PBO ve CPB tam olarak ne işe yarıyor?

Core Boost'u aktif edip sadece PBO'yu devre dışı bırakın. PBO sistemin dengesini kontrol ederek işlemciye ekstra voltaj veriyor ve daha yüksek frekanslara çıkmasını saglıyor. Fakat bazen var olan BIOS sürümünden kaynaklanan problemlerden dolayı olması gerekenden fazla voltaj verip işlemciyi ısıtabiliyor.

Sadece PBO'yu kapatıp deneyin sıcaklık değerlerinde ciddi bir düşüş olacaktır. Yine akabinde AMD Driver sayfasından güncel chipseti indirip kurun ve Windows Güç Ayarlar ından sistemi dengeli moda alıp yine sıcaklık değerlerini kontrol edin.

Bu işlemler sizi tatmin edecek kadar sıcaklık değeri düşürmez ise Under Voltage işlemi deneyin.
Dediğiniz gibi yaptım hocam gene sıcaklık yükseldi. Bir değişiklik olmadı gene buluyor 80 dereceleri

O soğutucu ile bu sıcaklıklar anormal. Termal macunu iyi sürdüğünüze, işlemciye tamamen temas ettiğine ve suyun sıcaklığına bakabilir misiniz?
Termal macunu çok dikkatli ve iyi sürdüm. Nxzt cam programı üzerinden kontrol ettiğimde Liquid yazan yer 31 derece gözüküyor. Sanırım su sıcaklığı dediğiniz bu olmalı

Termal macunu çok dikkatli ve iyi sürdüm. NZXT cam programı üzerinden kontrol ettiğimde Liquid yazan yer 31 derece gözüküyor. Sanırım su sıcaklığı dediğiniz bu olmalı.

Yükte 80 derece olan işlemcinin soğutma sıvısı 31 derece ise gerçekten sorun vardır. Kaliteli bir termal macun alıp düzgünce sürüp çok olmasa bile iyice oturtun.

Yükte 80 derece olan işlemcinin soğutma sıvısı 31 derece ise gerçekten sorun vardır. Kaliteli bir termal macun alıp düzgünce sürüp çok olmasa bile iyice oturtun.
thermal grizzly kryonaut kullanıyorum hocam. Sıvı soğutma montajını yaparken vidaları en başta elimle çapraz şekilde sıktım. Sonra tornavida ile de iyice sıkıp temas ettirdim.

CPB ve PBO'nun ne olduğu çoktan söylenmiş zaten, ben de bari şunu diyeyim.

Termal çözümün iyi değilse bu iki ayarın yarardan çok zararı olur, ama sizi hatırlıyorum sanırım termal çözümünüz iyi idi. Yani sıkıntı yok.

Soğutucunun tüm değerlerini sona getirip dener misiniz?
halihazırda performance modunda çalışıyor hocam. Fixed yapıp %100 yapmıştım değişen bir şey olmadı.
CPB ve PBO'nun ne olduğu çoktan söylenmiş zaten, ben de bari şunu diyeyim.

Termal çözümün iyi değilse bu iki ayarın yarardan çok zararı olur, ama sizi hatırlıyorum sanırım termal çözümünüz iyi idi. Yani sıkıntı yok.
evet hocam sizle beraber kurmuştuk bilgisayarı :)

Geri
Yukarı