İnceleme Palit RTX 4070 Dual

Herkese merhaba öncelikle sayın sosyal üyeleri. Salı günü garajonline'dan 16.500 TL ücret ile sipariş etmiş olduğum Palit RTX 4070 Dual dün itibariyle elime ulaşmıştı ancak vaktim olmadığı için kurulumu yapamamıştım. Çok kapsamlı bir inceleme olmayacak ancak belki bu karttan almayı düşünen olursa diye yarım saat içerisinde kurduktan sonra soğutma, tasarım ve boyut konusunu anlatmaya çalışacağım.

Test sistemi özellikleri;
Gigabyte B650M D3SH
R5 7600x
16*2 - 32 GB Kingston Hyper x Fury 6000 MHz CL30 RAM
Xigmatek 80+ Silver 750W PSU
Arctic Liquid Freezer ll 240mm AIO
XPG Invader kasa
Palit RTX 4070 Dual

Öncelikle kutu açılışı ve kart tasarımdan başlamak istiyorum;

kutu.jpg

Kutu çok sade. İçerisinden herhangi bir kullanım kılavuzu, CD vs. çıkmıyor. Sadece Antistatik poşet içerisinde ekran kartı çıkıyor.

Kart;

1.jpg

4.jpg

Kart çok fazla LED barındırmıyor. palit yazısının altında benim kendimin çok hoşuna giden bir led çizgi var. Genel olarak sistemimde de RGB olmadığı için ben yeterli buldum.

Kasa içi;

3.jpg

2.jpg

Ve son olarak 25 dk 1440p FurMark Afterburner değerleri;

furmark.jpg

%41-42 fanda ve maksimum TDP değeri olan 200 Watt güç tüketirken maksimum 69 dereceyi gördü. Kasam mesh ve hava akışının iyi olduğunu düşünüyorum. 3 adet BeQuiet Pure Wings 2 120mm giriş fanı ve 1 adet yine marka ve model egzoz fanım var. Üst düzey bir kart olmamasına rağmen az TDP değerinden de kaynaklı olarak düşük fan hızında bu dereceleri normal buldum. Üst düzey hava akışı olan geniş kasalarda 2-3 derece daha düşeceğini düşünüyorum. Kasanın kablolaması yapılacak en iyi düzeyde ve daha fazlası olmuyor zaten. Ayrıca unutmadan belirtmek isterim fanları gayet sessiz, PSU çok sesli çalıştığı için kasayı açıp ekran kartı fanlarını dinledim ve tepe model olmamasına rağmen Palit'i bu konuda başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Kart boşta 32-33 derece çalışıyor ve fanlar dönmüyor.

Ancak şu sıralar kırsal bölgede bulunduğum için ve internet erişimim kısıtlı olduğu için oyun testlerini yapamadım ve sosyalde bu kartın incelemesini göremediğim için böyle bir konu açmak istedim.

İşin en kötü yanı ise 1080p VG248QE TN panel monitörüm olduğu için çok keyfini süremeyeceğim şimdilik bu kartın ancak yakın zamanda 2K monitöre de geçmeyi planlamaktayım.

Son söz olarak herkesin bir gün istediği donanıma kavuşması dileğiyle diyerek incelemeyi sonlandırıyorum. Kapsamlı ve güzel bir inceleme olmadı ancak mevcut şartlarda elimden geleni yaptım. Herkese iyi akşamlar dilerim.

4070 Ti'a bence de ekstradan 3-4K vermek gereksiz VRAM'dan dolayı lakin 17800 lira biraz fazla değil mi hocam bu kart için sizce?
Fazla hocam evet ama dediğim gibi ben alırdım. 18K lara çıktıktan sonra 7900 XT almak daha mantıklı. Ray tracing iyi olmasa da 2K da akıcı oynatır bir tık daha da fazla güç çeker sadece Nvidia'ya göre.

Usta bunları oynayacaksan niye 3080'den 4070'e geçiyorsun ki? Havaya saçacak paran yoksa çok mantıksız iş haberin olsun. Aralarında performans farkı yok gibi bir şey, gidip DLSS 3 için 16 bin bilmem kaç TL vereceksin.
3080'im olsa ben de geçmezdim. Ben 1080'den geçtim. Performans farkı var bu arada ama geçecek kadar yok. 6000 serisine kadar bekleyip 6070-6080 almalı arkadaş bence de.

Usta bunları oynayacaksan niye 3080'den 4070'e geçiyorsun ki? Havaya saçacak paran yoksa çok mantıksız iş haberin olsun. Aralarında performans farkı yok gibi bir şey, gidip DLSS 3 için 16 bin bilmem kaç TL vereceksin.

Yok hocam 3080'den 4070'e geçmiyorum şu an 1050 kullanıyorum aldığım 3080 bozuk çıktı iade ettim hocam 1050'den 4070'e geçiyorum desem daha doğru olur.

Fazla hocam evet ama dediğim gibi ben alırdım. 18K lara çıktıktan sonra 7900 XT almak daha mantıklı. Ray tracing iyi olmasa da 2K da akıcı oynatır bir tık daha da fazla güç çeker sadece Nvidia'ya göre.

3080'im olsa ben de geçmezdim. Ben 1080'den geçtim. Performans farkı var bu arada ama geçecek kadar yok. 6000 serisine kadar bekleyip 6070-6080 almalı arkadaş bence de.
Bende 1050’den 4070’e geçiyorum hocam rtx 3080 ekran kartım bozulunca iade ettim şuan elimde sadece laptop var

Hocam ekran kartlarında NVIDIA kullanırım sadece. AMD tercihim olmuyor
AMD ben de kullanmam 30 GB VRAM olsa da. Şuan 3060 - 3060 Ti dahi 2K'da iyi performans veriyor. 4070 2K da bir canavar ve benim bütçen olsaydı dahi 4070 Ti almazdım. DLSS açınca zaten bir sıkıntı kalmaz ileride yetmetince. Ancak bütçem yetseydi 4080 alırdım o ayrı.

AMD ben de kullanmam 30 GB VRAM olsa da. Şu an 3060 - 3060 Ti dahi 2K'da iyi performans veriyor. 4070 2K da bir canavar ve benim bütçen olsaydı dahi 4070 Ti almazdım. DLSS açınca zaten bir sıkıntı kalmaz ileride yetmetince. Ancak bütçem yetseydi 4080 alırdım o ayrı.

Benim de aynı şekil 4080 isterdim ama 4070 de kötü bir kart değil yani.

Geri
Yukarı