Parçaları kasadan sök-çıkar yapmak bozar mı?

Statik enerji ile bozulmuş olan bir parçayı nereden anlayabilirim bozulduğunu? (Hiç parçaları yünlü şeylerin üzerine koymadım fakat halıya basarak yapmıştım montajı.)
Çoğu zaman tepki almazsınız. Bilgisayarı çalıştırdığınızda anlaşılır. Büyük ihtimalle anakartınız bip sesleri verecektir. Bu sesleri araştırarak sorunun nerede olduğunu anlamanız mümkün. Bazı durumlarda bip hata sesi vermemesi gibi bir ihtimal de var.

Çoğu zaman tepki almazsınız. Bilgisayarı çalıştırdığınızda anlaşılır. Büyük ihtimalle anakartınız bip sesleri verecektir. Bu sesleri araştırarak sorunun nerede olduğunu anlamanız mümkün. Bazı durumlarda bip hata sesi vermemesi gibi bir ihtimal de var.

Benim geçende oyun oynarken bilgisayarım kapandı. Ve ben PSU'dan dolayı olduğunu düşündüm ve daha yüksek Watt'ı bulunan bir PSU ile denedim PC açıldı oyunu da oynattı şimdi korkuyorum belki de PSU'dan olmamıştır diye. Fakat açıldı ve oynattı başka bir PSU ile deneyince.

Söktükten sonra statik elektrik bulunan biri parçalara dokunursa sorun olur mu? Ve takarken de?

Yılda en az 2 kere komple söküp temizleyip takarım tüm parçaları, son 1 ayda ise 16-32GB RAM farkı için RAM'leri hiç yoksa 20 kere söküp takmışımdır.

Güç kaynağı düğmesini kapat - fişten sök bir kaç dakika bekle veya açılış düğmesine bas (devrelerdeki tüm akım gitsin diye) sonra hazırsın istediğin kadar sök tak (çok yabanileşmeden) bir sorun olmayacaktır.

Yılda en az 2 kere komple söküp temizleyip takarım tüm parçaları, son 1 ayda ise 16-32 GB RAM farkı için RAM'leri hiç yoksa 20 kere söküp takmışımdır.

Güç kaynağı düşmesini kapat - fişten sök birkaç dakika bekle veya kasanın düğmesine bas (devrelerdeki tüm akım gitsin diye) sonra hazırsın istediğin kadar sök tak (çok yabanileşmeden) bir sorun olmayacaktır.

PC'yi kapadıktan sonra mı basayım güç kaynağı düğmesine?

PC'yi kapadıktan sonra mı basayım güç kaynağı düğmesine?

Evet adım adım

1- PC'yi kapat
2- Güç kaynağı düğmesi kapat
3- Fişten sök
4- Güç kaynağına gelen kabloyu çıkart
5- Bir kaç dakika bekle veya 10-20 saniye power düğmesine basılı tut

Anakartta veya devrelerde hala akım varsa tamamen gitsin diye. Çok hayati değil ama ben genelde böyle yaparım yıllardır o kadar söküp takmaya, temizliğe ve parça değiştirmeye rağmen bir sorun yaşamadım 🙂

Geri
Yukarı