Papara veli onayı zorunlu mu?

Aslına bakılırsa bence o kartla üye olurken sorulmasındansa her alışveriş yaparken sorması daha yerinde olur.
Kesinlikle ama bu veliyi 3D Secure sistemine dönüştüreceğinden sanırım pek pratik bulunmuyor.

Neden genel olarak yasal temsilcisinin rızasına bağlı? Çünkü mk.357-359 arasında düzenlenen "çocuğun serbest malları" için yasal temsilcisinin rızasına gerek yok diye biliyorum @Hiken, doğru mudur?
Emin olmamakla birlikte doğru diye hatırlıyorum, tabii çocuğun serbest malları biraz istisnai bir düzenleme sanıyorum.

Papara'ya üye olmak direkt olarak borçlandırıcı bir işlem değil ama şöyle bir durum var. Kaldı ki borç altına girememenin de öyle keskin bir çizgisi de yok, doktrinde çoğu eylemi kendi iradesiyle yapabilecekleri ifade ediliyor. Misal ekmek almaya giden çocuk.
Çok doğru bir noktaya değinmişsiniz üstat, dedikleriniz tümüne katılıyorum. Üye olma işlemi direkt olarak kesinlikle borçlandırıcı ve haliyle icazet gerektiren bir işlem değil ancak Papara bu onay verme işini biraz "çocuğunuza buradan direkt harçlık aktarabilir ve hatta harcamalarını anlık olarak takip edebilirsiniz." özellikleriyle satıyor. Haliyle esasen zaten burada yapamayacakları işlemlerden ziyade yapabilecekleri ancak sadece karşı tarafı bağlayacak olan "askıda hükümsüz" işlemlerin neredeyse hepsini velinin izlemesine imkan veriyor.

Neyi hedeflediğini bilmemekle birlikte, belki de bu onay mevzusu askıda hükümsüz işlemler bakımından velinin "siz benim çocuğuma neden hesap açıp böyle şeyler almasına imkan sağladınız?" şikayetine cevap olarak "bak sen buna zamanında onay vermişsin, ben de sana tüm işlemleri takip etme şansı vermişim, git derdini satıcıyla çöz." deme imkanı veriyor olabilir.

Özel hükümler bakımından bir düzenleme var mı bilmiyorum ama genel hükümlere bakıldığında benim aklıma gelen direkt bu oldu. Etiket atma sebebim biraz farklı olsa da siz de güzel bir noktayı aydınlattınız, teşekkür ederiz.

Geri
Yukarı