Oyunları en yüksek grafiklerde oynamak bilgisayarın ömrünü etkiler mi?

HakanCN

Centipat
Daha fazla  
Sizce oyunları en yüksek grafik ayarlarında oynamak ekran kartının ve bilgisayarın ömrünü etkiler mi? Ve ya en yüksek grafik ayarlarında oynamamız şart mı?

Sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

En yüksekte oynamak şart değil. Ben bir düşüğe çekip daha serin çalıştırıyorum bilgisayarı. Ömür kısmında ise çok ısınacağından dolayı termal macun daha hızlı eskir. Kalan şeylerdeki farkı göremeden ekran kartını değiştirirsiniz zaten.

Sizce oyunları en yüksek grafik ayarlarında oynamak ekran kartının ve bilgisayarın ömrünü etkiler mi? Ve ya en yüksek grafik ayarlarında oynamamız şart mı?

Tabiki RTX 4090 dan oynarsan herhangi bir sorun etmez ama normal bir ekran kartında açarsan zamanla zarar görür Sonunda ya yanar yada açamaz.

1- Bu oyun bilgisayarları zaten yüksek ayarlarda oyun oynayalım diye var. Boşuna neden yapılsın o zaman bu RTX kartlar, RX kartlar?
2- En yüksek grafik ayarlarında oynamanız şart değil tabii ki. Görsel şölen istiyorsanız sisteminizin kaldırabileceği en yüksek ayarlara (ya da auto-detect ayarlara) çekebilirsiniz. Ama ben sadece oynanış istiyorum derseniz ister en düşük ister en yüksekte oynayın.

Tabii ki etkiler fizik kuralıdır bu. Yüksek grafik veya yüksek güç tüketimi, yüksek ısı demektir. Yüksek ısı yıpranmaya yol açar.

Eğer bilgisayarın maksimum sistem gereksinimlerinin üstünde ise zarar vermeyeceğini düşünüyorum, fakat bilgisayarın çok iyi değilse tabii ki zarar verir ve grafikleri yüksek düzeyde oynamak tabii ki şart değildir, tüm Assassin's Creed serisini oynadım ve hepsini de en düşükte oynadım(AC2 ve acbrotherhood dışında) gene de zevk alırsın.

Tabiki RTX 4090 dan oynarsan herhangi bir sorun etmez ama normal bir ekran kartında açarsan zamanla zarar görür Sonunda ya yanar yada açamaz.
Normal den kastın nedir? Mesela ben de 3060 Ti var.

Eğer bilgisayarın maksimum sistem gereksinimlerinin üstünde ise zarar vermeyeceğini düşünüyorum, fakat bilgisayarın çok iyi değilse tabii ki zarar verir ve grafikleri yüksek düzeyde oynamak tabii ki şart değildir, tüm Assassin's Creed serisini oynadım ve hepsini de en düşükte oynadım(AC2 ve acbrotherhood dışında) gene de zevk alırsın.

Hocam ben de 3060 Ti var, oyunları da (Ac dahil) bütün ayarları Full de oynuyorum. Ama NVIDIA Experience girdiğimde de program otomatik sistem özelliklerine göre optimize ediyor. Grafik özelliklerini yükseğe çekiyor. Sence onun optimizasyonuna göre mi oynayayım yoksa Grafik ayarlarına ben mi karar vereyim?

Son düzenleme:
Normal den kastın nedir? Mesela ben de 3060 Ti var.

Hocam ben de 3060 Ti var, oyunları da (Ac dahil) bütün ayarları Full de oynuyorum. Ama NVIDIA Experience girdiğimde de program otomatik sistem özelliklerine göre optimize ediyor. Grafik özelliklerini yükseğe çekiyor. Sence onun optimizasyonuna göre mi oynayayım yoksa Grafik ayarlarına ben mi karar vereyim?
Ya hocam pek bir şey demez zaten gaming bilgisayarı o belli dediğim gibi rtx se sorun etmez ama zorladıkça zamanla oda gider yani abartmıycaksın diyeyim arkda 3080 ti var yakmış örneğin?

Yeni konular

Geri
Yukarı