Paket kaybı yaşıyorum

ayazcag

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, öncelikle söylemem gerekiyor ki modem ile bilgisayarım arasında çok uzak mesafe olduğu için internete, TP-Link WN821n model bir Wi-Fi adaptör ile bağlanmak zorunda kalıyorum. Online oyunlara girdiğim zaman çok aşırı bir packetloss söz konusu oluyor. CS:GO'da pingim 60-90 arasında gidip geliyor ama gene adam vuramıyorum çünkü ışınlanıyorlar. Valorant 10 pingle toplam 5000 packetloss yaşıyorum. LoL TR serverında gene aynı. Ama yabancı sunucularda 100-200 ping sabit iken TR serverlarındaki gibi packetloss olmuyor. Ama gene oynanmayacak seviyede artıp azalıyor. Acaba modem ayarlarından falan birkaç ayar yapsam bu packetloss sorununu çözebilir miyim? Bana bu konuda yardımcı okursanız sevinirim. Modem marka modelim zxhn H267a.

İlk olarak modeminizin ayarlarından hangi kullanıcının ne kadar veri kullandığına bakın, evdeki bir kullanıcı interneti sömürebilir. Diğer bir ihtimalde bu sorunu yaşarken eğer bilmiyorsanız Google DNS'e ping atmanız.

Bunun için;

Arama kısmına Komut İstemi yazıp çalıştırın, Siyah ekrana ping 8.8.8.8 -n 1000 yazarak Google DNS'e 1000 adet paket atalım. işlem bitince çıkan ekranda Lost= yazan kısımda yazan paket sizin kayıp sayınızdır. 1000 pakette 5'in üzerinde kayıp varsa bence bağlantında bir sorun vardır.

Not:
Ev kullanıcısısınız farkındayım ama ilk olarak evinizde yada bağlı olduğunuz ağda bir kayıt cihazı varsa bunun ethernet fişini çekmenizi isteyeceğim, çünkü ONVIF de gerçekleşen bir yazılım açığı sebebiyle şuan birçok kayıt cihazı torrent forumlarına medya akışı yapıyor, birçok müşterimizin 1 aydan uzun süredir yaşadığı internet kesintisini bu şekilde tespit edip yazılım güncelleyerek sorunu çözdük.

Ağda kayıt yapan cihaz derken ne kast ettiğinizi anlayamadım. Örnek verebilirmisiniz? Ve yazılım güncellemesini nasıl yapacağız peki?

Ağda kayıt yapan cihaz derken ne kast ettiğinizi anlayamadım. Örnek verebilirmisiniz? Ve yazılım güncellemesini nasıl yapacağız peki?
Bildiğiniz kayıt cihazı, güvenlik kameralarının kayıt cihazından bahsediyorum. Yazılım güncellemeside bu cihazların yazılımı olarak bahsettim, ama anlaşılan sizin evinizde bulunmuyor. Size bahsettiğim ilk çözüm yolunu uygulamayı deneyin, Eğer Google DNS'e ping attığınızda 0-5 paket kaybı oluyorsa ağınızda sorun yok demektir. Ama eğer 5'in üzerinde ise sıkıntı var, önce kablonuzu eğer çözülmezse modeminizi kontrol etmeniz gerekebilir.

Arada bir Request timed out. yazıyor ve inanılmaz bir ping var. Bu paket kayıplarının önüne geçmem için ne yapmam lazım?
Ping statistics for 8.8.8.8:
Packets: Sent = 1000, Received = 993, Lost = 7 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 37ms, Maximum = 452ms, Average = 46ms
Bu değerler normal midir?
Bildiğiniz kayıt cihazı, güvenlik kameralarının kayıt cihazından bahsediyorum. Yazılım güncellemeside bu cihazların yazılımı olarak bahsettim, ama anlaşılan sizin evinizde bulunmuyor. Size bahsettiğim ilk çözüm yolunu uygulamayı deneyin, Eğer Google DNS'e ping attığınızda 0-5 paket kaybı oluyorsa ağınızda sorun yok demektir. Ama eğer 5'in üzerinde ise sıkıntı var, önce kablonuzu eğer çözülmezse modeminizi kontrol etmeniz gerekebilir.
Kral yazdımda görmedin galiba sana zahmet yardımcı olur musun?

Son düzenleme:
Çok ciddi bir kayıp yok. 7 paket kaybı fazla, ama ev kullanıcısı için önemli değil. 46ms ortalama paket süreside normal sayılır. Bende 32ms. Sorunun sizden kaynaklanmayabilir.

Yani dediğim gibi ping yok fakat ani bir ping artışı gözlemleniyor asla stabil değil ve oyun içerisinde toplam packetlossum 5000 oluyor, bunun sebebi ne olabilir? Bu packetlossdan bıktığım için telefonumun internetiyle oynayım diyorum orda sadece 100 pingi geçmiyor fakat packetloss gene 5000. Bu arada internetim kötü diye regeditten MTU TTL ve TCP UDP değerlerimle oynamıştım onunla bir alakası olabileceğini sanıyordum yaptığım değerleri tek tek sildim. Acaba kalıntılar kalmışmıdır?

Her seferinde oluyorsa -t komutunu kullanabilirsiniz. ping 8.8.8.8 -t komutunu yazın, bu sürekli olarak Google DNS'e paket gönderecektir. Oyuna girmeden bunu yazın, oyunda paket kaybı yaşadıktan sonra komut penceresinde ctrl + c tuşuna basarak işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu sayede oyunda paket kaybı yaşadığınızda sizde de yaşandımı görmüş olursunuz.

Her seferinde oluyorsa -t komutunu kullanabilirsiniz. ping 8.8.8.8 -t komutunu yazın, bu sürekli olarak Google DNS'e paket gönderecektir. Oyuna girmeden bunu yazın, oyunda paket kaybı yaşadıktan sonra komut penceresinde ctrl + c tuşuna basarak işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu sayede oyunda paket kaybı yaşadığınızda sizde de yaşandımı görmüş olursunuz.
Peki aynı paket kaybı sorunum telefonumun internetiyle bağlıykende oluyor neden?

Geri
Yukarı