Paralel iki doğrunun sonsuzda kesişimi

djxeon

Kilopat
Daha fazla  
Madem ki bu paralel 2 doğrunun kesişimi kağıt üzerinde yok, demek ki kesişimleri boş küme, o zaman boş küme her kümenin alt elemanıysa sonsuzluğunda elemanı oluyor.

Bunu hocama söyledim ilk başta reddetti sonra aradan 1 gün geçince beni çağırdı ve bu söylediklerimin haklı olduğunu söyledi.

Peki ya gerçek hayatta paralel iki doğrunun kesişimi gözlemlenebilir mi diye sorduğumda tren raylarından bahsetti.

Sen 2 tren rayının arasındayken ileriye baktığında tren rayları kesişir dedi.

Verdiği örneği incelediğimde;
1-Dünyanın şekli.
2-Perspektifi aklıma geldi.

Ardından en başa döndüm sonsuzluk neydi dedim.
1. olarak sayı doğrusu çizdim sonsuzluk 2 kutuptan oluşuyor.
2. olarak logaritma doğrusu çizdim bu sefer de 1'den +sonsuza uzanıyordu.

Şimdi her şeyi açıklaya bilmem için 2 adım kaldı.
1 eğer sonsuzluk tek kutuptan oluşuyorsa ve doğruların kesişimini sağlayabilmek için doğruların kırınıma vb. bir şeye uğraması gerekiyor bu da sonsuzluk kara delik gibi davranmalı (maddeyi yoğunlaştırmalı) diye düşünüyorum.

Ya da sonsuzluğun 2 kutuplu olduğunu düşünürsek hangi kutupta kesişeceğini bulamadım.

Herhangi bir fikri olan varsa lütfen yardımcı olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bos kume her kumenin alt elemani diye bir sey yok. Alt eleman diye bir sey yok, alt kumedir o. O da elemani oldugunu gostermez, indirgenebilirlik anlami tasir. Var olan her seyde sonsuz tane yokluk vardir.

Ayrica sonsuz kavrami pratik yasamda karsiligi olan bir sey degil, abstrakt bir matematiksel olgu. Sonsuzlugun kutuplarindan bahsedemezsin.

Karadeligin merkezi ya da evrenin sinirlari bizim bilgi eksikliginiz sebebiyle sonsuzluk kavramiyla aciklaniyor.

Sonsuzluk kavramı en yanlış kavram. Bizim "algıyamayadığımız" büyüklüklere sonsuz diyoruz. Halbuki evrendeki enerji miktarı sabit. Ne enerji yaratılabilir ne de enerji yok edilebilir.

Bos kume her kumenin alt elemani diye bir sey yok. Alt eleman diye bir sey yok, alt kumedir o. O da elemani oldugunu gostermez, indirgenebilirlik anlami tasir. Var olan her seyde sonsuz tane yokluk vardir.

Ayrica sonsuz kavrami pratik yasamda karsiligi olan bir sey degil, abstrakt bir matematiksel olgu. Sonsuzlugun kutuplarindan bahsedemezsin.

Karadeligin merkezi ya da evrenin sinirlari bizim bilgi eksikliginiz sebebiyle sonsuzluk kavramiyla aciklaniyor.

Öncelikle cevabın için teşekkürler. sonsuzluk konusunda haklı olabilirsin, ama boş küme her kümenin alt elamanıdır yorumun kanımca yanlış.

Alt küme formülü olan 2^n formülü şu şu şekilde bulunur ;

Hiç elemanı olmayan alt küme sayısı= C(n,0)
Daha sonra sırasıyla 1 elemanlı alt küme sayısı= C(n,1)
2 elemanlı alt küme sayısı= C(n,2)
3 elemanlı alt küme sayısı= C(n,3)
4 elemanlı alt küme sayısı= C(n,4)
......................................................
n elemanlı alt küme sayısı= C(n,n)

Tüm bu açılım da Pascal (Ömer hayyam) üçgenini verir. Bu açılımda da hiç elemanı olmayan boş küme de 2^n formülüne yazılır.

Dostum kavramları karıştırıyorsun, boş küme her kümenin alt kümesidir fakat eleman olduğu söylenemez. 50 birimkare içinde hiç elma yokken, aynı şekilde 0 birimkare içinde de hiç elma yoktur. Mantıksal olarak hiçliğe dayanır. Kutup yorumu hakkında bilgim yok fakat yanlış açılımdan yola çıkıyorsun.

İki doğrunun kesişimi boş küme, dolayısıyla elemansız bir kümedir. Bu küme varsayılan olarak ihtimali belirtir.

Sonuç olarak sonsuzda uzanan iki doğrunun paralelliğinde kesişim yoktur.

Öncelikle cevabın için teşekkürler. sonsuzluk konusunda haklı olabilirsin, ama boş küme her kümenin alt elamanıdır yorumun kanımca yanlış.

Alt küme formülü olan 2^n formülü şu şu şekilde bulunur ;

Hiç elemanı olmayan alt küme sayısı= C(n,0)
Daha sonra sırasıyla 1 elemanlı alt küme sayısı= C(n,1)
2 elemanlı alt küme sayısı= C(n,2)
3 elemanlı alt küme sayısı= C(n,3)
4 elemanlı alt küme sayısı= C(n,4)
n elemanlı alt küme sayısı= C(n,n)

Tüm bu açılım da Pascal (Ömer hayyam) üçgenini verir. Bu açılımda da hiç elemanı olmayan boş küme de 2^n formülüne yazılır.

Kume settir.
Alt kume subsettir.
Ust kume supersettir.
Kopekler kumesinin alt kumesi ( subset) kangallardir. Ust kumesi (superset) hayvanlardir.
Bos kume, her kumenin subsetidir.
Alt kume formulu, tum farkli subsetlerin sayisini bulur.

Alt eleman diye bir sey yok matematikte. Alt kumenin her elemani zaten supersetin de elemanidir.

2 paralel lazeri gökyüzüne tutsak uzayda bükülüp kesişebilmeli bence.
Ben de öyle düşünüyorum dostum
Dostum kavramları karıştırıyorsun, boş küme her kümenin alt kümesidir fakat eleman olduğu söylenemez. 50 birimkare içinde hiç elma yokken, aynı şekilde 0 birimkare içinde de hiç elma yoktur. Mantıksal olarak hiçliğe dayanır. Kutup yorumu hakkında bilgim yok fakat yanlış açılımdan yola çıkıyorsun.

İki doğrunun kesişimi boş küme, dolayısıyla elemansız bir kümedir. Bu küme varsayılan olarak ihtimali belirtir.

Sonuç olarak sonsuzda uzanan iki doğrunun paralelliğinde kesişim yoktur.

Öncelikle teşekkür ederim. 1. örneğini biraz açarsan daha iyi olur. Aslında bahsettiğim şeyde teorik olarak olabilir yani bana mantıklı geliyor. Şimdi bu doğruların kesişimlerinin boş küme olduğu konusunda hem fikiriz. 3 Elemanlı bir kümenin alt küme sayısı 2^n formülünde gelir ve cevap da sekizdir. Ömer hayyam üçgeninde 3 'ün 0 'lı kombinasyonundan başlar. Burada bahsettiğim boş küme her kümenin alt kümesidir (elemanıdır için yazmışım kusura bakma yanlışlık olmuş ). Boş küme de sonsuzluk kümesinin alt kümesi olduğuna göre kesişimleri sağlanır. Bunu onaylayan ise YTÜ matematik öğretmenim.
Cosmos'da da evrenin bir yere doğru çekildiği söyleniyor. Ama tüm bu karmaşayı çözecek olan şey sonsuzluğun kutuplu olup olmamasını bilmektir.
Yani sonsuzluk 2 kutuplu ise doğruların uçları her iki kutba doğru ulaşmaya çalışır. Kesiştiğine göre demekki bir kutup doğruya bükme kuvveti uygulayabilir gibi. Bilmiyorum sanırsam
Kume settir.
Alt kume subsettir.
Ust kume supersettir.
Kopekler kumesinin alt kumesi ( subset) kangallardir. Ust kumesi (superset) hayvanlardir.
Bos kume, her kumenin subsetidir.
Alt kume formulu, tum farkli subsetlerin sayisini bulur.

Alt eleman diye bir sey yok matematikte. Alt kumenin her elemani zaten supersetin de elemanidir.

Dostum alt eleman diye yanlış yazmışım kusuruma bakma alt küme diyecektim. Peki sonsuzluğun kutupları hakkında bir bilgin var mıdır?
Sonsuzluk kavramı en yanlış kavram. Bizim "algıyamayadığımız" büyüklüklere sonsuz diyoruz. Halbuki evrendeki enerji miktarı sabit. Ne enerji yaratılabilir ne de enerji yok edilebilir.

Dostum cevabın için teşekkürler. Demek istediğini anladım peki sonsuzluğun kutupları hakkında bir bilgin var mıdır?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı