Pavilion G6 ekran kartı sürücüsü

Nazetef

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar, saygılar, sevgiler; lütfen baştan sona kadar eksiksiz okuyunuz çünkü vereceğiniz tavsiyeler tarafımca denenmiş olabilirler;
Aranıza yeni katılmış olup, desteklerinize sonuna kadar muhtaç olduğumu söylemeliyim çünkü yaşadığım problemden ötürü 5 gündür inanılmaz gerginim. Problemim karşısında okumadığım konu, izlemediğim video kalmadı diyebilirim. Gerçekten son çaremsiniz.
Senelerdir problemsiz bir şekilde HP Pavilion G6 Notebook PC kullanmaktayım. İşletim sistemim her daim Windows 7 idi. Rahatça internette gezinir, videolar-filmler seyreder, 2010-2018 dönemine ait tüm yılların oyunlarını ortalama grafiklerde oynar, kısacası bilgisayarım konusunda hiçbir problem çekmezdim. Ta ki 1 hafta öncesine kadar...

Son zamanlarda FPS düşüşü yaşadığımdan ve bilgisayarın muayene vakti geldiğinden bir bilgisayarcıya götürdüm. Güzelce iç temizliği yapıldı, termal macunu sürüldü ve format atıldı. Yetkili arkadaş Windows 10 yüklemiş. Eski bir cihaz olduğundan sistemin ağırlaşacağı konusunda kaygılandım ama çok da umursamadım açıkçası.

InShot_20220115_211902595.jpg

Rahatça orta grafiklerde binlerce kez oynadığım birkaç oyunu tekrar yükledim fakat felaket FPS düşüşü olduğunu fark ettim. Olayın sistemden kaynaklandığını düşünüp, sistemi rahatlatacak her yöntemi uyguladım. Windows Update günceldi. Sistem temasını en basite indirgemekten tutun da, arka plan uygulamalarına kadar aklınıza gelebilecek her alternatifi değerlendirdim ama sonuç hüsrandı. Eski sistemimin akıcılığından eser yoktu. Son çare olarak sürücüleri kontrol etmek istedim.
Aygıt Yöneticisi kontrol edildi. Başta harici ve dahili ekran kartlarım olmak üzere, tüm donanımlarım aktif ve günceldi. Yine de emin olamadım ve Driver Booster Pro Version ile sistemi taradım. Sonuna kadar günceldim ama ters giden bir şeyler mutlaka vardı. Nihayet harici ekran kartımın azizliğine uğradığımı şu yöntemlerle anladım;

- Masaüstüne sağ tıkladığımda 'AMD Catalyst Control Panel' görünmüyordu.

-
DXDIAG > Ekran info'sunda sadece sürekli Intel HD Graphics 3000 görünüyordu. (ki bu olası bir şeymiş aslında ama yine de şüphelenmedim değil)

- Görev Yöneticisi > Kaynak İzleme kısmında GPU görünmüyordu. Aktif ettiğimde ise GPU yüzde değerlerinin hepsi '0' olarak görünüyordu.

-
Windows Grafik Ayarları kısmına bir uygulama atadığımda ve seçeneklerden 'yüksek performans' seçtiğimde, uygulamayı Intel HD Graphics 3000 üzerinden açacağını belirtiyordu.

- Yıllardır akıcılıkla oynadığım
PES 2013 ve PES 2017 oyununu kurduğumda bile, ekran kartımın yetersiz olduğu ve minimum grafiklerde oyunu başlatabileceğim konusunda uyarılar alıyordum. Oyunun Settings kısmını incelediğimde ise, 'Ekran Kartı' kısmında, oyunun yine yalnızca 'Intel HD Graphics 3000' dahili ekran kartını gördüğü gözüme gözüme sokuluyordu.

Harici ekran kartımdan bahsedecek olursak;
- AMD Radeon HD 7000M Series
- Model: AMD Radeon HD 7450M (GPU-Z ve Donanım Kimlikleri ile sorgulandı)

Hemen sistemi Güvenli Mod ile çalıştırıp DDU aracılığıyla AMD ekran kartıma ait tüm bileşenleri ortadan kaldırdım. Artık Aygıt Yöneticisi > Görüntü Bağdaştırıcıları kısmında Intel HD Graphics 3000 ve Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı görülmekteydi. AMD'nin kendi sitesinde mensup olduğum güncel ve orjinal sürücüyü arattığımda görseldeki seçeneğe ulaştım ve indirdim.
InShot_20220115_221308040.jpg

İşte bu noktadan sonra yavaş yavaş anksiyete ataklarım azmaya başladı çünkü sürücü yüklemesi tertemiz şekilde kurulmasına ve aygıt yöneticisinde güncellenmiş şekilde görülmesine rağmen yine ya uygulamalar tarafından görünmüyordu ya da DDU ile baştan aynı işlemleri gerçekleştirip tekrar denediğimde kurulum sırasında siyah ekranda kalıyor ve reset atana kadar da yıllarca bekleseniz bile siyah ekrandan çıkmıyordu. Sorunun sürücüden kaynaklanabilme ihtimalini düşünüp, ekran kartımın sürücülerini sürekli DDU ile temizleyip, farklı farklı tarihlere ait dünya kadar sürücüyü farklı sitelerden denememe rağmen, maalesef ki siyah ekrandan kaçamaz oldum. Birkaç yabancı ve türkçe kaynağa dayanarak iki ihtimal üzerinde duruyorum;

Soru 1) Windows 10 harici ekran kartımı desteklemiyor olabilir mi?

Soru 2) BIOS sürümü ile ekran kartının bağlantısı olabileceğini okudum. Bununla bir ilgisi olabilir mi?

Soru 3) BIOS kısmında 'Switchable Graphics' seçeneği mevcut. Bunu 'Dynamic' olarak da denedim, 'Fixed' olarak da ama bir çözüm getirmedi. Bununla alakalı bir yol izlenebilir mi?

Bugün itibariyle nefesimi tutup son gücümle son bir deneme yapmak istedim. Bilgisayarı tamamen sıfırladım ve sistem açılır açılmaz hiçbir şey yapmadan doğrudan ekran kartı sürücüsüne odaklandım. Bunu da adım adım sizlerle paylaşıyorum;

20220115_201748.jpg

1) İlk olarak aygıt yöneticisini kontrol ediyoruz. İki görüntü bağdaştırıcısı da çalışır durumda görünüyorlar.

20220115_202042.jpg

2) Masaüstüne sağ tıklıyoruz ama yıllardır gözümüzün önünde duran "AMD Catalyst Control Panel" yer yarılmış da içine girmiş gibi yine. Ama doğru ya; sistemi sıfırlamıştık değil mi? Sürücüler henüz güncel değil. Ona da bir bakalım ve emin olalım. Hala umut var.

20220115_201758.jpg

3) Harika. Tam istediğimiz gibi. Gıcır gıcır bir sistemde yüklenmemiş sürücü aygıtı. Sistem dosyalarını kontrol ettiğimde bile AMD'ye ait bir klasör yok henüz. Artık çakışma ihtimali sıfır diyebiliriz. Umut var.

20220115_202126.jpg

3) DXIDAG hem sizin tarafınızdan görülmüş olsun hem de ben bir göz atayım dedim.

20220115_202239.jpg

4) Umutla ve binbir türlü duayla Setup ediyoruz.

20220115_202320.jpg

5) Kurulum ekranımız ufukta belirdi.

20220115_202325.jpg

6) Devam ediyoruz.

20220115_202336.jpg

7) Kurulum seçeneği ve dosya yeri belirlendi.

20220115_202355.jpg
8) Hepsi hali hazır işaretlendi.

20220115_202410.jpg

9) Kurulum güzelce tamamlanıyor. En azından benim için çok uzun bir bekleyiş.

20220115_202451.jpg

10) Mutsuz son. Sürücüsü yüklenmemiş tertemiz bir sistemde bile, lanet olası siyah ekran problemiyle karşı karşıyayım yine.

SON OLARAK
Açıkçası harici ekran kartımda bir arıza olduğunu düşünmüyorum çünkü başta da söylediğim gibi muayenesi yapıldı. Laptop bu süreçte hiçbir şekilde bir hasar görmedi. Dışarı çıkarmıyorum bile yalnızca evde kullanıyorum.
Yeni ve daha güçlü bir sisteme sahip olmayı isterdim fakat inanın imkanım yok. Bu yüzden sizden tek ricam büyük bir sabırla bana destek olmanız. Şimdiden teşekkürler.

buradaki sürücüleri deneyin. Eski hp pavillon dv6-3055imde sorun yoktu win10da bozulana kadar. Sürücüleri kaldırmışlar siteden. chipset ve bios güncellemeleri önemli pci bağlantıları için.

20220116_011957.jpg

Maalesef görselde de görüldüğü üzere "Download Not Complete" uyarısı alıyorum hocam. Sanırım cihazımla uygun bir sürücü değil.

Ek olarak;
yakamı bir türlü bırakmayan son siyah ekran hatasından sonra bilgisayarı başlattım şimdi. Bu sefer siyah ekran hatası vermedi fakat görseldeki gibi AMD harici ekran kartım yalnızca 'Gizli Aygıtları Göster' sayesinde görülebiliyor.
20220116_011627.jpg

Eki Görüntüle 1271394
Maalesef görselde de görüldüğü üzere "Download Not Complete" uyarısı alıyorum hocam. Sanırım cihazımla uygun bir sürücü değil.

Ek olarak;
yakamı bir türlü bırakmayan son siyah ekran hatasından sonra bilgisayarı başlattım şimdi. Bu sefer siyah ekran hatası vermedi fakat görseldeki gibi AMD harici ekran kartım yalnızca 'Gizli Aygıtları Göster' sayesinde görülebiliyor.
Eki Görüntüle 1271396
Şimdi bende kontrol ettim, linki yanlış almışım.
Şimdi bende kontrol ettim, linki yanlış almışım.

buradaki sürücüleri deneyin. Eski hp pavillon dv6-3055imde sorun yoktu win10da bozulana kadar. Sürücüleri kaldırmışlar siteden. chipset ve bios güncellemeleri önemli pci bağlantıları için.
Hocam cihazın ürün veya seri numarasına nasıl ulaşabilirim?
Driver kategorisi için ısrarla sormaya devam ediyor.
O kadar çok sürücü denemesi yaptım ki yolladığınız sürücüyü deneyip denemediğim konusunda inanın fikir sahibi değilim fakat şuanda tekrar indiriyorum.
İndikten sonra DDU ile güvenli modda silip öyle mi kurmamı mı tavsiye edersiniz?

Hocam cihazın ürün veya seri numarasına nasıl ulaşabilirim?
Driver kategorisi için ısrarla sormaya devam ediyor.

O kadar çok sürücü denemesi yaptım ki yolladığınız sürücüyü deneyip denemediğim konusunda inanın fikir sahibi değilim fakat şuanda tekrar indiriyorum.
İndikten sonra DDU ile güvenli modda silip öyle mi kurmamı mı tavsiye edersiniz?
DDU iyi olur, siyah ekran problemi 3dk gibi bir sürede açılma mı, yoksa tamamen siyah ekranda kalıp hiç açılmaması mı?

DDU iyi olur, siyah ekran problemi 3dk gibi bir sürede açılma mı, yoksa tamamen siyah ekranda kalıp hiç açılmaması mı?
Dakika tutmadım ama çok uzun süre beklememe rağmen siyah ekran düzelmiyor hocam. Tekrar aynı problemle karşılaşırsak 5 dakika kadar denemesini yapıp bilgilendirebilirim.

Geri
Yukarı