Oyunlarda tırtıklı kenar oluşması

• Konuyu başlatan Feez
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 993

Feez

Hectopat
Daha fazla  
Geçen gün oyun oynarken grafik ayarlarım en yüksekte olmasına rağmen tırtıklı yüzeyler oluştuğunu fark ettim. Önceden böyle bir sorun yaşamıyordum. İnternette araştırdım ve bir çözüm bulamadım henüz. NVIDIA Driver'ını birkaç kez DDU ile komple silip tekrar farklı sürümleri deneyerek çözmeye çalıştım fakat olmadı kafayı yiyeceğim artık.
Sistem özelliklerim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600.
Ekran kartı: Gigabyte vision RTX 3070.
Anakart: ASUS TUF Gaming Plus 2
RAM: Fury 3600 MHz DDR4 CL17.
Monitör: Gamepower 27C1ms144.
İşletim sistemi: Windows 11 Pro.

Hocam kenar yumuşatmayı en yükseğe getirince normalde tamamen gidiyor o tırtıklar, dikkatli bakar mısınız ayarlara. Ve oyun hangi oyun?

GTA 4 de çok vardı bu tırtık olayı. Arabaların üst tarafları bildiğin merdiven gibi pixel eğimliydi çözümünüde bulamamıştım maalesef. Ama güncel oyunlarda ben daha hiç yaşamadım.
GTA 4 de halen çözülebilmiş değil steamden topluluk kısmına atılan araba fotoğraflarına bakıyorum hepsinde tırtık sorunu var.
indir (1).jpeg
indir (2).jpeg

Son düzenleme:
Nvidia Denetim Masası > 3D Ayarlar > 3D Ayarların Yönetilmesi > Genel Ayarlar sekmesine gelip aşağıdaki ayarları yapar mısın ?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-0nvvvvvvvvvvvv2-02 091129.png
    Ekran görüntüsü 2024-0nvvvvvvvvvvvv2-02 091129.png
    19 KB · Görüntüleme: 71
Hocam kenar yumuşatmayı en yükseğe getirince normalde tamamen gidiyor o tırtıklar, dikkatli bakar mısınız ayarlara. Ve oyun hangi oyun?
Hocam tüm oyunlarda yaşıyorum bu sorunu şu anda ve evet ayarlar en yüksekte.

GTA 4 de çok vardı bu tırtık olayı. Arabaların üst tarafları bildiğin merdiven gibi pixel eğimliydi çözümünüde bulamamıştım maalesef. Ama güncel oyunlarda ben daha hiç yaşamadım.
GTA 4 de halen çözülebilmiş değil steamden topluluk kısmına atılan araba fotoğraflarına bakıyorum hepsinde tırtık sorunu var.Eki Görüntüle 2104990Eki Görüntüle 2104991
Bende daha yeni geçen haftalarda başladı bu sorun ve tüm oyunlarda yaşıyorum. İsterseniz oyun içi görüntü atabilirim.

Nvidia Denetim Masası > 3D Ayarlar > 3D Ayarların Yönetilmesi > Genel Ayarlar sekmesine gelip aşağıdaki ayarları yapar mısın ?
Sonuç değişmedi maalesef. Tekrar format atacağım galiba.

Bende daha yeni geçen haftalarda başladı bu sorun ve tüm oyunlarda yaşıyorum. İsterseniz oyun içi görüntü atabilirim.

Arkadaşlar formatı denedim maalesef sonuç aynı değişen bir şey olmadı acaba monitörle ilgisi olabilir mi? Çünkü yakın zamanda adaptörünü değiştirmiştim çok ısındığı için.

Son düzenleme:

Arkadaşlar formatı denedim maalesef sonuç aynı değişen bir şey olmadı acaba monitörle ilgisi olabilir mi? Çünkü yakın zamanda adaptörünü değiştirmiştim çok ısındığı için.
Eski adaptörü atmadıysanız onunla deneyin derim.

Eski adaptörü atmadıysanız onunla deneyin derim.
Eski adaptör çalışamaz durumdaydı. Direk farklı monitör ve portla denedim sonuç yine değişmedi büyük ihtimalle ekran kartıyla alakalı. Anlamadığım bu sorunun nasıl sonradan olduğu.

Sorunu net olarak aşağıda görebilirsiniz. (Oyundaki grafik ayarları en yüksekte.)
Ekran görüntüsü 2024-02-18 013851.png
Ekran görüntüsü 2024-02-18 014440.png

Son düzenleme:
Anti aliasing ve DLSS epey azaltıyor, hala devam ediyorsa DSR açıp çözünürlüğü yükselt bunun başka bir çözümü yok boşuna arama. Bu arkadaş çok güzel açıklamış.

Anti aliasing ve DLSS epey azaltıyor, hala devam ediyorsa DSR açıp çözünürlüğü yükselt bunun başka bir çözümü yok boşuna arama. Bu arkadaş çok güzel açıklamış.

Driver ile ilgili olma ihtimali var mı? Geçen yılın eylül ayına kadar çıkan driverlarını denedim fakat sonuç değişmedi. Daha eskilerini mi denemeliyim?

Geri
Yukarı