Pardus ETAP Nasıldır?

cengover_ekin

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde Pardus sitesini inceliyordum. Tahta işletim sistemini gördüm. Daha önce kullanan ya da deneyen oldu mu? Öğretmen olan ya da tanıdığı olan varsa deneme şansı daha yüksek, çünkü okullarda kuruluyor. İlgili siteleri aşağıya yazıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Geçenlerde Pardus sitesini inceliyordum. Tahta işletim sistemini gördüm. Daha önce kullanan ya da deneyen oldu mu? Öğretmen olan ya da tanıdığı olan varsa deneme şansı daha yüksek, çünkü okullarda kuruluyor. İlgili siteleri aşağıya yazıyorum.

Ben şahsen Pardus'u sevmiyorum ama bu Pardus işi sayesinde KUR-1 akıllı tahtalara SSD takıldı. Bu sayede daha çok hızlandı ama Wine gibi uygulamalar her zaman uyumlu olmayabiliyor. Ben şahsen akıllı tahtalarda Windows seviyorum.

Bizim sınıfta kuruluydu. Öğretmenleri alışması biraz zaman alacak ama tipik bir Linux dağıtımı. Bir arkadaş içine oyun atıp çözünürlüğünü değiştirmişti. Mesela o ara ne kadar arasam da çözünürlüğün ayarlardan değişmediğini fark ettim. Mecbur kod ile değiştirmiştim. Kullanıcı dostu değil.

Ben şahsen Pardus'u sevmiyorum ama bu Pardus işi sayesinde KUR-1 akıllı tahtalara SSD takıldı. Bu sayede daha çok hızlandı ama Wine gibi uygulamalar her zaman uyumlu olmayabiliyor. Ben şahsen akıllı tahtalarda Windows seviyorum.

Sürekli kullanıyor musunuz akıllı tahta?
Bizim sınıfta kuruluydu. Öğretmenleri alışması biraz zaman alacak ama tipik bir Linux dağıtımı. Bir arkadaş içine oyun atıp çözünürlüğünü değiştirmişti. Mesela o ara ne kadar arasam da çözünürlüğün ayarlardan değişmediğini fark ettim. Mecbur kod ile değiştirmiştim. Kullanıcı dostu değil.

Öğrenciler bir şeyler atabiliyor mu sınıflardaki tahtalara?

Sürekli kullanıyor musunuz akıllı tahta?
Bu sene 12. sınıfa geçtim ve akıllı tahtaların sorumlusu gibi bir şeydim. BT hocası hep bana görev verirdi. Bizim okuldaki tüm öğretmenlerin akıllı tahta uygulamaları ile alakalı sorunları vardı mesela hepsinin işini halletmiştim. Ama şu ekranın sol tarafında ekranın %15 - 20'sini kaplayan saat kısmı beni öldürüyordu. Çok işlevsiz bir yazılım. Bir de her erişim gerektiğinde parola istiyor. Parolayı BT hoası bile bilmiyordu.

Bu sene 12. sınıfa geçtim ve akıllı tahtaların sorumlusu gibi bir şeydim. BT hocası hep bana görev verirdi. Bizim okuldaki tüm öğretmenlerin akıllı tahta uygulamaları ile alakalı sorunları vardı mesela hepsinin işini halletmiştim. Ama şu ekranın sol tarafında ekranın %15 - 20'sini kaplayan saat kısmı beni öldürüyordu. Çok işlevsiz bir yazılım. Bir de her erişim gerektiğinde parola istiyor. Parolayı BT hoası bile bilmiyordu.

Peki Windows yüklü olsaydı fark eden ne olacaktı? Saati geçiyorum, kullanışsız hor özellik koymuşlar belli ki.

Peki Windows yüklü olsaydı fark eden ne olacaktı? Saati geçiyorum, kullanışsız hor özellik koymuşlar belli ki.
Windows bence evrensel bir işletim sistemi de o yüzden. Ayrıca kalibrasyon için bile şifre istiyordu yamuk yumuk kullanıyorduk tahtayı. Şifre girilmediğinden her açılışta tekrar yapılıyordu kalibrasyon mesela. Ayrıca lanet derecede yavaş. SSD olmasına rağmen 1 dakikadan kısa bir sürede açılmıyor. Eskiden HDD vardı ama Windows yüklüydü o bile daha hızlı açılıyordu gerçekten. Umarım işletim sistemindeki gereksiz tüm uygulamaları kaldırırlar. Sistemle beraber 2048 oyunu bile geliyor. Gimp gibi daha nice uygulamalarla doldurulmuş durumda bence. Kritik bir sorun bence. Zaten sınıfta Gimp vb. uygulamalar gerekli ise yüklenemez mi sanki???

Ben de sınıfın akıllı tahta görevlisiyim. Pardus'un bana göre 2 eksik yanı var.
  1. Varsayılan olarak gelen ses dosyası çalma programının kontrol ikonları tak diye çıkmıyor.
  2. Bu en önemlisi diyebilirim. .exe dosyaları çalıştırmıyor, ekstra Wine gibi programlar oluyor(du.) Yeni gelen ETA 15 güncellemesi ile giderildi ama.

Pardus ETAP 19 hakkındaki deneyimlerimi yazdım.

Ama şahsen Pardus kullanmamanı tavsiye ederim yüklemek için düşünüyorsan.

Bu arada şu hataya düşmeyin. Normal bir bilgisayara Pardus ETAP kurma, çünkü ekrana sığmaz Pardus ETAP. Ancak normal bilgisayara normal Pardus sürümleri kurabilirsiniz. (Örneğin kurumsal)

Ogretmenlerin kullanacagi tarzda tasarlanmis. Bizim hocalar gayet takilmadan kullaniyor.
Sadece guvenlik acisindan biraz geride. Okuldaki lamer denen tayfanin bile sizabilecegi bir sistem olmus.

Yeni konular

Geri
Yukarı