Oyunu açınca Ekran kapanıyor bilgisayar donuyor

Bu watt değerleri bazı hesaplamalara dayanıyor. Yani bir tahmin sayılır. Tam doğru watt değerlerini hesaplamak için donanım desteği gerekir. Bununda hiç bir anakart ve ekran kartında bulunduğunu zannetmiyorum. Bu yüzden 115w yazmasına takılı kalmayın. Varsa BIOS'dan PCI Express portu için Gen 1 ve Gen2'yi manuel olarak seçip deneyin.

Bu watt değerleri bazı hesaplamalara dayanıyor. Yani bir tahmin sayılır. Tam doğru watt değerlerini hesaplamak için donanım desteği gerekir. Bununda hiç bir anakart ve ekran kartında bulunduğunu zannetmiyorum. Bu yüzden 115w yazmasına takılı kalmayın. Varsa BIOS'dan PCI Express portu için Gen 1 ve Gen2'yi manuel olarak seçip deneyin.
Akşam üstü bakıp geri döneceğim hocam

Bende "Auto" , "PCİ Express" ve "PCI" yazıyor. PCİ Express i seçtim fakat sorun aynı.
Hocam bios update attim şimdilik sorun yok gibi. 2 gün test edeceğim.

Son düzenleme:
Akşam üstü bakıp geri döneceğim hocam

Bende "Auto" , "PCİ Express" ve "PCI" yazıyor. PCİ Express i seçtim fakat sorun aynı.
Hocam bios update attim şimdilik sorun yok gibi. 2 gün test edeceğim.
Gen1 ve Gen2 derken PCI Express versiyonunu demiştim. Yani Gen1= PCIe 1.0 Gen2= PCIe 2.0 demek oluyor. Zaten BIOS update daha önce yapmıştınız. Tekrar BIOS update yapınca sorun nasıl ortadan kalkıyor ki anlamış değilim?

Gen1 ve Gen2 derken PCI Express versiyonunu demiştim. Yani Gen1= PCIe 1.0 Gen2= PCIe 2.0 demek oluyor. Zaten BIOS update daha önce yapmıştınız. Tekrar BIOS update yapınca sorun nasıl ortadan kalkıyor ki anlamış değilim?
Hocam önceden anakart bios yapmıştım, şimdi ekran kartı bios update attım. Ekranın başta geç açılmasının sebebebi de, bios da işletim sistemi diye bi ayar var "Windows 7 veya diğerleri" ve "windows 8" yaziyor. Windows 7 olarak seçince sorunum düzeldi. Ama Windows 8 i seçersem eğer, pc bios ekranında görüntüyü ekrana vermiyor. Ama Win7 seçtim bir sıkıntı kalmadı.
Hocam, psu nun üstünde 12V kanalından 46A(552W) güç veriyor yazıyor 80+ değil. Kasada 1 SSD, 2 HDD taķılı ve aida64 stres testinde 1dakikadan az sürede dayanabiliyor sonra ekran kapanıyor. Kasadaki 2 HDD yi çıkarıp deniyorum bu seferde ortalama 10dakika dayanıyor. Sizce PSU da sorun olabilir mi? Eğer öyleyse garantiye göndereceğim. PSU yu aldığımda ilk 2 ay sorun yoktu. Sonradan az az yapmaya başladı ve şimdi sistemi zorlayan oyunlara girdiğimde sürekli yapıyor. PSU dan olduğunu bilsem göndereceğim.

Son düzenleme:
İmkan varsa başka bir PSU bulup sistemi deneyin. Yoksa elinizdeki imkanlarla şuan kullandığınız PSU için kesin bir test yapabilmeniz mümkün değil. Başka bir PSU ile sorunsuz çalışırsa elinizdeki PSU garantiye gönderebilirsiniz.

İmkan varsa başka bir PSU bulup sistemi deneyin. Yoksa elinizdeki imkanlarla şuan kullandığınız PSU için kesin bir test yapabilmeniz mümkün değil. Başka bir PSU ile sorunsuz çalışırsa elinizdeki PSU garantiye gönderebilirsiniz.
Hocam multimetre ile amper ölçümü yaptım. PSU 12 volt kanalından pc boştayken 40-46 Amper degeri veriyor. OCCT ile sistemi yüke bindirince 20Amper e düşüyor değer.
Hocam multimetre ile amper ölçümü yaptım. PSU 12 volt kanalından pc boştayken 40-46 Amper degeri veriyor. OCCT ile sistemi yüke bindirince 20Amper e düşüyor değer.
Ekran kartına takılı olan soket değilde boşta olan soketden ölçtüm değeri. Acaba bu artan boşta kalan Amper değeri mi? Yoksa psu nun verdiği Ampermi

Son düzenleme:

Ekran kartına takılı olan soket değilde boşta olan soketden ölçtüm değeri. Acaba bu artan boşta kalan Amper değeri mi? Yoksa psu nun verdiği Ampermi
Amperin doğru ölçümü yapılabilmesi için yük altındaki soketten yapılması lazım. Emin olmamakla birlikte boştaki bir soketten sağlıklı bir amper ölçümü yapılabileceğine dair bir şey duymadım. Yük altındaki bir soketteki amper ölçümü sadece o soketin aktardığı amperi gösterir. Yani ekran kartının soketini ölçerseniz sadece ekran kartının soketinin o an çektiği amper değerini görürsünüz. Ekran kartının soketinin aktarabileceği azami amper değerini değil. PSU'nun verebileceği azami amper değerini hesaplayabilmek çok güçtür. Yeterli miktardaki soketleri doldurup (+12V, +5V, +3.3V gibi) PSU'yu kapanacak derecede zorlayıp doldurulan her bir soketi tek tek amper değerini ölçüp toplamak gerekir. Sonra istenirse watt değeri hesaplanabilir. Ya da aynı işlemi yapıp, her bir soketten ölçmek yerine giriş fişinden ölçülür. Örneğin 80 Plus bir PSU için ölçülen değerin %80 alınır. Sonra alınan değerler watt cinsine çevrilir. Bu şekilde PSU'nun toplam watt değeri hesaplanabilir. Ama her bir kanalın aktarabileceği amper yada watt değeri değil. Her bir kanalın aktarabileceği amper yada watt değerini hesaplayabilmek için yukarıda anlattığım gibi her bir kanalın tek tek (+12V, +5V, +3.3V gibi) ölçülmesi lazımdır. Özetle siz bu amper/watt/volt meselelerine hiç girmeyin işin içinden çıkamayabilirsiniz. Sizin için başka bir güvenilir PSU ile demekten daha garanti bir yol görünmüyor. Ayrıca zaten baştan beri sizin de farkında olduğunuz gibi eski bir anakarta yeni bir ekran kartı takmak pek iyi bir fikir değil. Hatta bu konuda bazıları yanılgıya düşmüş ve DDR3 anakart ile DDR5 ekran kartı çalışmıyor zannedip konular bile açmışlar.

Sebepsiz bir şekilde kendi kendine sorunum çözüldü. Artık bilgidayarım kapanmıyor.
Bilgisayar uzun süredir ekran kapanmaya devam ediyordu en sonda 700W 80+ Gold PSU aldım fakat gene yapıyor. Ekran kartını da değiştirdim. PSU vs GPU değiştirdim fakat sorun yine devam ediyor. Eski PSU 600W idi, şimdiki 700W 80+.

Ekran kartı: ASUS RX580 ROG STRIX top 8 GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 ekran kartı
PSU: gametech GTP-700 700W 80 Plus Gold Power Supply

İşlemci: i5 3470.
RAM: 1600 MHz 16 GB.
SSD: 240GB.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı