İnceleme Patriot Viper VP4100 1 TB SSD

Satın Aldığım Yer

Screenshot_5.png

Ürün Resimleri

IMG_20240203_201554.jpg

IMG_20240203_201607.jpg

asdasd.jpg

IMG_20240203_201634.jpg

Ürün Teknik Özellikleri

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_6.png

Kendisi kontrolcü olarak Phison E16 kullanıyor. MP600 ve Firecuda 520'lerden alışkın olduğumuz orta seviyeli bir kontrolcü. NAND olarak 96 katmanlı Toshiba BiCS4 bulunuyor. Exceria Plus modelinden alışkın olduğumuz yine orta seviyeli bir NAND. DRAM olayı ise biraz karışık. Techpowerup verilerine göre içinde 2400MHz CL17 1 GB'lık BJR bir DRAM var ama elimdeki modelde 3200MHz CL22 bir DRAM bulunuyor. Garanti mevzusundan ötürü etiketini sökemiyorum, o yüzden tam türünü bilmiyorum ama günlük kullanıcı için pek bir önemi yok. Kısacası daha iyi bir DRAM ile gelmiş.

Test ve Sıcaklık Değerleri

Screenshot_3.png
Screenshot_8.png

Screenshot_7.png

Vaadi; 5000 MB/s okuma ve 4400 MB/s yazma ama Gen 4 desteklemeyen bir anakart kullandığımdan ötürü tam hızlarını veremiyor. Kullansaydım, büyük ihtimalle verecekti. Bir gün Gen 4 destekleyen bir anakart alırsam güncellerim. Sıcaklık değeri de gayet iyi çünkü soğutuculu bir model.

Garanti ve Destek

Screenshot_4.png

Kendisinin böyle dandik bir yazılımı var. Birebir aynı yazılımı birkaç firma daha kullanıyor. Firmware güncellemek istediğimde "Parametre hatalı" diyor. Benden kaynaklı bir sorun mu, tam olarak bilgim yok. Kendisinin 5 yıl garantisi bulunuyor ve Türkiye'de garantisine Arena Bilgisayar bakıyor. Aslında ben bunu Kioxia Exceria 250 GB M.2 SSD'm arızalandığı için aldım. Exceria'yı Arena Bilgisayar'a göndermiştim ve gayet iyi ilgilenmişlerdi. Kısacası desteği iyi.

Fiyatlar

Ben 2199 TL'ye satın aldıktan sonra stok tükendi ve şu an en düşük fiyat 2870 TL.

Önerim

Şu an 2870 TL dediğim gibi. Bu fiyatlara KC3000 veya Fury Renegade gibi high end modeller alınabilir. Bu orta düzey bir model ve ben gayet iyi fiyata satın aldım fakat şu an böyle değil. Bir gün fiyatı yine mantıklı olursa kesinlikle alınır.

Fark etmemi sağladığı için teşekkürler. @Caner Uncu

Yeni konular

Geri
Yukarı