Paradox oyunlarına neye göre dil desteği veriyor?

Zenoxx

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar biliyorsunuz. Paradox victoria 3 oyununa Türkçe dil desteği getirdi ama Cities: Skylines II için ayni şeyi söylemek mümkün değil. Şimdi ben şunu merak ediyorum. Türkiye gibi bir pazarda çok sattigini dusundugum Cities 1 varken neden 2 de dil destegi yok satin almayi dusunuyorum. Ama dil destegi olmayan bir oyuna para da vermek istemiyorum. Sonradan dil destegi eklenir mi? Fikirlerinizi merak ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonradan dil desteğini kimse bilemez fakat illaki yamalar çıkacaktır. Oyuna fazla para vermek istemiyorsanız Gamepass ten deneyebilirsiniz.

İlk olarak şunu söylemem lazım Cities Skylines çok falan satmadı. Hatta büyük ihtimalle Türkiye'de yaptığı bütün satış Dubai'deki 1000 kişinin DLC'ler dahil firmaya kazandırdığı paradan az kazandırmıştır. Firma buna rağmen oyunun Türkiye'deki kitle çoğunluğuna güvenip Victoria III'ü ne kadar kalitesiz olduğunu düşünsem de bir Türkçe yama ile çıkardı ama sonuç olarak oyunu oynayan yok şu an... Ee o oyunu Türkçe destekli çıkarttıkları halde satılmadıysa neden ek masraf yapıp bu oyunu çıkarsınlar değil mi ?

Tamamen kafasına göre Paradox'un birçok oyununu oynadım bazılarında var bazılarında yok mesela HOI4'e Türkiye'ye özel DLC yaptılar ancak çeviri gelmedi ama yamalar var internette indirebiliyorsun Cities Skylines 2 de olur büyük ihtimal.

İlk olarak şunu söylemem lazım Cities Skylines çok falan satmadı. Hatta büyük ihtimalle Türkiye'de yaptığı bütün satış Dubai'deki 1000 kişinin DLC'ler dahil firmaya kazandırdığı paradan az kazandırmıştır. Firma buna rağmen oyunun Türkiye'deki kitle çoğunluğuna güvenip Victoria III'ü ne kadar kalitesiz olduğunu düşünsem de bir Türkçe yama ile çıkardı ama sonuç olarak oyunu oynayan yok şu an... Ee o oyunu Türkçe destekli çıkarttıkları halde satılmadıysa neden ek masraf yapıp bu oyunu çıkarsınlar değil mi?

Arkadaş çok doğru söylemiş. Ama bence HOi5 çıkarsa Türkçe ile çıkabilir.

İlk olarak şunu söylemem lazım Cities Skylines çok falan satmadı. Hatta büyük ihtimalle Türkiye'de yaptığı bütün satış Dubai'deki 1000 kişinin DLC'ler dahil firmaya kazandırdığı paradan az kazandırmıştır. Firma buna rağmen oyunun Türkiye'deki kitle çoğunluğuna güvenip victoria III'ü ne kadar kalitesiz olduğunu düşünsem de bir Türkçe yama ile çıkardı ama sonuç olarak oyunu oynayan yok şu an... Ee o oyunu Türkçe destekli çıkarttıkları halde satılmadıysa neden ek masraf yapıp bu oyunu çıkarsınlar değil mi?

Hocam geç mesajım için kusura bakmayın adalet bekçisi olan moderasyon ekibi saçma sapan kural ihlali cezası verdiler her neyse City 1 toplam yanlisim yoksa 15 milyon falan sattı zaten bunun kaç milyonu Türk olabilir ayrıca kendiniz diyorsunuz wictoria 3 çok bunaltıcı ve sıkıcı ağır gidiyor ben begenmedim açıkçası ve eminim benim gibi çok kisi vardır sırf dil destegi yuzunden oyun almayan HOI4 için de mi Türkiye'de talep az dil destegi olsa düşünmeden alırdım açıkçası eğer Türkiye kitlesi dusunuluyorsa bu City oyununa da gelmeli bence.

Tamamen kafasına göre Paradox'un birçok oyununu oynadım bazılarında var bazılarında yok mesela HOI4'e Türkiye'ye özel DLC yaptılar ancak çeviri gelmedi ama yamalar var internette indirebiliyorsun Cities Skylines 2 de olur büyük ihtimal.

Hocam oyun ciktiktan sonra 750TL olacak diyorlar bir de yamayla mi ugrasacagiz gercekten saçma bir durum artık bu.

Sonradan dil desteğini kimse bilemez fakat illaki yamalar çıkacaktır. Oyuna fazla para vermek istemiyorsanız Game Pass'ten deneyebilirsiniz.

Dostum bana kalırsa bu oyunlar kalıcı olarak satın alınmali bu oyun 2 3 saat oynanacak bir oyun değil sonuçta ilgim de var zaten alır oynarim bunu ben ama dil destegi önemli işte.

Arkadaş çok doğru söylemiş. Ama bence HOi5 çıkarsa Türkçe ile çıkabilir.

Hadi diyecegim metro exodux 15, 25 TL al yama kur oyna ama sen 500TL veriyorsun bir de yama ile mi ugrasacaksin rezillik keske Türk oyuncuları birlesip karsilik verebilse boyle durumlara Steam'de en çok kullanilan 10.dil oldugumuz soyleniyor insan uzuluyor.

Hocam geç mesajım için kusura bakmayın adalet bekçisi olan moderasyon ekibi saçma sapan kural ihlali cezası verdiler her neyse City 1 toplam yanlisim yoksa 15 milyon falan sattı zaten bunun kaç milyonu Türk olabilir ayrıca kendiniz diyorsunuz wictoria 3 çok bunaltıcı ve sıkıcı ağır gidiyor ben begenmedim açıkçası ve eminim benim gibi çok kisi vardır sırf dil destegi yuzunden oyun almayan HOI4 için de mi Türkiye'de talep az dil destegi olsa düşünmeden alırdım açıkçası eğer Türkiye kitlesi dusunuluyorsa bu City oyununa da gelmeli bence.
"Milyon" satış yapmana gerek yok nüfusunun 1/30 si olan Dubai kadar satış yapsan bile kafi ama o adamların bile bizden 5 kat fazla para harcıyor. Bak 3 milyonluk ülke 80 milyonluk ülkeden 5 kat para harcıyor diyorum. Firma neden gelip sana yatırım yapsın ? Ayrıca diyorsun ki bu oyun Türkiye'de çok sattı birincisi çok satmadı ikincisi bu oyun 10 tl'ye kadar indiği dönemde satıldı. Sence bu oyun yeni fiyatı ile çıkınca ne kadar satış yapacak ? Türkiye'ye 5000 satış yapsa Paradoks bayram eder. Biraz gerçekleri kabullenmek lazım. Siz Türkçe destek getirin biz alalım diye bir mentaliteyi hiç bir firma kabul etmez sen adamın oyunu alacaksın, öbürünü de alacaksın sonra adamlar diyecek ki bak Türkiye'de bizim 20k kişilik sadık kitlemiz var hadi Türkçe destek yapalım. Uzun lafın kısası olay dilini kaç kişinin konuştuğu veya kaç satış yaptığın değil ne kadar kazandırdığın.

"Milyon" satış yapmana gerek yok nüfusunun 1/30'si olan dubai kadar satış yapsan bile kafi ama o adamların bile bizden 5 kat fazla para harcıyor. Bak 3 milyonluk ülke 80 milyonluk ülkeden 5 kat para harcıyor diyorum. Firma neden gelip sana yatırım yapsın? Ayrıca diyorsun ki bu oyun Türkiye'de çok sattı birincisi çok satmadı ikincisi bu oyun 10 TL'ye kadar indiği dönemde satıldı. Sence bu oyun yeni fiyatı ile çıkınca ne kadar satış yapacak? Türkiye'ye 5000 satış yapsa paradoks bayram eder. Biraz gerçekleri kabullenmek lazım. Siz Türkçe destek getirin biz alalım diye bir mentaliteyi hiçbir firma kabul etmez sen adamın oyunu alacaksın, öbürünü de alacaksın sonra adamlar diyecek ki bak Türkiye'de bizim 20k kişilik sadık kitlemiz var hadi Türkçe destek yapalım. Uzun lafın kısası olay dilini kaç kişinin konuştuğu veya kaç satış yaptığın değil ne kadar kazandırdığın.

Lütfen şu kadar sattı laflarını geçelim ya oyun 10 TL fiyatinda sattiginda yayinci o fiyati belirledi ben degil ne yani Metro 2033 icin 3 TL veremiyor mu türkler de o oyuna bile destek gelmedi hepsini geçtim türkler oyunlarıni almıyorsa Türk DLC neden çıkarıyorsun türklerden para alamıyorsan neden pahalıya fiyatlandirdigin oyunda dil destegi verirken bir baska oyununda bu destek neden yok koskoca Cyberpunk'da var dyinlight da var bu şirketler neden bizi onemsiyor da bu adamlar onemsemiyor bu tamami ile firmanın vurdum duymazlığı ve şu an bile bu firmalari sizlerin haklılık payi eklemenisle alakalı hiçbir mantıkli sebebi yok ben neden beni onemsemeyen bir firmaya para vereyim koskoca Rockstar Türkiye'de onemli bir pazara sahip değil mi yani geçin bu işleri.

Lütfen şu kadar sattı laflarını geçelim ya oyun 10 TL fiyatinda sattiginda yayinci o fiyati belirledi ben degil ne yani Metro 2033 icin 3 TL veremiyor mu türkler de o oyuna bile destek gelmedi hepsini geçtim türkler oyunlarıni almıyorsa Türk DLC neden çıkarıyorsun türklerden para alamıyorsan neden pahalıya fiyatlandirdigin oyunda dil destegi verirken bir baska oyununda bu destek neden yok koskoca Cyberpunk'da var dyinlight da var bu şirketler neden bizi onemsiyor da bu adamlar onemsemiyor bu tamami ile firmanın vurdum duymazlığı ve şu an bile bu firmalari sizlerin haklılık payi eklemenisle alakalı hiçbir mantıkli sebebi yok ben neden beni onemsemeyen bir firmaya para vereyim koskoca Rockstar Türkiye'de onemli bir pazara sahip değil mi yani geçin bu işleri.

Arz talep dengesi diye bir şey vardır fiyat azalırsa talep artar fiyat artarsa talep azalır. Bize adamlar oyunu 50 cente satarken Dubai'de 30 dolara satıyorlardı ve buna rağmen adamlar satış bazında bizi katlıyor bak bu sefer sadece kazanılan parayı demiyorum birim satış bakımından bile katlıyor diyorum. Bu ülkede en çok satılan oyun olan FIFA bile 20k bandını kıramıyor bak yılların en çok satan oyunu FIFA ve 20k adet satamıyor diyorum millet almıyor kardeşim al-mıyor. Türk DLC çıkartmadılar Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye'yi baz alan bir DLC çıkarttılar ve şu konuda haklısın Türkiye'ye diğer ülkelere kıyasla daha çok önem vermişlerdi çoğu ülkede hala olmayan genişlikte bir görev ağacı eklemişlerdi ve buna rağmen oyun Türk topluluğunda çok az oynanıyor.

Evet koskoca Rockstar için Türkiye önemli bir pazar değil hatta Rockstar bütçesini göze alınca "yuvarlama payı" denebilecek bir miktar. En basiti şöyle hesapla GTA 5 diyelim ki 50.000 satmış olsun ülkede(ki satmadı). Ortalama satış fiyatını 100 TL alalım(çünkü bu oyun yıllarca 57 TL'den satıldı). Kaç para yapıyor? 2. 850.000 TL hadi döviz kurunu da 16 alalım 312.000 dolar. Hadi bak imkansız ama 500.000 satmış olsun yatalak babaannem bile bu oyunu almış olsun 3.125.000 milyon dolar yapıyor. Eğer sen Rockstar gibi bir firma için bu gelirlerin önemli olduğunu düşünüyorsan delüzyonelsindir lütfen kusura bakma. Bizden adamların 12 yılda kazandığı para büyük ihtimalle bizim 1/30 nüfusumuza sahip Dubai'den kazandığı "shark cash" satış kazancına denktir.

Uzun lafın kısası her şeyi kendi çevrenizden ibaret görmeyin Türkiye'deki oyun piyasası hala çok çok ufak seviyede kar seviyeleri o kadar düşük ki yerli firmalar bile Türk kitleye oynamak yerine direkt yurt dışını hedefliyor artık çünkü biliyorlar ki dünyanın en kaliteli oyunun dahi yapsalar 80 TL'den pahalıya bir Türk yapımı oyunu insanlar almayacak ve haklılar.

Son olarak şunu söylemek istiyorum kardeşim ya yaşın küçük ya başka sıkıntıların var bilemiyorum ama daha kendi dilini düzgün kullanamaz iken, senin yazdığın şeyleri anlamak için 2-3 kere baştan okumam gerekirken Türkçe dil desteği istemen biraz abes kaçıyor ilk olarak kendi dilini düzelt sonra başkalarından Türkçe destek iste. İyi akşamlar.

Arz talep dengesi diye bir şey vardır fiyat azalırsa talep artar fiyat artarsa talep azalır. Bize adamlar oyunu 50 cente satarken Dubai'de 30 dolara satıyorlardı ve buna rağmen adamlar satış bazında bizi katlıyor bak bu sefer sadece kazanılan parayı demiyorum birim satış bakımından bile katlıyor diyorum. Bu ülkede en çok satılan oyun olan FIFA bile 20k bandını kıramıyor bak yılların en çok satan oyunu FIFA ve 20k adet satamıyor diyorum millet almıyor kardeşim al-mıyor. Türk DLC çıkartmadılar Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye'yi baz alan bir DLC çıkarttılar ve şu konuda haklısın Türkiye'ye diğer ülkelere kıyasla daha çok önem vermişlerdi çoğu ülkede hala olmayan genişlikte bir görev ağacı eklemişlerdi ve buna rağmen oyun Türk topluluğunda çok az oynanıyor.

Evet koskoca Rockstar için Türkiye önemli bir pazar değil hatta Rockstar bütçesini göze alınca "yuvarlama payı" denebilecek bir miktar. En basiti şöyle hesapla GTA 5 diyelim ki 50.000 satmış olsun ülkede(ki satmadı). Ortalama satış fiyatını 100 TL alalım(çünkü bu oyun yıllarca 57 TL'den satıldı). Kaç para yapıyor? 2. 850.000 TL hadi döviz kurunu da 16 alalım 312.000 dolar. Hadi bak imkansız ama 500.000 satmış olsun yatalak babaannem bile bu oyunu almış olsun 3.125.000 milyon dolar yapıyor. Eğer sen Rockstar gibi bir firma için bu gelirlerin önemli olduğunu düşünüyorsan delüzyonelsindir lütfen kusura bakma. Bizden adamların 12 yılda kazandığı para büyük ihtimalle bizim 1/30 nüfusumuza sahip Dubai'den kazandığı "shark cash" satış kazancına denktir.

Uzun lafın kısası her şeyi kendi çevrenizden ibaret görmeyin Türkiye'deki oyun piyasası hala çok çok ufak seviyede kar seviyeleri o kadar düşük ki yerli firmalar bile Türk kitleye oynamak yerine direkt yurt dışını hedefliyor artık çünkü biliyorlar ki dünyanın en kaliteli oyunun dahi yapsalar 80 TL'den pahalıya bir Türk yapımı oyunu insanlar almayacak ve haklılar.

Son olarak şunu söylemek istiyorum kardeşim ya yaşın küçük ya başka sıkıntıların var bilemiyorum ama daha kendi dilini düzgün kullanamaz iken, senin yazdığın şeyleri anlamak için 2-3 kere baştan okumam gerekirken Türkçe dil desteği istemen biraz abes kaçıyor ilk olarak kendi dilini düzelt sonra başkalarından Türkçe destek iste. İyi akşamlar.

"Türkçe dil desteği sunmayan şirketler için bir açıklama yapamadınız şu an bana ve sürekli farklı yorumlar yapıyorsunuz. İlk yorumunuzda, 'belli bir kitlesi olur oyunun, oda burada. Benim bir kitlem var, onlar için dil getireyim bari,' demişsiniz. Ancak sonraki açıklamanızda ise, 'pazarın çok küçük, neden getirsinler?' diyorsunuz. Size cevap verdiğimde fikirleriniz değişti, verdiğiniz maddeler değil. Quantic Dream, techland, CD projekt gibi şirketler küçük pazarlar için dil desteği getiriyor gibi görünüyor. Son dönemlerde fiyatlar pahalandı, kabul edebilirim, ama gidip Rusya gibi korsan oyunların yüksek olduğu bir yerde dil desteği olması kabul edilemez. Rockstar için demiyorum dil desteği olmadığı için oyun almayan insanların sayısının az olduğunu düşünmüyorum. Ancak, sadece para kazanmaktan daha fazlasını hedefliyorsanız, buradaki amaç daha degersizleşir"

Not olarak Türkçem kötü değil ya da anlaşılması zor konuşmuyorum tam aksine bu kadar resmi ve ciddi konusmaktan biraz kaçınıyorum fikir belirteceğim diye yersiz eleştiri yapmasaydınız keşke iyi sosyaller bu son mesajım olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı