Pardus nasıldır?

TÜBİTAK Pardus‘un kodlarını Linux çekirdeğini alarak yapıyor.

Pardus kodlari diye bir sey yok. Sadece gelistiricilerin ortaya surdugu 2-3 arac vardir dagitima ozel, onlar da bunu yerli yapmiyor maalesef.
Debian'i taban alip, depo adresi eklemekle yerli bir proje oluyor zaten, aynen. Bagimsiz bir dagitim degil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pardus kodlari diye bir sey yok. Sadece gelistiricilerin ortaya surdugu 2-3 arac vardir dagitima ozel, onlar da bunu yerli yapmiyor maalesef.
Debian'i taban alip, depo adresi eklemekle yerli bir proje oluyor zaten, aynen. Bagimsiz bir dagitim degil.
Anladım. Ama bağımsız bir dağıtım değil biliyorumç

Bana sorarsanız çekirdek yerli olmadığı sürece bir işletim sistemi yerli olamaz. Pardus, Türk yazılımcılar tarafından kodlanmış Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Yerli değil.

Pardus, Türk yazılımcılar tarafından kodlanmış Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Yerli değil.

Inanir misiniz bilmem ama bunun gibi Debian tabanli bir dagitim olusturmak icin programlama bilginizin olmasina gerek yok. En ugrastirici tarafi repository kismi, onun disinda 10 yasindaki cocuk bile yapar.

Pardus yerine başka dağıtımlara bakabilirsiniz.

Böyle bir dağıtım için gerek yok bence. Adamlar Debianı alıp üstüne biraz uygulama ekleyip birde görünüm ekledikten sonra yerli milli diye sunmuşlar. Eskiden yani 2011 zamanlarında kendi tabanını kullanıyordu. İşte o zaman milliydi. Fakat şimdi öyle değil. Hazır bir dağıtımın tabanını kullanıyor. Böyle bir dağıtımın yerine kendi paket yöneticisi ve kendi init sistemi olan ve gerçekten milli olan Pisi Linux'a göz atılabilir. Tabii ki illa milli olsun istiyorsanız.

Zamanında bunu yazarken Pardus'un yıllarca sadece Çekirdek alınarak sıfır olarak yazıldığını bilseydin keşke. Sonradan debian tabanli oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı