Parça parça bilgisayar toplamak mantıklı mı?

yiitsx

Centipat
Arkadaşlar selam, elimde birikmiş olarak param yok fakat zaman içinde yavaş yavaş bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Önce temel parçalarla başlayıp (Ram, kasa, PSU) ardından diğer parçaları alacağım. 2. elde uyguna denk getirip veya indirimlerden yararlanarak uzun vadede kendime işimi görecek bir sistem almayı düşünüyorum, sizce bu planladığım mantıklı mıdır? 2023 yılına girerken başlamak saçmalık mı olur, yardımcı olursanız sevinirim.

En sonunda aklımda planladığım sistem şu şekilde, Ryzen 5 5600 tarzı çoklu çekirdek gücü yükek olan bir işlemci , B550 veya B450 ATX bir anakart, 2x8'lik çipleri overclock için uygun bir ram, ekran kartı olarak herhangi bir fikrim yok 6600XT seviyesinde bir kart düşünüyorum, PSU olarak 650W 80+ mümkünse modüler bir PSU, ve XPG Invader tarzında şık ve sade bir kasa. Elimde depolama için SSD bulunuyor hali hazırda.

Seçtiğiniz donanımlar gayet iyi zaten ekran kartları da hazır düşmüşken mantıklı işlemcide tam bir F/P ama Ryzen 5600 yerine daha üst seviyelere çıkabilirsin.

Arkadaşlar selam, elimde birikmiş olarak param yok fakat zaman içinde yavaş yavaş bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Önce temel parçalarla başlayıp (Ram, kasa, PSU) ardından diğer parçaları alacağım. 2. elde uyguna denk getirip veya indirimlerden yararlanarak uzun vadede kendime işimi görecek bir sistem almayı

düşünüyorum, sizce bu planladığım mantıklı mıdır? 2023 yılına girerken başlamak saçmalık mı olur, yardımcı olursanız sevinirim.
En sonunda aklımda planladığım sistem şu şekilde, Ryzen 5 5600 tarzı çoklu çekirdek gücü yükek olan bir
işlemci , B550 veya B450 ATX bir anakart, 2x8'lik çipleri overclock için
uygun bir ram, ekran kartı olarak
herhangi bir fikrim yok 6600XT
seviyesinde bir kart düşünüyorum, PSU olarak 650W 80+ mümkünse modüler bir PSU, ve XPG Invader tarzında şık ve sade bir kasa. Elimde depolama için SSD bulunuyor hali hazırda.

Hepsini alabiliyorsanız, tek seferde alın.

Çünki, PSU'yu aldığınızda diğer eşyaların fiyatı artıcak.

Bu maalesef artık tamamı ile bütçenize bağlı, hazır sistemlerde genelde fiyatına göre düzgün bir ekran kartı ve işlemci konur ama geriye kalan tüm parçalar hep orta ve kötü seviye parçalar oluyor. Sizin yerinizde olsam hazır sistemdeki parçalarla ile kendi sisteminizin fiyatını karşılaştırıp ona göre bir karar vermek olur, burada şu an ne dense ezbere olur bence, güncel olarak yorum yapmak lazım.

Ben şuan tek tek topluyorum. Çok daha mantıklı. Kendiniz toplayınca aynı paraya daha güzel bir sistem alabiliyorsunuz.
Maalesef her sistem için geçerli değil hocam, bazen hazır sistemler gerçekten çok daha uyguna gelebiliyor. Ben de bugüne kadar hep kendim topladım ama topladığım sistemler hep yüksek seviye olanlardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı