Para için rastgele birinin ölümüne sebep olur muydunuz?

Telefon gasp etmek için adam öldüren var. O paraya dünyayı patlatırlar.
Dünyada her şey normal görülüyor ama en azından etik kuralların, daha doğrusu herkesin belirtmeye çalıştığı "insan olmak" kavramının da bir değeri olması lazım ama herkes göremiyor, görmesi de beklenmez, herkes kendinden sorumludur bir yandan.

Duyar kasmadan gerçekçi olalım.

Evet basardım ve kazandığım paranın bir kısmıyla 10 kişiyi ölmekten kurarırdım kalanınıda yerdim.

Mesela adam hasta tedavi masrafını karşılayamıyor,afrikada açlık susuzluktan ölecek biriside olabilir.

10 kişiyi tekrar hayata kazandırmış olurum.
10 kişi azmış o kadar para için.
Tanımadığım insanlar söz konusu ve kendi çıkarımda söz konusu.

Tanımadığım için günün sonunda kaderinde ölmek olan 5 kişi mi kaderi ölmek olmayan 1 kişi mi?

Parayı istediğim için düğmeye basacağım ama günün sonunda 5 insanı kurtarmış olacağım.

Soru "dünyada biri" değil de "tanıdığınız biri" ölecek deseydin daha doğru olurdu aslında.
Senin tanımadığın ama başka birisinin tanıdığı.
Bir de para için başkasının ölümüne bile razı olan, evet deyip butona basanların kendileri ölüyormuş ahahaha :D
Hocam bunlar para diye fıttırmışlar. Sonra Avrupa Avrupa diye ağlıyorlar.
Kim olduğuna bağlı açıkçası ve hayır diyenlerin %80'lik kısmı bir saniye düşünmeden basacak insanlar. Üstünüze alınmayın.
Ölçtün mü?
8 milyarda 1 şans için değerdi. 😄
Bence değmez. Diğer insanların da ölme ihtimali 8 milyarda 1. Yani kendininkiyle eşit.

Önünüzde bir buton olacak, her bastığınızda 100000$ kazanacaksınız ama dünyadan rastgele biri anında ölecek. Basar mıydınız?

8 milyar kişi olduğunu varsayarsak 8.000.000.000/1 şansla beni bulacağı için basmam mantıklı olmaz ama basar mıydım :) para çok az bir insanın canı 100.000 dolar etmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı