Papara ve Papara Card incelemesi, iyi ve kötü yönleri

images (1).jpeg

Selamlar, yaklaşık 1.5 2 yıldır Papara kullanıcısıyım ve bu süre zarfında iyi kötü tüm deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. 1.5 yıl kadar önce ininal kart artık fazla kötü geldiği için, gördüğüm reklam ile Papara uygulamasını indirdim. O zamanlarda Papara Card istemek 5 TL idi. Hesabıma arkadaşımdan para attım ve Papara Card'ımı istedim. 1.5 hafta sonra evime kadar kurye ile geldi ve kimliğimi göstererek teslim aldım. 1.5 yıl boyunca dijital alışverişlerde sadece Papara kullandım.
İyi yönleri;

Ücretsiz olması: Papara uygulamasını indirip Papara Card siparişi verirseniz tamamen ücretsiz bir şekilde kurye ile kapınıza kadar geliyor. Kullanmaya başladıktan sonra ne ATM'den para yüklerken, ne para çekerken para kesmiyor. Aylık kullanım bedeli diye bir şey yok. Diğer Papara Card'lara para göndermek isterseniz de ücret ödemiyorsunuz, ve henüz daha yeni IBAN sistemi geldi, orada ücret alınıyor mu bilmiyorum fakat tahminim alınmıyordur. Ayriyeten kurye, kimlik sizin kimliğiniz bile olsa eğer siz değilseniz vermiyor.

Cashback sistemi: Papara Card ile belirli bazı yerlerden alışveriş yaparsanız size belli bir miktar anında geri ödeniyor. Örneğin Papara Card ile Netflix alırsanız Max 10 TL olmak koşuluyla size %50'si geri veriliyor. Netflix'in 30 TL veya 42 TL'lik paketini alırsanız 10 TL geri veriliyor, ancak 18 TL'lik paketini alırsanız 9 TL yani yarısı size geri veriliyor. Aynı sistem YouTube, Spotify, gelal ve eczanelerde de var. Firmaya göre cashback oranı ve aylık ödenecek maksimum ücret farklılık gösteriyor.

Pratik ödeme işlemleri: Yine Papara uygulaması üzerinden istanbulkart, elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet faturalarını ödeyebiliyorsunuz. Ek olarak uygulama üzerinden Steam cüzdan kodu, League of Legends rp, Google Play ve App Store için cüzdan kodu, Valorant vpoints, Xbox Game Pass gibi şeyleri de orijinal sitelerindeki aynı fiyattan alabiliyorsunuz.

Aile sistemi (edu): Papara uygulamasından veli ve öğrenciyi seçerseniz öğrenciye ücretsiz "edu Card" yollanır. Edu Card'ı sadece okul kantinlerinde, çocuk velinin izin vermesine gerek kalmadan kullanabilir. Okul kantini dışında harcama yapmak isterse, velinin onay vermesi gerekir. Veli, çocuğuna harçlık göndermek isterse, ister Papara ile kendisi manuel olarak, isterse miktar ve periyot belirleyerek Papara'nın otomatik olarak göndermesini sağlayabilir.

Yüksek sınırlar: Papara'dan önce belli bir süre de ininal kart kullanmıştım. ininal Card'da yıllık para çekme miktarı en fazla 300 idi. Aylık da 750 TL para yüklenebiliyordu. Diğer yükleme başına kesilen para, para gönderince alınan 1 TL ücret gibi şeyler de vardı. Şu anda Papara hesabım sözleşmeli ve Black Card kullanıyorum. Limitler şu şekilde;
Bakiye limiti: Sınırsız
Gelen tutar limiti: Ayda 500.000 TL
Nakit yatırma limiti: Ayda 10.000 TL
ATM'den para çekme limiti: Günde 2000 TL
Gelen transfer limiti: Ayda 300 adet
Giden transfer limiti: Ayda 300 adet
Harçlık gönderme limiti: Ayda 2000 TL
Harçlık alma limiti: Ayda 750 TL
İyi olanlardan aklıma gelenler bu kadar.

Kötü yönleri;

Çökme problemi: Pek çok yerde mutlaka duyulan, görülen Papara'nın tamamen çökmesi. Çöktüğü zaman market, manav, eczane gibi hiçbir yerde Papara Card ile harcama yapamıyorsunuz. Uygulamaya giremiyorsunuz. ATM'den para yatırıp çekemiyorsunuz. Özellikle şu sıralar 2 haftada 1 çökmeye başladı.

Kartlarda yaşanan "işlem başarısız" hatası: Zamanında benim de yaşadığım, Papara Card ile internetten alışveriş yaparken, 3D Secure'a onay verince sitelere göre değişmekle beraber genel olarak "işlem başarısız, bankanızla görüşün." Yazısıyla karşılaştım. 3D secure olan hiçbir yerde alışveriş yapamadım, müşteri hizmetlerini defalarca aradım ancak çözülmedi. O zamanlar kullandığım kartı iptal edip yeni kart isteyince sorun düzeldi.

Kötü yönleri de bu kadar, bende içinizden birisi olarak elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım faydası olmuştur.

Yaklaşık 1 ay önce kart istedim. Halen gelecek.
O sorunu yaşayanlar da var, eklemeyi unuttum. İllere göre kurye firması değişiyor sanırım, ancak dediğiniz gibi bu sorunu da yaşayan çok insan var. Kurye firmalarının değişmesi kurtarmaz.

O sorunu yaşayanlar da var, eklemeyi unuttum. İllere göre kurye firması değişiyor sanırım, ancak dediğiniz gibi bu sorunu da yaşayan çok insan var. Kurye firmalarının değişmesi kurtarmaz.
Adamı arıyorum ürünü getir diyorum getirmiyor. Sonra diye sürekli arıyorsun diyor. Adam bildiğin dalga geçiyor. 2 kere mesaj geldi ürün gelecek diye gelmedi.

Geri
Yukarı