Oyunlardan Sıkılmamızın Nedeni: Hedonik Adaptasyon

Son zamanlarda hem bu forumda hem de diğer forumlarda video oyunlarından sıkılan, oyunlardan eskisi kadar zevk alamadığı için şikayet eden bir çok insanı görüyoruz. Belki de sizin için de bu geçerli. Tüm bunların sebebi hedonik adaptasyondur.

Hedonik adaptasyon nedir?
İnsanların iyi ya da kötü, yaşamlarındaki her türlü değişikliğe uyum sağlama sürecine hedonik adaptasyon denir.

İlk başlarda haz duyduğumuz şeylere giderek alışıyoruz. Ve alışmamızın sonucunda artık hoşlandığımız şeylerden haz alamamaya başlıyoruz. Dolayısıyla video oyunlarına alıştığımız için eskisi kadar haz alamıyoruz.

Her insanın stabil bir mutluluk seviyesi vardır. Örneğin yeni bir bilgisayar alacağınızda sürekli mutlu olacağınızı düşünürsünüz. Yeni bir bilgisayar aldığınızda mutlu olursunuz ancak belli bir süre sonra eski mutluluk seviyenize geri dönersiniz. Bu sadece iyi durumlar için geçerli değil. Mesela bilgisayarınızın veya konsolunuzun bozulursa kahrolacağınızı düşünürsünüz. Bozulduğunda bu duruma çok üzülebilirsiniz fakat bu üzgünlüğünüz sonsuza kadar sürmez. Belli bir süre sonra eski mutluluk seviyenize gelirsiniz.
Hedonik adaptasyonu bilmiyorum ama oyunlardan eskisi kadar zevk almama sebebim de benim hikayem farklı aslında. Eskiden kötü bir bilgisayarım vardı geçen yıla kadar fakat çok güzel arkadaş ortamım vardı. CS:GO yada herhangi bir oyunda yüksek FPS almazdım ama arkadaşlarımla oynadığım için zevk alırdım. Şuan hayalimde ki bilgisayara sahibim ve istediğim tüm oyunları açabilecek özellikleri var fakat o eski arkadaş ortamım yok, bu yüzden zevk almıyorum eskisi gibi. Çok oyunculu oyunlara bayılırdım arkadaşlarımla oynadığım için, artık sıngle player oyunlara başlama kararı aldım.

Hedonik adaptasyonu bilmiyorum ama oyunlardan eskisi kadar zevk almama sebebim de benim hikayem farklı aslında. Eskiden kötü bir bilgisayarım vardı geçen yıla kadar fakat çok güzel arkadaş ortamım vardı. CS:GO yada herhangi bir oyunda yüksek FPS almazdım ama arkadaşlarımla oynadığım için zevk alırdım. Şuan hayalimde ki bilgisayara sahibim ve istediğim tüm oyunları açabilecek özellikleri var fakat o eski arkadaş ortamım yok, bu yüzden zevk almıyorum eskisi gibi. Çok oyunculu oyunlara bayılırdım arkadaşlarımla oynadığım için, artık sıngle player oyunlara başlama kararı aldım.
Arkadaş olunca her oyun zevkli...

Yanlış bilgilendirme. Mutluluk seviyesi için paylaştığınız tablo Türkiye için geçerli değil. Olması gereken liste ise şu:
313.png

Geri
Yukarı