 2. grup arkadaşlara derdini tam olarak anlatamıyor. Ya sorunu tam olarak açıklayamıyor ya da diğer arkadaşlar daha önce farkına varmadığı için hiçbir şey anlamıyor. Çözüm olarak sürücüleri DDU ile kaldırın yeniden yükleyin, format atın, monitörü değiştirin, yüksek çözünürlüğe geçin, amuda kalkın, kasayı yan yatırın gibi öneriler geliyor. Bunlar da genelde çözüm olmuyor zaten. Ben mesela kaç tane ekran kartı değiştirdim, 2K monitöre geçtim ve atacağım videoda da göreceksiniz ki devam ediyor sorun.

Benim bu başlığı açmamdaki amacım, bu konuyu somut kanıtlar ile derinlemesine irdelemek. Eğer aranızda gönüllü arkadaşlar varsa belli bir oyunda belli bir sahneyi aynı ayarlar ile kaydedip birbirimizinkileriyle karşılaştıralım. İster bu sorunu yaşıyor olun ister yaşamıyor olun bu araştırmaya katkı sağlayabilirsiniz.

Her türlü oyun için paylaşım yapabiliriz. Oynadığınız oyunu elbet başkası da oynuyordur. Karşılaştırma şansı doğar. Bu konunun bu sorunu kafaya takanlar için bir paylaşım merkezi olmasını hedefliyorum. Biliyorum ki benim gibi birçok arkadaş var. Ya oyun oynamaktan soğudular ya da artık alıştılar. Umarım katılım gösterirsiniz. Tamamen aynı sahnede aynı ayarlarda birimiz sorun yaşarken birimiz yaşamıyorsa elimizde somut kanıt olur ve bir noktadan sonra artık fikir üretmeye başlayabiliriz.

İlk olarak ben başlayayım. Daha önce kayıt aldığım bir video kaydını paylaşacağım sizinle. 2K çözünürlükte ve mümkün olan en yüksek ayarlarda çalışıyor oyun ( Advanced kısmı hariç, onu unutmuşum). Buradaki sorun biraz daha rahat görülebilir bir sorun. Kolaydan başlamak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Yoksa bulanıklık, uzakların tam yüklenmemesi, netlik sorunu gibi birçok dala ayrılan sorunlar var.
GTA V girdim ve otoparktaki biraz uzaktaki yerdeki çizgiler dururken kesik kesik gözüküyor, kamerayı oynattıkça veya yürüdükçe resmen dans ediyor. Sizdeki durumları merak ediyorum. Aynı ayarlar ile aynı yerde video çekip paylaşabilecek arkadaş var mı? Özellikle titreme yaşamayan arkadaşlar? Videoları yüksek çözünürlük ve tam ekran izlemenizi tavsiye ederim.

Sizinle aynı sorunları bende yaşadım her iki oyunuda en yüksek ayarlarda oynuyorum Rust'ta 4K Forza'da 2K Extreme ayarlarda oynamama rağmen elektrik telleri her iki oyundada hareketliyken rezalet görünüyor 3060 kullanıyorum başka ekran kartıda taktım başka sistemde de oynadım 3060 Ti olan onda da aynı şeyleri gördüm farklı monitördede denedim NVIDIA Denetim Masası ayarlarımı en yükseğe çektim düşüğe aldım denenebilmiş her ayarı neredeyse denedim kaç kez driver kaldırdım sildim ama aşabilmiş değilim.

Dosya Ekleri

• 82B3E211-EBC6-48F5-AA2C-4EB11873903F.png
    82B3E211-EBC6-48F5-AA2C-4EB11873903F.png
    3 MB · Görüntüleme: 236
  • 7A3C87E1-C457-463B-A7D5-AF848AD39026.png
    7A3C87E1-C457-463B-A7D5-AF848AD39026.png
    3,8 MB · Görüntüleme: 234

Yeni konular

Geri
Yukarı