Çözüldü Pasif öğrenci askerlik tecili düşer mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AreYouOkey

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu yıl tekrar sınava girmek istiyorum bu yüzden de ders kaydı yaptırmamaya karar verdim. İlk baş donduracaktım fakat ona da gerekli bir mazeret lazımmış bende de o mazeret yok donduramıyorum. Eğer ders kaydı yaptırmazsam ve pasif öğrenci durumuna düşersem askerlik tecilim düşer mi? Askere gitmek zorunda kalır myım? Liseden sonra direk üniversiteye yerleştim lise diplomam ile askerliğimi hiç ertelemedim, normalde internetten baktığımda lise diploması ile 3 yıl ertelenebiliyormuş. 2019'da mezun oldum 2022 sonuna kadar tecil hakkım var şeklinde anladım olayı. Sizce pasif öğrenci iken askerlik tecilim bozulsa dahi lise diplomam ile erteleyebilir miyim? İnternette konuyla alakalı bilgi bulmak neredeyse imkansız. Bir forumda birileri demiş pasifken de öğrencisin askerlik teciline bir şey olmaz. Başka bir forumda birisi demiş pasif olduğun an askerlik tecilin düşer kafayı yemek üzereyim açıkçası. E devletten baktığım zaman 31/12/2029'a kadar askerlik ile bir ilişkimin bulunmadığı yazmakta. Mantıken pasifken bir şey olmaması lazım ama doğru bilgiye ulaşamadım. Öğrenci işlerini arasam bir şey öğrenebilir miyim? Ona bakacağım.

Çözüm
Kanka durum ne? Ben de ayni durumdayim.
Konuyu açtığımı unutmuşum iyi oldu yazdığın. Konuya açıklık getiriyorum hemen, pasif öğrenci olunca askerlik tecilin bozulmuyor. Eğer azami süreyi doldurmadıysan yani mesela 4 yıllık bölümler için 7 yıl gibi bir süresi vardı sanırım o süreyi doldurmadığın sürece askerlik tecilin bozulmuyor. Askerlik şubesi ile konuştum ve bu bilgiyi aldım. Fakat ben ders kaydımı çoktan yaptığım için okulu mecburen dondurmak zorunda kaldım. Ders kaydı yapmayınca alttan devam ediyorsun sınıfın üst sınıf gözüküyor ama dondurunca böyle bir şey olmuyor. Dediğim gibi ben mecburi dondurmak zorunda kaldım. İnternetten biraz araştırdım ve en kolay yöntemin muhtardan fakirlik belgesi almak olduğunu gördüm. Sonrasında şöyle yaptım: Mahalle muhtarına gittim ve okul dondurmak istediğimi bundan dolayı ''fakirlik belgesine'' ihtiyacım olduğunu söyledim, kendisi o belgenin kaldırıldığnı söyledi sonrasında ben biraz tatlı dille ısrar edince kaymakamlıktan bir arkadaşı ile konuştu, ''Burada bir öğrenci arkadaş var böyle böyle yapacakmış'' dedi, oda belgeyi almamda bir sakınca olmadığını söyledi ve gerekli kısımları doldurdum muhtar altına mührü bastı aldım yanında dondurma dilekçem ile okula kargo vasıtasıyla yolladım. Olayı aradan çıkarttım böylece. Ders kaydı yaptırmamayı düşünenler veya en basit yoldan nasıl dondururum diye düşünenler için baya yardımcı olur bu anlattıklarım.
Pasif öğrenci durumunda bulunanlar öğrencilik statüsünden doğan haklardan yararlanamazlar. Askerlik tecili de bu haklardan biri olduğu için normal şartlar altında tecilinizin bozulması gerekir. Ancak gördüğüm kadarıyla okuldan okula farklı uygulamalar mevcut. Bu yüzden en iyisi öğrenci işleri ile görüşmek.

Bir yıllık pasif olacaksan zaten 1 yılda tecil düşmez bile. Okula geri dönünce de tecil bozulmuş olursa geri öğrenci belgesi ile askerlik şubesine gider tecilini yaptırırsın. Tabi benim tahminim böyle. Gene de bir araştır.
Bende öyle olamsını umuyorum.
Üniversitede askerlik işlerini okul yönettiği için kesin bir şey demek doğru olmaz ancak bana kalırsa tecil bozulur. Öğrenci işleri yardımcı olur bu konuda onlarla görüşün.
1 saattir ulaşamadım kendilerine şuan da sanırım öğle arasındalar öğleden sonra arayacam. Boş yere dertlendim dün geceden beridir. Yaz boyu TYT kastım düşünüyordum sınava tekrar gireceğim falan filan her şey güzel sonra bir baktım askerlik falan diyorlar.

1 saattir ulaşamadım kendilerine şu an da sanırım öğle arasındalar öğleden sonra arayacağım. Boş yere dertlendim dün geceden beridir. Yaz boyu TYT kastım düşünüyordum sınava tekrar gireceğim falan falan her şey güzel sonra bir baktım askerlik falan diyorlar.

Dert edecek bir şey yok liseden sonra hiç tecil kullanmadım demişsin, okul ertelemezse kendin ertelersin. Önce okuldan bilgi alda duruma göre okul yardımcı olmuyorsa askerlik şubesi ile görüşürsün oradan mutlaka yardımcı olurlar.

Dert edecek bir şey yok liseden sonra hiç tecil kullanmadım demişsin, okul ertelemezse kendin ertelersin. Önce okuldan bilgi alda duruma göre okul yardımcı olmuyorsa askerlik şubesi ile görüşürsün oradan mutlaka yardımcı olurlar.
Okula ulaştıktan sonra yeterli bilgi alamazsam ilçemin askerlik şubesine gideceğim. Liseden sonra hiç tecil kullanmadım evet. Sanırım 22 yaşına girene kadar tecil ediliyormuş yanlış bir bilgi değilse, internetten bulduğum. Liseden sonra 3 yıla tekabül ediyor yani. Ben 20 yaşındayım, en kötü lise diplomam ile tecil ettirebilirim şeklinde düşünüyorum. Bu gibi kritik şeyler için neden açık bir bilgi yok anlamıyorum cidden.
Güncelleme: Üniversite ile konuştum saolsun birisi baya yardım etmeye çalıştı bana. Bir sorun teşkil etmetiğini söyledi olası bir sorunda lise diplomam ile tecil ettirebileceğimi söyledi. Fakat tam emin değilim dedi. Kendisinin kocası askerlik şubesinde çalışıyormuş ona sorup kesin bilgi alacakmış ismini falan verdi pazartesi tekrar öğrenci işlerini arayıp kendine ulaşmamı söyledi. Pazartesi tekrar ulaşacağım kendisine. Ve umuyorum ki kesin bir bilgiye ulaşacağım. Olmadı artık ilçemdeki askerlik şubesine gideceğim soracağım. Oda olmazsa kütüğün olduğu askerlik şubesine giderim artık yapacak bir şey yok.

Son düzenleme:
Okula ulaştıktan sonra yeterli bilgi alamazsam ilçemin askerlik şubesine gideceğim. Liseden sonra hiç tecil kullanmadım evet. Sanırım 22 yaşına girene kadar tecil ediliyormuş yanlış bir bilgi değilse, internetten bulduğum. Liseden sonra 3 yıla tekabül ediyor yani. Ben 20 yaşındayım, en kötü lise diplomam ile tecil ettirebilirim şeklinde düşünüyorum. Bu gibi kritik şeyler için neden açık bir bilgi yok anlamıyorum cidden.
Güncelleme: Üniversite ile konuştum sağ olsun birisi bayağı yardım etmeye çalıştı bana. Bir sorun teşkil etmetiğini söyledi olası bir sorunda lise diplomam ile tecil ettirebileceğimi söyledi. Fakat tam emin değilim dedi. Kendisinin kocası askerlik şubesinde çalışıyormuş ona sorup kesin bilgi alacakmış ismini falan verdi pazartesi tekrar öğrenci işlerini arayıp kendine ulaşmamı söyledi. Pazartesi tekrar ulaşacağım kendisine. Ve umuyorum ki kesin bir bilgiye ulaşacağım. Olmadı artık ilçemdeki askerlik şubesine gideceğim soracağım. Oda olmazsa kütüğün olduğu askerlik şubesine giderim artık yapacak bir şey yok.

Konuyu açtığımı unutmuşum iyi oldu yazdığın. Konuya açıklık getiriyorum hemen, pasif öğrenci olunca askerlik tecilin bozulmuyor. Eğer azami süreyi doldurmadıysan yani mesela 4 yıllık bölümler için 7 yıl gibi bir süresi vardı sanırım o süreyi doldurmadığın sürece askerlik tecilin bozulmuyor. Askerlik şubesi ile konuştum ve bu bilgiyi aldım. Fakat ben ders kaydımı çoktan yaptığım için okulu mecburen dondurmak zorunda kaldım. Ders kaydı yapmayınca alttan devam ediyorsun sınıfın üst sınıf gözüküyor ama dondurunca böyle bir şey olmuyor. Dediğim gibi ben mecburi dondurmak zorunda kaldım. İnternetten biraz araştırdım ve en kolay yöntemin muhtardan fakirlik belgesi almak olduğunu gördüm. Sonrasında şöyle yaptım: Mahalle muhtarına gittim ve okul dondurmak istediğimi bundan dolayı ''fakirlik belgesine'' ihtiyacım olduğunu söyledim, kendisi o belgenin kaldırıldığnı söyledi sonrasında ben biraz tatlı dille ısrar edince kaymakamlıktan bir arkadaşı ile konuştu, ''Burada bir öğrenci arkadaş var böyle böyle yapacakmış'' dedi, oda belgeyi almamda bir sakınca olmadığını söyledi ve gerekli kısımları doldurdum muhtar altına mührü bastı aldım yanında dondurma dilekçem ile okula kargo vasıtasıyla yolladım. Olayı aradan çıkarttım böylece. Ders kaydı yaptırmamayı düşünenler veya en basit yoldan nasıl dondururum diye düşünenler için baya yardımcı olur bu anlattıklarım.

Çözüm
.
Çok sagol kardes kafayi yiyecektim resmen, ben kayit yapmadim!!!

Yeni konular

Geri
Yukarı