Oyunlarda ve Windows'ta Sürekli Anlık Takılma

temel52

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Son günlerde oyunlarda ve farklı programlarda -hatta masaüstünde- bilgisayarım 1-2 saniye takılıyor ve bu ortalama dakikada bir kere oluyor. Gerekli bilgileri ve videoları aşağıya koyuyorum, inceleyebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.
1- Sorun SSD ya da harddiskte olabilir diye oyunları her ikisinde de denedim ve sonuç aynı.
2- İşlemcimi manuel OC ile kullanıyordum, tamamen fabrika ayarlarına çektim, değişmedi.
3- Antivirüs kaynaklı olabilir diye kapatıp denedim, aynı.
4- Kaspersky IS ile tam tarama yaptım, herhangi bir virüs çıkmadı hiçbir diskte.
5- Format at demezseniz sevinirim çünkü daha 1 hafta önce temiz kurulum yapıp tüm güncellemeleri ve sürücüleri kurdum.
6- Fare ve klavyenin sürücüsü yüzünden olabilir diye onları kaldırdım, sorun çözülmedi.
7- Aslında şu an güç kaynağından şüpheleniyorum ama OCCT Power Supply testinde( Ekran kartı ve işlemciyi sonuna kadar kullanıyor) 15 dakika sorunsuz çalıştı- hem de Overclock ile-. Kasa ile gelen 500 Watt'lık 80+ bir güç kaynağı kullanıyorum.
8- BIOS güncellemesini Beta versiyona yaptım- 7A38VAJQ(Beta version) -
9- Oyunlarda AMD Geliştirilmiş Senkronizasyon kullanıyordum. Bu nedenle olabilir diye FreeSync ile alakalı tüm ayarları PC ve monitörden kapattım.
Sistemim:
CPU: AMD Ryzen5 1600 AF
GPU: Sapphire RX 590 Nitro+ SE
RAM: Crucial Ballistix Sport 3000MHz(2x8 GB)
SSD: Samsung 860 Evo 500GB
HDD: WD 1TB Blue
CASE: CM Masterbox Lite 5
Oyun videoları:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    68,8 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
CS GO'daki takılmanın sebebi; aşağıda "VAR" yazıyor ve orası yükseldiği zaman takılma olabiliyor. Sunucu kaynaklıdır. Diğer oyunları tam olarak bilmiyorum.

Şimdi videoları izledim de, takılmaların olduğu zaman ekran kartı kullanımın aniden düşüyor. Yanlış sürücü yüklemiş olabilir misin? Yüklü sürücüleri buradaki rehberi takip ederek kaldır ardından güncel sürücüleri yükleyip tekrar oyunlara gir.

Farklı bir ekran kartı ile denemen mümkün ise dene. Çünkü büyük ihtimalle ekran kartından görünüyor. Anormal drop oluşuyor. RAM tarafında da kontrol sağlamalısın. Çünkü o da bu tarz drop yapar. Dual channel yap mümkün ise.

Şimdi videoları izledim de, takılmaların olduğu zaman ekran kartı kullanımın aniden düşüyor. Yanlış sürücü yüklemiş olabilir misin? Yüklü sürücüleri buradaki rehberi takip ederek kaldır ardından güncel sürücüleri yükleyip tekrar oyunlara gir.
Sürücü güncel ve doğru. Radeon Software' dan kontrol ettim.
Farklı bir ekran kartı ile denemen mümkün ise dene. Çünkü büyük ihtimalle ekran kartından görünüyor. Anormal drop oluşuyor. RAM tarafında da kontrol sağlamalısın. Çünkü o da bu tarz drop yapar. Dual channel yap mümkün ise.
Zaten dual channel kullanıyorum. Başka ekran kartı ile deneme imkanım yok.
RAMleri test ettiniz mi? Belki sorun oradadır.
Dün Windows' un bellek test aracı ile test yaptım ama Windows günlüklerinden sonuç kısmını bulamadım.
Kullandığın anakart modeline uygun RAM almamışsın.
2 senedir sorunsuz kullanıyordum, şimdi niye sorun çıksın ki?
BIOS'u bir eski sürümüne getir Beta versiyonda böyle sıkıntılar çıkıyor diye biliyorum.
Eski sürüme döndüm ve sorun çözüldü gibi gözüküyor, herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Sürücü güncel ve doğru. Radeon Software'dan kontrol ettim.

Zaten Dual Channel kullanıyorum. Başka ekran kartı ile deneme imkanım yok.

Dün Windows'un bellek test aracı ile test yaptım ama Windows günlüklerinden sonuç kısmını bulamadım.

2 Senedir sorunsuz kullanıyordum, şimdi niye sorun çıksın ki?

Eski sürüme döndüm ve sorun çözüldü gibi gözüküyor, herkese teşekkürler.

Hiç belli olmaz bir yıl paşalar gibi kullanırsın bir anda mavi ekran verebilir, aslında anakartın desteklemediğinden değil de tam frima diyor ki şu marka şu RAM sıkıntısız tam uyumlu çalışır diyor senin aldığın model çalışır elbet belki uzun yıllar kullanırsın ama yüzde yüz stabil çalışmayabilir bir gün hata verebilir nadirde olsa, çünkü benim başıma geldi. Onun dışında beta sürüm test aşımasında olması muhtemel bir sürüm kullanma derim. Onun dışında ekran kartı kullanım 0'a düşüyor zaten orada hangisi açık bilmiyorum ama mesela Call of Duty Warzone'da diyor ki FPS yüksek görünüyor ancak tam emin değilim hangisi orada yazmadığı için anlamadım sanırsam binde bir veya yüzde birlik dilimde FPS 1 yazıyor zaten oradan sıkıntı anlaşabilir ekran kartı stabil FPS vermiyor demektir. Sorunu betadan normale geçirince düzeldiyse ne mutlu sana. :)

Geri
Yukarı