Patriot Viper RGB 16 GB RAM İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, konuda dün aldığım ve kullanmaya başladığım Patriot Viper RGB 2x8 16 GB 3000 MHz CL16 RAM'lerin incelemesini yapacağım.

Öncelikle ürünü nasıl aldığımdan bahsedeyim.
Vesmark adlı satıcıdan 670₺ gibi bir fiyata aldım. Yine güç kaynağımı da bu satıcıdan almıştım ve oldukça memnun kalmıştım. Saat 15:00 civarı sipariş verdim, aynı gün kargoya verildi. Ertesi günün sabahı da elime ulaştı ürün. Ürün kutusunun açılmış olduğu belliydi, ancak kutu içeriği tamdı, RAM'lerde bir sorun yoktu. Sorun etmedim bu yüzden.
Kutu bu şekilde;
1613830127197.png

Şık bir kutu bence, biraz fazla süslü gelebilir.
RAM haricinde kutu içeriği ise;
1613830377229.png

Bir teşekkür mesajı, kullanım kılavuzu ve üstünde Viper Gaming yazan bir çıkartma bulunuyor. Bunun haricinde bir de garanti belgesi bulunuyor.
1613830492169.png

RAM'lerin çipinden bahsetmek istiyorum direkt, Samsung B-Die bekliyordum ama Micron H-Die D9VHP kodlu bir çip kullanılmış. Nasıl olduğu hakkında bilgim yok, yeni bir çip sanırım.
1613830627172.png

RAM CL16 ancak şu anda 2666 MHz CL15 olarak çalıştırıyorum. Seçeneklerde CL14 de var.
AIDA64 benchmark;
1613833684591.png

Bunun dışında RGB bir RAM olduğu için yazılımından bahsetmemek olmaz.
Üstteki linkten yazılımını indirebiliyoruz.
1613830839016.png

Açtığımızda bizi böyle bir ekran karşılıyor, Phison SSD Toolbox'ın aksine tasarımı gayet iyi bir yazılım olduğunu söyleyebilirim. Buradan renk, hız, ışıklandırma ve ışık efektlerini ayarlayabiliyoruz. RAM ilk geldiğinde Viper modunda çalışıyor.
1613830911881.png

Dark, Breathing, Viper, Heartbeat, Marquee, Raindrop, Aurora, Neon olmak üzere 8 adet efekt modu var. Renkleri tek tek özelleştirebiliyoruz. Efektler yeterli geldi bana. Ayrıca 5 adet özelleştirilebilir profil bulunuyor. Beğendiğiniz birkaç efekti kaydedip ilerleyen zamanlarda kullanabilirsiniz.
RAM'lerin kasa içi görüntüsü şu şekilde;
1613831155786.png

1613831188862.png

1613831439388.png

Kasa içi görüntüsünün mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Aldım ve memnun kaldım gerçekten. AMD sistemlerde alırken biraz daha temkinli davranmanızı öneririm, ben Intel sistem kullandığım için XMP açıp rahatıma bakıyorum. D9VHP çipin kötü olduğunu söylemişti @MisakiTaro. OC yapacaksanız üzebilir yani.
Neyse, incelemem bu kadardı. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Elinize sağlık gayet güzelmiş bu model, sadece üstteki font biraz kaba geldi bana.

Hayırlı olsun.
Teşekkürler hocam.
Bana da öyle geldi ama yine de çok şık duruyor. Fiyatına göre de gayet güzelmiş. Hayırlı olsun ve ellere sağlık diyebilirim.
Teşekkürler, herkese kaba gelmiş ama benim gözüme gayet güzel geldi açıkçası :D
Nedense Intel stok fanı battı gözüme. :D
Teşekkür ederim, değiştirelim. DarkAir alacağım ama bu RAM'lerin üstünü kapatmaz değil mi? AIDA64 testini ekleyeceğim, indiriyorum.

Aynı yerden aynı Ramleri bende aldım dediğin gibi kutusu açıktı Cl 15 yazıyordu 16 beklerken Güç kaynağını bende almıştım geçenlerde aynı yerden :D işlemcilerimizde aynı ne yazıkki hız kısıtlaması olması kötü 2666 dan yukarı çıkamıyoruz. Anakart Asus Prime B460M-A benimkiside aynı sistemi kurmuşuz sanırım :D

Geri
Yukarı