Passat lüks araba mı?

Ben dedim ki hayvan gibi indirimlere rağmen (herkese havadan 40 50 bin indirim yaptıklarını söylüyorsun ama hala inanasım gelmiyor) kar marjlarını devasa koruyabiliyorlarsa bu adamlar işi çakallığa vuruyor.
Peugeot da yapıyor şimdi aynı şeyi, bu bir pazarlama stratejisi. VW yıllardır yapıp dikkat çekiyordu, sıra şimdi bir markada daha.

Ben arabamı 30 bin TL civarı indirimle aldım, T-Roc 247 bin TL iken arkadaşım 207 bin TL'ye aldı, 382 bin TL'lik Passat Variant da (bütün ek donanımlar ekli halindeydi) sorduğumda 328 bin TL fiyat verildi. Bunlara şahit istersen Syper, Asım ya da alan kişileri getireyim istersen buraya? Syper'ın WhatsApp geçmişi sağ olsun, her görseli saklıyor.

Bu da tam olarak AHLAKSIZLIK oluyor.
İmkanı olduğunda hangi firma pazarlama üzerine ahlaksızlık yapmıyor? Hep diyorum işte, firmaların tercihlerini yöneten, onları tercih eden kitle oluyor. Şimdi Peugeot da aynı duruma geliyor, son makyaj araçlarında bunu görüyoruz. Yeni 308 de gelsin bu durum iyice ayyuka çıkacak, bu sefer onlar için de aynısı söylenecek. Bu sermaye sürekli değişiyor, bugün X markaya sövüp Y markasını övenler kısa sürede acı gerçekle o Y markasının da bir farkı olmadığını görüyor. Intel pahalı diye sövenlerin şimdi AMD'ye laf etmeleri gibi.

Ahaha ben sana yalan söylüyorsun demiyorum, sakin.

Neyse, 400 bin TL'ye sıfır araç da alsanız, D segment ve ''VW-Passat'' olunca donanımı Fiat'dan hallice oluyor işte. Kaliteli araca binmek istiyorsanız C segment full çekersiniz. VW Passat'a binip boş olunca 400 bin liranın çok değeri olmuyor, oluyor mu yoksa? :)

Yok işin artisliğinde, havasında iseniz Passat'a biniyorum dersiniz ama manuel klimanızı saklamak için artık ne yaparsınız bilmiyorum.

Son olarak alım gücü, kur değerleri, vergilendirme sistemi yüzünden her araba şu an lüks sayılabilecek nitelikte ama Türkiye absürtlüğünü düşünmezsek bu araç lüks müks değil. Sıradan bir araç, yurt dışında fanataği de çok olmadığından rakipleri bangır bangır daha fazla ön plana çıkıyor.

Neyse, 400 bin TL'ye sıfır araç da alsanız, D segment ve ''VW-Passat'' olunca donanımı Fiat'dan hallice oluyor işte. Kaliteli araca binmek istiyorsanız C segment full çekersiniz.
Boş D segment arabayla kral olmadığının farkında olan mantıklı kişiler bunu yapar.

Son olarak alım gücü, kur değerleri, vergilendirme sistemi yüzünden her araba şu an lüks sayılabilecek nitelikte ama Türkiye'de absürtlüğü düşünmezsek bu araç lüks müks değil. Sıradan bir araç, yurt dışında fanataği de çok olmadığından rakipleri bangır bangır daha fazla ön plana çıkıyor.
Bunu da kaç defa söyledim bilmiyorum, Passat'ın lüks araç ile alakası yok.

Sizden farklı olarak olaya yaklaştığım tek bir konu var, onu anlatma konusunda becerememiş olabilirim ama siz de sanki bunların tersini söylüyormuşum gibi karşılık vermeyi tercih ettiniz. Bu arada Syper da konuşma görselini yolladı ama maalesef özellik levhasının görseli yok. 392 binden, araba aylardır satılamadığı için (station diye) 318 bin TL fiyat verilmiş. Passat için yorumuma dikkat...

Screenshot_21.png

Bir gün yine objektif olunmadığını düşündüğüm bir konuda başka bir şey üzerinden yorum dönsün, o konuda da farklı markanın o seçiminin olası nedenini ve kullanıcı kitlesi farkını savunurum. Bana ne VAG'dan, hayatımda 1 defa yolum kesişti ve memnun kaldım ama bana uyan profilde arabası olmadığı için 1.5 yıl içinde değiştirme kararı aldım. 5. defa araba alıyorum yakında, 5. marka seçimim olacak. Aynı markayı kullanmak yerine mümkün olduğu kadar değiştirip olabilecek kombinasyonları deneyimlemeye çalışıyorum.

Senin, Ercan'ın ve benim fikrime göre böyle ama yapılan anketlerden çıkan sonuçlara ve pazarlama başarısına göre böyle değil demek ki. O araba için şartlara göre 370 bin TL tavan fiyat konulmuşsa bir pakette bunun üzerine çıkmazlar. Dediklerini mi tercih ederim yoksa tavan hava yastığını mı? Ben de dediğin otomatik yardımcıları tercih ederim ama demek ki kullanıcı kitlesinin önceliği farklı. Kullanıcı kitlesinin içinde miyiz bu arabanın? Değiliz. O zaman başka alternatifler var ki hâlâ bu 2 markanın baz model D sınıfı arabası yerine dolu Superb için 20-30 bin TL vermek çok daha mantıklı diyorum.

Geçen yıldan beri liste fiyatlarına saydırıyorsun, ben de "bana açıklanan" pazarlama yöntemini söyledim. Bunda bir sorun olur mu?
Neyin anketi? Şurada crossover dediğimiz araçlar ünlü olalı 2-3 yıl oldu olmadı, bize anket mi yaptılar da crossover araç getirmeye satmaya başladılar? Daha eskileri düşün, Türkiye'de dizel kullanan kamyon otobüsten başka araç mı vardı? Çok eski turbosuz Audi ve Mercedes 190D falan hariç, kim getirdi dizel soktu insanların hayatına? Gelecek elektrikli araçlarda, anketler mi dedi biz artık benzinli istemiyoruz bize elektrikli araçlar üretin getirin satın diye, C segment sedan yıllarca en popüler araçtı, şimdi bakıyorsun filolar almasa B ve C hatback satışlarının gerisinde kalacak. İnsanlar mı vazgeçti dur ya arkada bagaja ne gerek var fazlalık zaten diye? Piyasayı ve satacak arabaları firmalar belirler ve neyi isterler ise onu ön plana çıkarır satarlar. Muhtemelen bu sene son, artık dizel hiçbir firma getirmeyecek görünüyor. Ne oldu? 2 sene önce dizel + otomatik dedin mi akan sular duruyordu. Şimdi benzinli araç satışları dizeli geçti. Kim dedi peki anketler mi dedi biz dizel istemiyoruz artık diye? Onlar üretir önüne koyar sende alırsın bu bu kadar basittir.

Bak yukarıda sana yazdım, sana karşı saygısızlık ya da azarlama gibi bir durum olmadı, eğer öyle anlaşıldıysa da özrümü dilerim dedim. Sende geldin yok 2 video izlemişte başka neyi araştırmış, hangi mühendislik bilgisine sahip gibi ağır ithamlarda bulundun. Ama çıkıpta kusura bakma diyemedin. Ya işte yanlış anlamışımda falan.

Benim tavrım nasıldı? senin olaylara yaklaşımın ve tavrın nasıl? belli oluyor. Ki ben defalarca sana cevap yazmak istemediğimi söylediğim halde ismimi zikrettin. Bu sebep ile artık asla seninle 2'li diyaloglara girmeyeceğimi ve cevap yazmayacağımı belirtmek isterim.

@Yararsız Üye Ercan son mesajında haklı. Sana karşı hiçbir kırıcı sözde bulunmamışken (sana cevap vermeyeceğini söylemiş, kimse kimseye cevap vermek zorunda değil, onun tercihi, alınmaya gerek yok) karşı tarafı ''eksik bilgi'' doğrultusunda ezmeye çalıştın sanki birazcık.

Benim için bu bilgileri nereden öğrendiğinin bir önemi yok. Videodan da öğrenebilir, sanayiden de, mühendislikten de. Benim üstüme gelip azarlıyorsunuz derken fark etmeden sen de kırıcı oluyorsun.

Bunu sadece burada fark etmedim bu arada, ama yeri gelmişken söylemek istedim. Umarım bunu dostane bir eleştiri olarak kabul edip sen de kendine öz eleştirini yaparsın, sana kalmış.

Bak yukarıda sana yazdım, sana karşı saygısızlık ya da azarlama gibi bir durum olmadı, eğer öyle anlaşıldıysa da özrümü dilerim dedim. Sen de geldin yok 2 video izlemişte başka neyi araştırmış, hangi mühendislik bilgisine sahip gibi ağır ithamlarda bulundun ama çıkıp da kusura bakma diyemedin. Ya işte yanlış anlamışımda falan.
O anki yanlış anlaşıldığım ama gelen şeylere alınganlık yaptığım mesajlardan sonra gereksiz ithamda bulundum, kusura bakma. Özür dilemekte bir sorun yok, sadece basit bir nüansı anlatmaya çalışan birine karşı sanki maç yapıyormuş gibi cevaplar gelince sinir katsayımın yükselmesi normal. Üstüne küçük bir çocukmuşum gibi "seninle muhatap olmayı kestim" anlamına gelen bir şey söylemen de bunu tetikleyen şey oldu. Basit bir "nüans" üzerinden bana anlatılan bir konu bu, açıklayan kişi de 2016 yılında Astra K aldığım kişinin (eski kız arkadaşım) yakın arkadaşı olan uzun zamandır Vosmer'de çalışan kişi.

Bu anketler sokak sokak gezilerek yapılan tür anketler değiller, satış temsilcilerinin görevlerinden biri de karşıdaki kişiye arabayı pazarlamaya çalışırken hangi özelliklerine dikkat ederek seçim nedeni olduğunu gözlemlemek. Bayilerin ay sonu toplantılarındaki konulardan biridir, Çınar Noyan'a da sorabilirsin. Ayrıca satış temsilcileri aynı şekilde donanım listelerini aktarırken var olan donanımları da ön plana çıkarırlar, bu da algı üzerine yapılıyor.

Son düzenleme:
@Yararsız Üye Ercan son mesajında haklı. Sana karşı hiçbir kırıcı sözde bulunmamışken (sana cevap vermeyeceğini söylemiş, kimse kimseye cevap vermek zorunda değil, onun tercihi, alınmaya gerek yok) karşı tarafı ''eksik bilgi'' doğrultusunda ezmeye çalıştın sanki birazcık.

Benim için bu bilgileri nereden öğrendiğinin bir önemi yok. Videodan da öğrenebilir, sanayiden de, mühendislikten de. Benim üstüme gelip azarlıyorsunuz derken fark etmeden sen de kırıcı oluyorsun.

Bunu sadece burada fark etmedim bu arada, ama yeri gelmişken söylemek istedim. Umarım bunu dostane bir eleştiri olarak kabul edip sen de kendine öz eleştirini yaparsın, sana kalmış.
Elbette piyasadaki 1000'lerce aracı alıp sürüp test etme imkanımız yok. Bazen arkadaşımız alır denk gelir 1 tur atarız, bazen kiralık denk gelir süreriz, bazen de fırsat olmaz şöyle bir içine oturur kalitesini anlamaya çalışırız. 2 gün önce Nissan Juke geldi, test videolarını tabi ki izleyeceğiz. Evet canlı görmedim, evet incelemedim ama videolarda baş, diz mesafesi belli iken yorum yazmak abes mi mesela?

Neyse ben yazacağımı yazdım. Görüldüğü gibi de şu konuda 3 sayfa yazı da yazsa hepsinde de bir yanlışlıklar silsilesi devam etti. Ne Passat'tan ne kaliteden, ne fiyat politikasından, ne Peugeot'tan, ne donanımlardan ne de bana söylediği "azarlama" iftarsından....biliyorum ki az sonra anketler ilgilide yazacak çizecek yarım sayfa daha.

Passat'a gelince de, tercih meselesidir ama ben belirttiğim gibi belli kriterleri karşılamayan hele de D segmentte bir aracı almam. Ama alana da bir şey diyemem. Herkese iyi geceler diliyorum ve konuyu kendi adıma burada kapatıyorum.

Ne Passat'tan ne kaliteden, ne fiyat politikasından, ne Peugeot'tan, ne donanımlardan ne de bana söylediği "azarlama" iftarsından....biliyorum ki az sonra anketler ilgilide yazacak çizecek yarım sayfa daha.
Konu ne ara Peugeot'a geldi ben de onu anlayamadım. İlginç bir tartışmaydı.

Yeni konular

Geri
Yukarı