Parfüm iade edilebilir mi?

Trendyol ile tekrar iletişime geçin ve durumu tekrar anlatın orijinal olmadığı veya nasıl orijinal onayı yapacağınızı öğrenin. Sahte ürün yüzünden iade edebilirseniz edersiniz, onun haricinde açılmış olduğu için iade olabilecek bir ürün değil.

@MrRich

Öyle bir şey de yok, element uydurup insanları yanlış yönlendirmeyin. Kanuna göz atabilirsiniz.
Aynı şekilde seninde çeşitli yerlerden mevzuatları okumanı tavsiye ederim 🙂 internet üzerinden satın alınan ürünü koşulsuz şartsız 14 gün içerisinde iade edebilirsin, kaldı ki parfüm gibi koku duyusuna hitap eden bir ürünü jelatin, kutu altından tanımlayamayacağın için jelatini yırtılmış vs. gibi şeyler kullanıcıları caydırma üzerinedir. Emin ol yurt içi / yurt dışı, gümrük masraflı, sorunlu sorunsuz bir çok ürün satın aldım, gerekli mercilere başvurmayı bilen, hakkını bilen biri olarak bunca yıllık hayatımda aldım da pişman oldum dediğim hiçbir ürün olmadı.
Ha bu arada bunlarda emsal teşkil etmesi için benim bıraktığım linkler.
https://ticaret.gov.tr/tuketici/internet-uzerinden-yapilan-tuketici-islemlerinde-yasal-haklar
"Tüketicinin 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkı mevcuttur. Sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkı kullanılabilir. Ön bilgilendirme yükümlülüğü yerine getirilmezse cayma hakkı süresi 1 yıla çıkmaktadır."

Bu da bir sitenin kendi içerisinde yer alan bir bölüm.
İade ve Değişim Şartları
"İade Süresi (Cayma Hakkı) Kaç Gündür?

Alıcı; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, malı teslim aldığı tarihten itibaren on dört gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Hizmet sunumuna ilişkin mesafeli sözleşmelerde ise, bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihte başlar. Sözleşmede, hizmetin ifasının on dört günlük süre dolmadan yapılması kararlaştırılmışsa, tüketici ifanın başlayacağı tarihe kadar cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar satıcıya aittir. "

Ayrıca işin komik tarafı gönderdiğin linkte Üçüncü Bölüm Cayma Hakkının Kullanımı ve Tarafların Yükümlülükleri başlığı altında MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. böyle bir ibare var. Element uyduran bu durumda kimdir ?

Umarım şaka yapıyorsundur. Hala her ürünü iade edebilirsiniz diyorsunuz. Tamam haklısın sen edersin.

1615480131456.png

Umarım şaka yapıyorsundur. Hala her ürünü iade edebilirsiniz diyorsunuz. Tamam haklısın sen edersin.

Eki Görüntüle 917582
Sen istisnasını, ben cayma hakkını savunuyorum. Burada bir problem yok, kendim e-ticaret sitesine sahip, internet üzerinden bir sürü ürün satın alan, problem yaşadığında ise ne yapmasını bilen biri olarak konu sahibine hangi yöntemlerle ürünü iade edebileceği hakkında yardımcı olmaya çalışıyorum. Maalesef ülkemizde yazan her şey mevzuata paralel ilerliyor gibi gözüktüğü fakat işin içerisinde hatır/gönül, korkutma gibi olaylar ile yapılacak şeylerin sonu olmadığı için sizin buralarda link paylaşmanız mevzuatı paylaşmanız (benim fikrime göre) kuru gürültüden başka bir şey değil. Bu arkadaşımız sesini geniş kitleye duyurabilecek sözünü geçirebilecek biri olsa firma ürünü değiştirmekle kalmaz hediye yağmuruna bile tutar bunlar yaşanmış olaylardır.
Tıpkı servis sağlayıcısını değiştirmemek için size sunulan sıradan insanlara verilmeyen indirimli tarifeler gibi.

Siz ne yapılmasını istersiniz ? Arkadaş soğuk su mu içsin yoksa forumca ona yapılan bu yanlış için bir çözüm mü üretelim ? Ben tecrübe ettiğim ürün/hizmet değiştirme yöntemlerini yazarak üzerime düşeni yaptım. Ayrıca Şikayetvar sitesinde emsal parfüm şikayetlerini incelerseniz, aynı ürünü iade alıp başka müşteriye satan ve bunu da kutu üzerinde aynı bölgelerde bulunan lekelerden anlayan insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Hala ne anlatıyorsunuz bilmiyorum. Başım ağrıyor yazılarınızı okurken. Ben su içsin mi dedim? Orijinal değil ise sahte ürün satımı üzerinden gidebilirsin dedim. Sizin açıklamanız internet üzerinden aldığınız her ürünü şartsız iade edebilirsiniz demeniz bende böyle bir şeyin olmadığını insanları bu konuda yanlış yönlendirme yapmamanız gerektiğini söylüyorum. Aldığınız her ürünü kafanıza göre iade edemezsiniz, firmalar bu maddeyi göstererek istisnalar hariç almıyor zaten.

Örnek, Sennheiser kulaklık politikası. Aldın beğenmedin iade edebilir misin? :) Forumları bir dolaşın, beğenmediği kulaklığı kaç kişi iade edebiliyormuş? Firmalar ne diyormuş?
1615481587974.png

Kullanıcı internet üzerinden aldığı her ürünü kafasına göre iade edebilirse satıcılar fazlasıyla zarara uğrar, zaten mantıklı bir şey de değil bu. E-Ticaret ile uğraştığınızı söylüyorsunuz bir de.

Hala ne anlatıyorsunuz bilmiyorum. Başım ağrıyor yazılarınızı okurken. Ben su içsin mi dedim? Orijinal değil ise sahte ürün satımı üzerinden gidebilirsin dedim. Sizin açıklamanız internet üzerinden aldığınız her ürünü şartsız iade edebilirsiniz demeniz bende böyle bir şeyin olmadığını insanları bu konuda yanlış yönlendirme yapmamanız gerektiğini söylüyorum. Aldığınız her ürünü kafanıza göre iade edemezsiniz, firmalar bu maddeyi göstererek istisnalar hariç almıyor zaten.

Örnek, Sennheiser kulaklık politikası.
Eki Görüntüle 917618
Ağrınız hafifse Parol plus daha ağırsa APROL FORT önerebilirim 🙂 Yada en basiti yazdıklarımı okumayıp alıntılamayarak yolunuza devam edebilirsiniz. Bende kendi tecrübelerim, çevremde yaşanan olaylar neticesinde konu sahibine ürünü jelatinini açsa dahi iade edebileceğini söylüyorum, merak edenlerde en basitinden şikayetvar sitesi üzerinden çözümlenmiş parfüm iade ilanlarına bakabilirler, kiminde satıcı ürünün yenisini yollarken kimisinde mağaza olayı halledip iki tarafı da memnun bırakıyor.
Kısacası yardımcı olabilecek yönlendirecek akıl verecek bir durum yoksa ukalalık yapmanın anlamı da yok. Bu olayı uzatmamanızı temenni ediyorum, konu sahibi ise ürün hakkında orjinal olmadığından emin olduktan sonra tüketici hakem heyeti öncesi alternatif şikayet methodlarını kullanabilir.

Örnek, Sennheiser kulaklık politikası. Aldın beğenmedin iade edebilir misin? :) Forumları bir dolaşın, beğenmediği kulaklığı kaç kişi iade edebiliyormuş? Firmalar ne diyormuş?
Hepsiburada Bluetooth Kulaklık İadesi İlginç bir araştırayım dedim, daha ne göreyim 7 konu altta birisi memnun kalmadığı için ambalajını açmasına rağmen iade etmek istediği kulaklığı iade edebilmiş 😂
Eki Görüntüle 917618

Kullanıcı internet üzerinden aldığı her ürünü kafasına göre iade edebilirse satıcılar fazlasıyla zarara uğrar, zaten mantıklı bir şey de değil bu. E-Ticaret ile uğraştığınızı söylüyorsunuz bir de.
Dostum buna bakılırsa hijyen şartlarını bahane edip mağazalarda kulak içi kulaklık da denetilmiyor, fakat denemeden ürünü nasıl alacağım / iadesiyle uğraşmayalım şeklinde yaklaştığımızda apple mağazasından airpods ürünü önce deneyerek daha sonrasında satın aldık. Keza benzer şey buds plus için samsung mağazasında da yaşandı. Mevzuat konusunu boşver bazen firmalar/satıcılar müşteri memnuniyeti için zarar etmeyi göze alabilir.

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 917618

Arkadaşım durumunu anlıyorum ve böylelerine karşı söz düellosuna girmemeni öneriyorum . Maalesef bilgisi olmayanın fikri oluyor çoğu durum bundan kaynaklanıyor. Adama rapor, kaynak, söz... gösterirsin ama illâki benim dediğim gibidir diyorsa burada İlber Ortaylı'ya hak vermek lâzım.

Yeni konular

Geri
Yukarı